Головна - Місто - У міськраді відповіли на запит «Люка» щодо відновлення історичної будівлі на Полтавському шляху
…

У міськраді відповіли на запит «Люка» щодо відновлення історичної будівлі на Полтавському шляху

Час прочитання: 3 хв

У листопаді 2022 року в історичній будівлі на вулиці Полтавський шлях, 1, яка також відома як будинок Карла Буркевича, обвалились перекриття

Через це активісти побоювались, що будівлю можуть виключити зі списку пам’яток архітектури та знести.

«Люк» надіслав запит до харківського міського голови Ігоря Терехова, аби зрозуміти майбутні плани щодо стану будівлі та зрозуміти, чи планують її відновлювати. За сім днів ми отримали відповідь.

Що відповіли в міськраді?

У відповіді від Харківській міськраді зазначається, що будівля на Полтавському шляху, 1 знаходиться на балансі Харківського національного економічного університету імені С. Кузнеця.

«Університет постійно проводить ремонтні роботи з підтримки будівлі в задовільному стані. Поточний ремонт будинку виконувався у 2012 році», — йдеться у листі. 

У відповіді також зазначається, що будівля була частково пошкоджена саме внаслідок російської агресії.

«Університет після отримання кошторису укладе угоди зi спеціалізованою фірмою щодо обстеження будівлі і отримає фаховий висновок про стан фасаду», — зазначали в міськраді. 

Під листом стоїть підпис голови адміністрації Новобаварського району Харкова Тетяни Цибульник

Скрін відповіді харківської міськради на запит «Люка». Підложка — ілюстрація проєкту «Залопань»

Таку ж відповідь на запит щодо цієї будівлі отримав і харківський проєкт із відновлення автентичних дверей dveryki, з яким ми досліджуємо, яким має бути Харків після перемоги.

Саме координаторка dveryki Сандра Струмскас першою звернула увагу на руйнування будівлі на Полтавському шляху і закликала містян захистити пам’ятку архітектури.

Що думають щодо цієї відповіді активісти?

Сандра Струмскас впевнена, що лист від міськради щодо майбутнього будівлі радше схожий на відписку:

«Міська рада пише, що в 2012 році проводилися [ремонтні] роботи, щоб будівля була в задовільному стані. Будівля була в аварійному стані останні роки, це було видно неозброєним оком на фасаді паралельному річці, бо він посунувся, та й всередині слідів ремонту не видно. Про це нам також говорили й охоронці будівлі, — розповіла вона «Люку».

Також вони [представники міськради] стверджують, що будівля була пошкоджена в результаті російської агресії. Можливо, перекриття впали через два вибухи — на Полтавському Шляху, 13 чи то на площі Павлівській, 4. [6 червня росіяни поцілили в історичну 200-річну будівлю на Полтавському шляху, 13, вона повністю зруйнована — «Люк»]. 

Але, якщо б будівля до цього була в нормі, а не в аварійному стані, думаю, від вибухової хвилі перекриття б не впали. Легко всі руйнування скинути на війну. Також дуже цікаво, з якою ж фірмою після укладання кошторису (знову ж, якого?) університет укладе угоду».

За словами Струмскас, разом з іншими активістами вона шукатиме інформацію та ресурси, аби «допомогти будівлі фізично». Також в її планах — продовжувати вести влог про будівлю та організовувати дискусію між харківськими спеціалістами в сфері історії та архітектури.

Чому ця будівля важлива? 

Будинку № 1 на вулиці Полтавський шлях (колишня Єкатеринославська і Свердлова) майже 135 років. 

Будівля належала надвірному раднику Карлу Буркевичу. У радянський час там знаходився кінотеатр Карла Маркса. 

З 2006-го будинок належить ХНЕУ імені С. Кузнеця. Він є пам’яткою містобудування і архітектури з 1980 року.

Олександра Пономаренко, фотографії  Сандра Струмскас, обкладинка — Катерина Дрозд


Читайте також:


«Люк» — це незалежне медіа про Харків і культуру. Ви можете робити свій щомісячний внесок у створення нашого медіа або підтримати нас будь-якою зручною для вас сумою.

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк