У Києві пройшов форум з відбудови Харкова. Даємо головні тези
19 вересня у Києві пройшов інвестиційний форум Kharkiv: Restart, присвячений відновленню Харківщини й особливо — її обласного центру. У ньому брали участь можновладці місцевого та державного рівнів, представники українських державних агенцій, міжнародних інвесторів та найбільших підприємств Харківщини.
«Люк» відвідав форум і ділиться подробицями щодо відновлення та розвитку транспортної іфнраструктури.
Що це за захід?
Інвестиційний форум з відбудови Харкова та області під назвою Kharkiv: Restart відбувся у Києві 19 вересня. Серед головних учасників та запрошених гостей — представники міської та державної влади, промисловці, забудовники, а також міжнародні інвестори.
Форум складався з п’яти тематичних панелей:
- Вітальна панель із представниками державної влади та харківським міським головою Ігорем Тереховим;
- Харків: Нові виклики, стратегія розвитку та міжнародне співробітництво;
- ІТ-індустрія, інформаційні розробки та технології — майбутнє розвитку України;
- Відкритість та прозорість роботи муніципалітетів — запорука стратегічного партнерства;
- Інвестиції в Харків: виклики та можливості.
Захід тривав понад сім годин, проте серед усіх виступів варто відзначити лише декілька, безпосередньо присвячених проєктам із відновлення Харкова та області.
Як ЄС допомагає розвивати транспортну інфраструктуру міста?
Голова представництва Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) в Україні Жан-Ерік де Загон під час свого виступу розповів про кілька програм, що фінансуються у Харківський області, зокрема транспортних:
- Продовження Олексіївської гілки Харківського метрополітену на дві станції у бік вулиці Одеської. Програма також включає побудову Олексіївського метродепо, вісім нових потягів по п’ять вагонів кожен.
- Закупка 30 електробусів на суму 15 мільйонів євро.
- Відновлення трамвайної інфраструктури Харкова — колій, контактної мережі та депо — а також закупівлі нового рухомого складу.
- Закупівля парку низькопідлогових тролейбусів на суму 10 мільйонів євро.
- Створення розумної системи контролю дорожнього руху — теж на 10 мільйонів євро.
У підсумку, представник ЄІБ окремо наголосив на важливості підтримки з боку ЄС саме інфраструктурних проєктів, оскільки навіть у воєнний час потрібно, щоб працювали міста та їхня економіка.
Як триває відновлення мостів та шляхів Харківщини?
До кінця 2023 року у Харківській області планується капітально відремонтувати чотири зруйнованих під час російського вторгнення мости. Про це на форумі розповів Мустафа Найєм, голова Державного агентства з відновлення та розвитку інфраструктури України.
За його словами, одразу після початку деокупації Харківщини у вересні 2022 року агентство почало працювати в Харківській області і провело інвентаризацію пошкоджених об’єктів.
«Усього в області внаслідок збройної агресії було зруйновано 27 мостів і шляхопроводів. Наразі капітально відбудовують 18 мостів, — сказав він під час виступу. — До кінця року ми плануємо розпочати роботи ще на чотирьох штучних спорудах. У 2024 році плануємо завершити ремонт 14 мостів».
Він також зазначив, що підпорядковане йому агентство зараз спрямовує на Харківщину додаткові кошти для відновлення мостів. Найєм окремо подякував Швеції, Норвегії та Чехії, які передали на Харківщину вісім тимчасових мостів і понтонних переправ.
Антон Алохінссон, обкладинка — Катерина Дрозд
Читайте також: