Повернення забутої книги. Нове видання «Філософії театру» Леся Курбаса побачило світ
У продаж поступила книга «Філософія театру» Леся Курбаса. Вона містить найповнішу на сьогодні збірку його текстів: лекцій з режисури та практики сцени, протоколів засідань «Березолю», театрознавчих статей тощо.
Перше видання книги вийшло ще в 2001 році у видавництві «Основи» за редакції Миколи Лабінського та Михайла Москаленка. До сьогодні знайти хоч якийсь екземпляр було вкрай важко.
«Люк» поспілкувався з актором та засновником Студії фізичного театру Миколою Набокою, який взявся за перевидання книги, про шлях від ідеї до реалізації.
Як зародилась ідея?
Історія перевидання книги Леся Курбаса почалась з того, що режисерка театру «Нафта» Ніна Хижна попросила Миколу Набоку допомогти знайти цю книгу. В першу чергу Микола вирішив опитувати всіх друзів і знайомих театрально-літературних кіл, але ніхто про неї або не чув, або не мав гадки де шукати.
«Я відчув азарт від того, що ніхто з людей, які перші повинні мати таку книгу, не знають навіть де її знайти», — каже Набока.
Весь наступний тиждень Микола провів у міських книгарнях та на сторінках інтернет-магазинів.
«Я обійшов всіх букіністів міста, — коментує Микола, — всі книгарні, просто безліч сайтів — ніде не міг знайти й сліда. Лише якісь згадки з картинкою обкладинки і все».
Допомогла випадковість. Батьки Набоки, які в той час перебували в Українському католицькому університеті у Львові, знайшли один екземпляр у місцевій бібліотеці.
«Тоді мені його надіслали на кілька днів, я його отримав в Харкові. Коли я почав гортати цю книгу, я зрозумів що це — абсолютний скарб. Кожна сторінка вражала щирістю, прямотою, актуальністю, прикладною характеристикою текстів, які там є, — розповідає Микола.
Я зрозумів, що це абсолютна “діч” та чергова несправедливість російського контролю наших територій дуже тривалий час — що ми маємо такі книги, але про них ніхто не знає. І навіть ті люди, які викладають в закладах акторам, акторкам, режисерам і режисеркам майбутнього, не мають доступу до цих матеріалів. Це абсурд. Я тоді дуже загорівся ідеєю перевидання».
Як вдалося зробити перевидання?
З ідеєю перевидання книги Набока звернувся до Олександра Савчука, свого колеги по резиденції «Слово». Але з початком повномасштабного вторгнення вона була відкладена аж до квітня.
«Ми також долучили до роботи Діну Чмуж — художницю Літмузею резиденції “Слово” і Марину Куценко — наукову працівницю Літмузею, що зайнялась вичиткою текстів, — розповідає Микола.
Ми обговорили, як ми це бачимо, а далі Діна вже комунікувала з Олександром Савчуком стосовно того, як би виглядала обкладинка. Діна також робила шмуцтитули [окрема сторінка, яка позначає глави чи розділи книги — “Люк”] всередині книги».
Команді пощастило долучити до співпраці цілу групу меценатів із різних міст України, які були зацікавлені в тому, аби це перевидання опинилось в бібліотеках.
«Спочатку ми планували 100 примірників, — розповідає Набока, — А вийшло 650, з яких 100 йдуть одразу в бібліотеки, а 550 — на продаж».
Перевидання книги побудовано на оригінальній редакції 2001 року — без перероблювання чи доповнення. Права на нього надала донька Соломії Павличко [письменниці та засновниці видавництва «Основи» — “Люк”] — Богдана Павличко, яка зараз керує видавництвом.
Де можна купити книгу?
Замовити книгу «Філософія театру» Леся Курбаса можна на сайті видавця Олександра Савчука. Тираж обмежений.
«Люк» — це незалежне медіа про Харків і культуру. Ви можете робити свій щомісячний внесок у створення нашого медіа або підтримати нас будь-якою зручною для вас сумою.