Головна - Місто - Митрополит Московського патріархату руйнує старовинну садибу в центрі Харкова
…

Митрополит Московського патріархату руйнує старовинну садибу в центрі Харкова

Час прочитання: 3 хв

Невідомі будівельники руйнують історичний вигляд старовинної садиби на Бурсацькому узвозі, в центрі Харкова. За документами, будівля належить підприємству, засновником якого є очільник Харківської єпархії Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП).

«Люк» розібрався у подробицях.

Що відбувається?

В історичному центрі Харкова знову руйнують історичну будівлю. Цього разу — колишню садибу Штейфонів, збудовану майже 200 років тому. Про це повідомив Іван Пономаренко, автор проєктів «Ніч історії Харкова» та «Харків, що манить»:

«Це будинок Штейфонів 1830-х рр. побудови по Бурсацькому узвозу, 6. Його руйнують прямо зараз — просто так, написав він у Facebook. — На жаль, будівля не є пам’ятником архітектури, тому з нею можна робити що завгодно».

У липні цього року у старовинній садибі почалися будівельні роботи. Станом на 10 серпня з будинку знесли дах, частково зруйнували фасад та перекриття, пошкодили опорні стіни. Що планують робити з ним далі — невідомо, оскільки будь-які інформаційні щити відсутні, будівництво не огороджене.

Будинок у 2015 (ліворуч) та 2023 роках
Будинок у 2015 (ліворуч) та 2023 роках. Фото: В’ячеслав Горбоносов, Антон Алохінссон 

Депутатка Харківської міської ради Ірина Гончарова-Багалій написала у Facebook, що на об’єкт кілька разів приїздила Національна поліція та зупиняла роботи. 9 серпня слідчі відкрили кримінальне провадження:

«На місце виїжджала слідчо-оперативна група ХРУП № 3 та патрульні поліцейські,написали правоохоронці у своєму офіційному Telegram-каналі. — За даним фактом слідчі відкрили кримінальне провадження за ч. 1 ст. 275 (порушення правил, що стосуються безпечного використання промислової продукції або безпечної експлуатації будівель і споруд) Кримінального кодексу України. Поліцією встановлюються всі обставини події».

Кому належить цей будинок?

Власником цієї будівлі на Бурсацькому узвозі є ТОВ «Лакі Траст», що належить Олегу Легкому, більш відомому як Онуфрій, митрополит Харківський та Богодухівський МП. Про це стало відомо з витягу з реєстру нерухомості.

Власником будівлі з 2021 рокі є митрополит церкви Московського патріархату
Власником будівлі з 2021 року є митрополит церкви Московського патріархату

Співзасновником «Лакі Траст» є брат Онуфрія — Яромир Легкий, що певний час працював секретарем-референтом Харківської єпархії УПЦ МП та був депутатом Харківської обласної  ради від «Партії регіонів». Після того, як його всьоме затримали за водіння у нетверезому стані, з єпархії його звільнили.

Обом братам також належить низка інших підприємств: «Дюймовочка», «Аладдін 2020» тощо

Згідно реєстрів, братам Легким належить кілька ТОВ та ФОП
Згідно реєстрів, братам Легким належить кілька ТОВ та ФОП

Чим цінна ця будівля?

Краєзнавець Андрій Парамонов розповідає, що будинок №6 на Бурсацькому узвозі був зведений для сім’ї Штейфонів до 1840 року. Примітно, що власники більшість часу не жили у ньому, а здавали в оренду міським та губернським установам. У глибині двору знаходилася капелюшна майстерня, яка згодом зробила бізнес Штейфонів знаменитим.

У 1857 році до будинку прибудували двоповерховий флігель, який разом з основною будівлею у Штейфонів орендували харківські повітові та земські суди, а також товариство дворянської опіки.

Щедра орендна плата та капелюшний бізнес стали основою статку Штейфонів. На початку XX століття вони володіли у Харкові вже вісьмома будинками, заводом фарб та кількома крамницями. Одна з них знаходилася у побудованому Штейфонами псевдоготичному будинку на вул. Квітки-Основ’яненка, 9 — який зберігся і до нашого часу.

Крамниця Штейфонів дала назву Капелюшному провулку (нині пров. Соборний)
Крамниця Штейфонів дала назву Капелюшному провулку (нині пров. Соборний)

Антон Алохінссон, обкладинка — Катерина Дрозд


Читайте також:

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа, яке знайомить харківців із культурою нового часу, висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку на Buy me a coffee або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк