Головна - Місто - Харківські архітектори запропонували реконструкцію зруйнованої історичної будівлі на вулиці Свободи. Дивіться проєкт
…

Харківські архітектори запропонували реконструкцію зруйнованої історичної будівлі на вулиці Свободи. Дивіться проєкт

Час прочитання: 3 хв

Харківська архітектурна компанія MCORP запропонувала свій варіант реконструкції пошкодженого російським ракетним ударом будинку на вулиці Свободи, 8.

«Люк» розповідає, що це за будівля і як вона може виглядати після реконструкції.

Історія будинку

Будинок в стилі модерн зведений за проєктом архітектора Мойсея Мелетинського в 1911 році на замовлення лейтенанта флоту Івана Масловського

Будівля мала вузькі видовжені вікна і скромну ліпнину. Ідеальну симетрію фасаду підкреслили бічні ризаліти з напівкруглими еркерами. 

Архівна фотографія з оригінальним виглядом будинку

Історична будівля, пам’ятка архітектури вистояла 100 років і пережила Другу світову війну. За словами київського краєзнавця Антона Короба, у цьому будинку зберігся навіть громадський інтер’єр у стилі модерн: «парадні сходи та вестибюль з автентичними дерев’яними дверима й тамбуром».

Спочатку в будинку Масловського були тільки квартири. Пізніше на першому поверсі з’явився продуктовий магазин і аптека. На цокольному поверсі у 2012 році відкрили паб «Старий Хем».

14 березня 2022 року росіяни ракетним ударом зруйнували будинок. Загинули двоє людей.

Зруйнований будинок Масловського на вул. Свободи, 8, у березні 2022-го.

Проєкт реконструкції від MCORP

За проєктом архітекторів компанії MCORP, в будинку залишаться неушкоджені частини фасаду. Зруйновані контури пропонують повторити сіткою, яку наповнять битою цеглою самого будинку. Зверху частково буде вертикальне озеленення. Фасад за сіткою зроблять дзеркальним.

«Нам дуже болить за Харків, як і всім харків’янам. Ми не можемо залишатись осторонь та хочемо зробити свій внесок і показати своє бачення відновлення цього будинку», — коментує проєкт реконструкції команда MCORP. 

Проєкт з реконструкції будинку Масловського від MCORP

За ідеєю архітекторів, повторне використання матеріалів зруйнованої будівлі дозволяє зберегти «не лише культурний код цього місця, але і частину його фізичної оболонки, яка втратила свої функції, але не свого значення».

Частково зруйнований тротуар перед будівлею проєктувальники також планують наповнити частинами цегли, яка залишилась після вибуху.

На фасаді будинку Масловського була квіткова ліпнина — характерна ознака пізнього модерну. Архітектори MCORP пропонують застосувати вертикальне озеленення, аби нагадати про ліпнину:

«Вертикальне озеленення — відсилання до того, як виглядала квіткова ліпнина на фасаді будинку до влучення снаряда, та є символом життя, що проростає крізь руйнування. Основою для рослинності, що в’ється у нашому проєкті, стала металева конструкція габіону на фасаді», — пише команда.

Проєкт з реконструкції будинку Масловського від MCORP

Дзеркальний фасад, за задумкою, створює новий вимір простору. «”Дзеркальна” будівля мімікрує під історичну архітектуру довкола, та інтегрується у міське середовище. Це створює естетико-емоційний взаємообмін між містом, будівлею та людиною», — пояснюють архітектори.

MCORP запропонувала цей проєкт реконструкції, але поки не дістала схвалення від муніципальних органів. Про інші зруйновані росіянами історичні будівлі читайте у рубриці From Russia With Hate.

Олександра Пономаренко, фотографії надані компанією MCORP, обкладинка — Катерина Дрозд


«Люк» — це незалежне медіа про Харків і культуру. Ви можете робити свій щомісячний внесок у створення нашого медіа або підтримати нас будь-якою зручною для вас сумою.

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк