Що відповіли в міськраді?
У відповіді від Харківській міськраді зазначається, що будівля на Полтавському шляху, 1 знаходиться на балансі Харківського національного економічного університету імені С. Кузнеця.
«Університет постійно проводить ремонтні роботи з підтримки будівлі в задовільному стані. Поточний ремонт будинку виконувався у 2012 році», — йдеться у листі.
У відповіді також зазначається, що будівля була частково пошкоджена саме внаслідок російської агресії.
«Університет після отримання кошторису укладе угоди зi спеціалізованою фірмою щодо обстеження будівлі і отримає фаховий висновок про стан фасаду», — зазначали в міськраді.
Під листом стоїть підпис голови адміністрації Новобаварського району Харкова Тетяни Цибульник.

Таку ж відповідь на запит щодо цієї будівлі отримав і харківський проєкт із відновлення автентичних дверей dveryki, з яким ми досліджуємо, яким має бути Харків після перемоги.
Саме координаторка dveryki Сандра Струмскас першою звернула увагу на руйнування будівлі на Полтавському шляху і закликала містян захистити пам’ятку архітектури.
Що думають щодо цієї відповіді активісти?
Сандра Струмскас впевнена, що лист від міськради щодо майбутнього будівлі радше схожий на відписку:
«Міська рада пише, що в 2012 році проводилися [ремонтні] роботи, щоб будівля була в задовільному стані. Будівля була в аварійному стані останні роки, це було видно неозброєним оком на фасаді паралельному річці, бо він посунувся, та й всередині слідів ремонту не видно. Про це нам також говорили й охоронці будівлі, — розповіла вона «Люку».
Також вони [представники міськради] стверджують, що будівля була пошкоджена в результаті російської агресії. Можливо, перекриття впали через два вибухи — на Полтавському Шляху, 13 чи то на площі Павлівській, 4. [6 червня росіяни поцілили в історичну 200-річну будівлю на Полтавському шляху, 13, вона повністю зруйнована — «Люк»].
Але, якщо б будівля до цього була в нормі, а не в аварійному стані, думаю, від вибухової хвилі перекриття б не впали. Легко всі руйнування скинути на війну. Також дуже цікаво, з якою ж фірмою після укладання кошторису (знову ж, якого?) університет укладе угоду».
За словами Струмскас, разом з іншими активістами вона шукатиме інформацію та ресурси, аби «допомогти будівлі фізично». Також в її планах — продовжувати вести влог про будівлю та організовувати дискусію між харківськими спеціалістами в сфері історії та архітектури.
Чому ця будівля важлива?
Будинку № 1 на вулиці Полтавський шлях (колишня Єкатеринославська і Свердлова) майже 135 років.
Будівля належала надвірному раднику Карлу Буркевичу. У радянський час там знаходився кінотеатр Карла Маркса.
З 2006-го будинок належить ХНЕУ імені С. Кузнеця. Він є пам’яткою містобудування і архітектури з 1980 року.
Олександра Пономаренко, фотографії — Сандра Струмскас, обкладинка — Катерина Дрозд
Читайте також:
- Про проєкт з відновлення автентичних дверей dveryki, в якому бере участь Сандра Струмскас
- Лист Сандри Струмскас до Харкова
«Люк» — це незалежне медіа про Харків і культуру. Ви можете робити свій щомісячний внесок у створення нашого медіа або підтримати нас будь-якою зручною для вас сумою.

