Митрополит Московського патріархату руйнує старовинну садибу в центрі Харкова
Невідомі будівельники руйнують історичний вигляд старовинної садиби на Бурсацькому узвозі, в центрі Харкова. За документами, будівля належить підприємству, засновником якого є очільник Харківської єпархії Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП).
«Люк» розібрався у подробицях.
Що відбувається?
В історичному центрі Харкова знову руйнують історичну будівлю. Цього разу — колишню садибу Штейфонів, збудовану майже 200 років тому. Про це повідомив Іван Пономаренко, автор проєктів «Ніч історії Харкова» та «Харків, що манить»:
«Це будинок Штейфонів 1830-х рр. побудови по Бурсацькому узвозу, 6. Його руйнують прямо зараз — просто так, — написав він у Facebook. — На жаль, будівля не є пам’ятником архітектури, тому з нею можна робити що завгодно».
У липні цього року у старовинній садибі почалися будівельні роботи. Станом на 10 серпня з будинку знесли дах, частково зруйнували фасад та перекриття, пошкодили опорні стіни. Що планують робити з ним далі — невідомо, оскільки будь-які інформаційні щити відсутні, будівництво не огороджене.
Депутатка Харківської міської ради Ірина Гончарова-Багалій написала у Facebook, що на об’єкт кілька разів приїздила Національна поліція та зупиняла роботи. 9 серпня слідчі відкрили кримінальне провадження:
«На місце виїжджала слідчо-оперативна група ХРУП № 3 та патрульні поліцейські, — написали правоохоронці у своєму офіційному Telegram-каналі. — За даним фактом слідчі відкрили кримінальне провадження за ч. 1 ст. 275 (порушення правил, що стосуються безпечного використання промислової продукції або безпечної експлуатації будівель і споруд) Кримінального кодексу України. Поліцією встановлюються всі обставини події».
Кому належить цей будинок?
Власником цієї будівлі на Бурсацькому узвозі є ТОВ «Лакі Траст», що належить Олегу Легкому, більш відомому як Онуфрій, митрополит Харківський та Богодухівський МП. Про це стало відомо з витягу з реєстру нерухомості.
Співзасновником «Лакі Траст» є брат Онуфрія — Яромир Легкий, що певний час працював секретарем-референтом Харківської єпархії УПЦ МП та був депутатом Харківської обласної ради від «Партії регіонів». Після того, як його всьоме затримали за водіння у нетверезому стані, з єпархії його звільнили.
Обом братам також належить низка інших підприємств: «Дюймовочка», «Аладдін 2020» тощо
Чим цінна ця будівля?
Краєзнавець Андрій Парамонов розповідає, що будинок №6 на Бурсацькому узвозі був зведений для сім’ї Штейфонів до 1840 року. Примітно, що власники більшість часу не жили у ньому, а здавали в оренду міським та губернським установам. У глибині двору знаходилася капелюшна майстерня, яка згодом зробила бізнес Штейфонів знаменитим.
У 1857 році до будинку прибудували двоповерховий флігель, який разом з основною будівлею у Штейфонів орендували харківські повітові та земські суди, а також товариство дворянської опіки.
Щедра орендна плата та капелюшний бізнес стали основою статку Штейфонів. На початку XX століття вони володіли у Харкові вже вісьмома будинками, заводом фарб та кількома крамницями. Одна з них знаходилася у побудованому Штейфонами псевдоготичному будинку на вул. Квітки-Основ’яненка, 9 — який зберігся і до нашого часу.
Антон Алохінссон, обкладинка — Катерина Дрозд
Читайте також: