Головна - Місто - Kharkiv Tone. Візуальний голос Харкова, або Як перезавантажити міську айдентику
…

Kharkiv Tone. Візуальний голос Харкова, або Як перезавантажити міську айдентику

Час прочитання: 5 хв

Пошуки бренда міста, про які ми нещодавно писали, тісно пов’язані з міською айдентикою. У Харкові, як і в інших містах України, айдентика морально застаріла та потребує перезавантаження.

Спеціально для медіа «Люк» дизайнерка Катерина Дрозд розповідає про те, як стрибнула вище голови та розробила шрифт Kharkiv Tone, який уособлює Харків (ви вже могли бачити його на нашому мерчі). З цього випливає й візуальний образ бренду міста.

Цей текст вперше був опублікований у нашій газеті, яку ми створили до Дня міста у партнерстві з Gorcafe 1654. Зараз, після редизайну нашого сайту, ми публікуємо його розширену версію.

Моя любов до літер почалася випадково у 2016 році. Я вчилась у Харківській державній академії дизайну та мистецтв на графічного дизайнера. На першому курсі ми вивчали каліграфію. Тоді мені шалено сподобалося тримати перо та працювати із ним.

Kharkiv tone

На другому курсі ми вже займалися леттерингом та креслили шрифти. Я взяла участь в челенджі #36daysoftype. Суть його полягала в тому, аби кожного дня малювати один символ латинської абетки. Саме тоді я серйозно зацікавилась літерами.

В академії щорічно проводиться міжнародний конкурс шрифта та каліграфії Pangram. Я взяла участь в номінації «Каліграфічний плакат» та зайняла перше місце. На призові гроші накупила купу маркерів та пензлів, які не могла собі дозволити, та (о, боги!) Parallel Pen — автоматичну ручку з пласким пером.

Моя сторінка в Instagram поступово почала заповнюватись скетчами та перетворюватись на портфоліо. Невдовзі я влаштувалась на роботу до креативного агентства «СЯІВО». Там познайомилась з арт-директором Ярославом Яковлєвим. Виявилось, що він також організатор Urban Sketchers Kharkiv. Я стала приходити на їх тусовки-замальовки. Ми гуляли Харковом, слухали історії про архітектуру, вивчали нові локації та малювали. Цей досвід скетчинга навчив мене робити сміливі лінії та використовувати яскраві поєднання кольорів.

Kharkiv tone

У 2019 році в Луцьку проходив триденний фестиваль шрифтів та каліграфії «Простір літер». Це були найкрутіші лекції та воркшопи від професіоналів з країн Європи та колишнього радянського союзу. Там я познайомилась з організатором фестивалю Кирилом Ткачовим та іншими популярними українськими шрифтовиками.

Того ж року ми з другом зацікавились вуличною культурою Харкова. Ми і раніше колекціонували текстури міста: фотографували напівзруйновані стіни та паркани, надписи, шматки паперу тощо. Нас приваблювала композиція та поєднання кольорів. Але тепер вирішили збирати ще й «мертві графіті» — зашакалені часом, зафарбовані тонким шаром фарби.

Kharkiv tone

Паралельно стали спілкуватися з андеграунд-тусовкою, дізнаватися її філософію. так з’явилося наше об’єднання «Коло». Під цією назвою ми зробили пілотний зін та виставили його в «Люці», який саме тоді готувався до перезапуску. Нас захопила концепція медіа, вона нам була дуже близька.

Kharkiv tone

Після перезапуску ми зустрілися із командою «Люка», щоб обговорити нашу роботу над оновленою версією сайта. Тоді я й придумала логотип для журналу. Він достатньо простий, добре читається та впізнається — на мою думку, це головні критерії хорошого логотипа. А ще в ньому можна побачити Харків.

Kharkiv tone

Харків + графіті = <3

Для мене робота з літерами — свого роду медитація. Коли прийшов час обирати тему для дипломної роботи, я вирішила стрибнути вище голови та розробити набірний шрифт — той, який можна набрати клавіатурою, а не створений як логотип в Adobe Illustrator. Зазвичай створення набірного шрифта займає рік, але якщо це невеликий набір символів, можна вкластися в пару місяців.

Kharkiv tone

Шрифт розробляється за принципом конструктора — є певний набір елементів: горизонталі, вертикалі, звисаючі знаки, петлі та інше. Всі вони мають свою товщину, ширину, нахили, характер з’єднання. З цього й складаються літери.

В Україні відносно невелика кількість шрифтових дизайнерів, ринок ще на стадії розвитку. В той же час з’являється запит на більш неординарні шрифти, які мають свій характер. Саме такий шрифт мені й хотілося зробити.

Kharkiv tone

Я записалася на онлайн-курс від Projector, купила ліцензію Fontlab і почала працювати. Концепція шрифта народилася одразу. Я поставила собі мету об’єднати характерні елементи комунікації міста (графіті, рукописні написи на стінах та технічні шрифти), щоб відобразити його настрій. А для кращого розуміння кінцевого результату я склала асоціативний ряд, який вдало описує характер Харкова:

  • самобутній;
  • еклектичний;
  • конструктивізм;
  • стріт-арт;
  • молодь та студенти;
  • спокійний та водночас галасливий;
  • культурний;
  • сучасний та технологічний.

Місто переповнене яскравою рекламою, яка виборює увагу людей. Це викликає тривожність. Тому виникла ідея зробити мінімалістичний дизайн на білому фоні, який буде виділятися на фоні реклами та привертати увагу високим контрастом. Не перекривати індивідуальність міста, а лише доповнювати його.

Kharkiv tone

Процес розробки був доволі монотонним та потребував великої усидливості. Мені довелося кинути онлайн-курс, який міг би дати мені більшу впізнаваність, що важливо для отримання замовлень у сфері дизайну. Я мала розробляти шрифт сама, зовсім без досвіду в цій справі.

В якийсь момент в мене опустилися руки. Здавалось, що я нічого не вмію. Мені дуже допоміг Євген Садко — засновник платформи RentaFont, на якій шрифтовики можуть публікувати свої шрифти для продажу. Він запевнив мене, що мені варто довести справу до кінця.

В підсумку народився Kharkiv Tone — візуалізація голосу Харкова.

Kharkiv tone

Шрифт можна використовувати в якості основного елементу брендингу міста.

Навіщо Харкову брендинг? У сучасному інформаційному просторі між собою конкурують міста і території. Населені пункти стають брендами. А в кожного бренду має бути візуальний образ. Це позитивно впливає на імідж міста, економічний стан та рівень життя населення.

Завдяки обмеженому використанню кольору в Kharkiv Tone місто може виготовляти друковану продукцію більш вигідно з фінансової точки зору та економити витрати. Бо потрібна буде переважно чорна фарба. А ще використовувати цей шрифт при виготовлені свого мерчу, якого Харкову зараз дуже не вистачає.

Kharkiv tone

Під час захисту дипломної роботи комісія не ставила питань, бо була у захваті від проєкту.

Дуже потішило, що багато хто побачив у моєму шрифті наше місто. Я народилась у Бахмуті, але рідним вважаю саме Харків. Я дуже рада, що потрапила саме сюди, тут моє життя кардинально змінилося. Моя мрія — побачити мій шрифт на вулицях Харкова.

Kharkiv tone

Завантажити шрифт Kharkiv Tone без SMS та реєстрації можна за цим посиланням. Безкоштовно для комерційного використання.

Текст, обкладинка та внутрішні зображення — Катерина Дрозд, переклад українською — Макс Бурєнок, редактура — Олександра Пономаренко

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа про Харків, яке висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою.

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк