Собачі притулки, подкасти та мотиваційний табір. Які проєкти харківської молоді реалізуються за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ)
UPSHIFT — це міжнародна програма дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), яку реалізують у більш ніж 40 країнах світу. Вона надає молоді знання, навички та ресурси, щоб визначити актуальні проблеми своїх громад та запропонувати нові рішення.
«Люк» розповідає, які проєкти втілює молодь Харкова в межах UPSHIFT і як долучитись до програми.
Що таке UPSHIFT?
Програма UPSHIFT не береться за реалізацію готових рішень. Її мета — навчити молодих людей крок за кроком проходити шлях від формулювання проблеми до втілення у життя напрацьованих ідей.
Молодіжні команди визначають актуальну проблему своєї громади, міста чи навіть школи. Після цього вони подаються з нею на відкритий набір у своєму регіоні. На цьому етапі ще не потрібно мати готового рішення — достатньо просто сформулювати проблему.
За результатами конкурсного відбору команди беруть участь у навчальній програмі, під час якої генерують проєктні ідеї, проводять їх пітчинг та претендують на фінансування задля їх втілення.
Загальна тривалість програми від подачі заявок до старту реалізації готового проєкту — 3-4 місяці. Весь цей час кожну команду супроводжує ментор-фасилітатор, що попередньо пройшов відбір та навчання методології Upshift. Велика увага при цьому приділяється креативності та пошуку нестандартних підходів.
Які проєкти вже реалізовали у Харкові у межах UPSHIFT?
1. Red Dog — благодійна молодіжна організація допомоги безпритульним собакам Харкова. Зараз у команді працюють троє людей: Дарина Крук, Лара Оспіщева та Владислав Чередько — кожному з них лише 18-19 років. Щодня вони годують понад 200 безпритульних тварин в місті, і за час повномасштабного вторгнення встигли роздати вже близько двох тонни корму.
Команда Red Dog співпрацює з міськими притулками для тварин та закладами, які встановлюють у себе «годівнички». Вони також допомагають прилаштувати собак з муніципального «Центру поводження з тваринами», забезпечуючи нових власників кормом, повідцями та нашийниками.
2. Тінейджерів острів — віртуальний проєкт із психологічної підтримки для підлітків. Харківські волонтери — Олексій Литвиненко та Анна Буйнова — створили спільноту на платформі Discord, через яку допомагають молоді впоратися з ментальними проблемами, що виникли під час війни.
«Найчастіше звертаються з такими проблемами як адаптація у нових умовах, конфлікти з однокласниками, а також втрата близьких. Рідше зґвалтування, суїцидальні спроби та харчові розлади», — розповідає співзасновниця проєкту Анна Буйнова.
Команда записала серію подкастів із фаховим психологом, де розбирають запити, що надсилає їм аудиторія. Також волонтери організували тренінги з творчого письма та проводять рольові ігри в стилі Dungeons and Dragons, аби допомогти підліткам психологічно розвантажитись та знайти однодумців.
3. Life Start — мотиваційний табір, що вчить підлітків справлятися з травматичним досвідом, отриманим під час повномасштабного вторгнення Росії. Команда внутрішніх переселенців з Харкова — Вероніки Сосніч, Богдана Ємця та Дар’ї Ходацької — допомагає молоді з інших регіонів розвинути навички стресостійкості та знайти підтримку.
«Я і мої друзі — з Харкова, тому розуміємо той моральний біль, який відчув кожен мешканець країни, — пояснює співзасновниця проєкту Вероніка Соснич. — Ми змогли взяти себе у руки та вирішили допомогти іншим подолати той стрес, який всі відчувають».
В межах цього проєкту учасники проходять ряд тренінгів:
- Навички стресостійкості;
- Актуальні софт-скіллз;
- Фінансова грамотність;
- Ефективна комунікація;
- Спілкування з батьками тощо.
Команда вже організувала три мотиваційні табори в Івано-Франківську та планує ще кілька у Хмельницькому.
Як долучитись до UPSHIFT?
Зараз на сайті програми тривають набори в декількох областях України. Подивитися актуальні та подати заявку можна за посиланням.
Антон Алохінссон, фото ЮНІСЕФ, обкладинка — Катерина Дрозд
Читайте також: