Головна - Місто - У Харкові міськраду закликають не допустити знесення історичної будівлі на Полтавському шляху
…

У Харкові міськраду закликають не допустити знесення історичної будівлі на Полтавському шляху

Час прочитання: 2 хв

В історичній будівлі на вулиці Полтавський шлях, 1 — будинку Карла Буркевича — обвалилися перекриття. Через це міськрада може виключити її зі списку пам’яток архітектури та містобудування.

Харківська активістка, архітекторка, авторка і координаторка проєктів dveryki, [ПРО ХаРКІВ] та «Залопань» Сандра Струмскас закликає звернути увагу на цю будівлю, аби її не знесли чи «реконструювали” у щось жахливе».

«Люк» розповідає, які проблеми наразі пов’язані з цією будівлею та як її можна зберегти.

Чим примітний будинок Карла Буркевича?

Будинок № 1 на вулиці Полтавський шлях (колишня Єкатеринославська і Свердлова) побудований у 1888 році за проєктом архітекторів Олександра Шиле і Олександра Томсона. Він належав надвірному раднику Карлу Буркевичу, який і вирішив повністю перебудувати будівлю.

Перший поверх віддали під магазини, наприклад, там розташувалась книгарня Суворіна «Новий час». Другий поверх займали квартири, а третій — кімнати в оренду. Витративши нечувані гроші на будівництво, Буркевич не зміг навіть повністю закінчити обробку всередині і змушений був продати його на аукціоні. Останнім власником з 1910 по 1917 роки був купець і шведський консул Адольф Мюнх.

Пізніше всередині будівлі з’явився бальний або банкетний зал, у торці розташовувалась ніша для музикантів і оркестру. У підвалі були гримерні. З часом вікна в ніші заклали, а в залі поставили кіноапарат. Досі збереглись мармурові сходи з витонченим огородженням і автентичні двері.

У радянський час там знаходився кінотеатр Карла Маркса.

Що сталось із будівлею?

Останньою установою, що знаходилася в будинку, був Харківський машинобудівний коледж. Він з’їхав звідти у 2006-му.

З того часу будівля, що знаходиться на балансі Харківського національного економічного університету, не опалюється та стрімко руйнується.

Міжповерхові перекриття зміцнені підпірками, стіни та підлога розкрита. З боку Лопанської набережної просів фасад, підвал затоплений. Наприкінці листопада 2022-го перекриття поверхів обвалились. 

Будинок Буркевича є пам’яткою містобудування та архітектури. На думку Сандри, через критичний стан будівлі її можуть виключити з цього списку. За її словами, єдине, що можна зробити із будинком — зберегти фасад та провести повну реконструкцію з використанням сучасних матеріалів. 

Активістка подала листа до Харківської міськради, але на її запит досі не відповіли.

«Я не хочу, щоб цю будівлю “тишком-нишком” “реконструювали” в щось жахливе, або, ще гірше, щоб її знесли», — пише вона на сторінці проєкту «Залопань». — Нам необхідно, щоб містяни знали про цю будівлю та цінували її, і не дозволили б спричинити їй зла». 

На сторінці проєкту Залопань Сандра Струмскас планує публікувати більше інформації про цей історичний район і будинок Буркевича зокрема. 

Олександра Пономаренко, фотографії Іван Пономаренко, обкладинка — Катерина Дрозд


Читайте також:


«Люк» — це незалежне медіа про Харків і культуру. Ви можете робити свій щомісячний внесок у створення нашого медіа або підтримати нас будь-якою зручною для вас сумою.

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк