Головна - Місто - Науковий квартал, соціальне житло та шелтери. Як обіцяють відбудовувати Харків у міськраді та робочій групі архітекторів?
…

Науковий квартал, соціальне житло та шелтери. Як обіцяють відбудовувати Харків у міськраді та робочій групі архітекторів?

Час прочитання: 3 хв

У вівторок, 22 листопада, в Zoom відбулося засідання робочих груп UN4Kharkiv & UN4Mykolaiv, де розповіли про розробку нового генерального плану Харкова.

«Люк» наводить ключові тези представників міської ради Харкова та робочої групи архітекторів щодо етапів роботи та акцентів нового генплану міста.

Засідання робочих груп із відбудови Харкова та Миколаєва було організовано Європейською економічною комісією ООН (ЄЕК ООН) у співпраці з Міністерством розвитку громад та територій України та міськими владами Харкова та Миколаєва. 

Наразі ЄЄК ООН реалізує два пілотні проєкти (UN4Kharkiv & UN4Mykolaiv) щодо планування та підготовки до відновлення та реконструкції Харкова та Миколаєва. 

Зазначається, що метою цих проєктів є підтримка національного уряду та міст у реалізації принципу «відбудувати краще», а ґрунтуються вони на нових генеральних планах міст.

Що кажуть у міськраді?

Директорка Департаменту по взаємодії з міжнародними агенціями та фінансовими установами харківської міської ради Ольга Дем’яненко розповіла, що співпраця міста з ЄЄК ООН розпочалася у квітні 2022 року.  

У червні міськрада запустила опитування щодо створення нового генплану міста. За словами харківського міського голови Ігоря Терехова, в опитуванні взяло участь близько 17 тис. харків’ян. 

«Опитувальник було розроблено, щоб краще зрозуміти потреби міста, провести аналіз ситуації, генплану, зрозуміти, як розташовуються будівлі, промисловість, яка є частково зруйнованою або застарілою, — розповів Терехов. 

Опитування виявило надії людей щодо бачення Харкова та України загалом. Це усвідомлений вибір харків’ян на користь європейської інтеграції, сповідування європейських цінностей та демократичних інституцій»

У міськраді обіцяють, що до кінця 2022 року представлять нову стратегію розвитку Харкова.

«До кінця року ми хочемо вивести загальну стратегію бачення нових підходів і проєктів, які будуть включені в генеральний план міста, — запевнила Ольга Дем’яненко. — Ми презентуємо її харків’янам, і проведемо ще одне опитування серед містян»

Також, за її словами, планується розробка та виготовлення 3D-макета Харкова, фізичного макета міста, сканування архітектурних пам’яток.

«Генеральний план Харкова — це підхід важливих пілотних проєктів, які будуть торкатися всіх сфер життєдіяльності міста, — зазначила Дем’яненко. Це культурна спадщина, житлова інфраструктура, промисловість, річки та екологія, а також абсолютно новий науковий квартал». 

Що кажуть архітектори?

Розробкою та проєктуванням нового генерального плану Харкова займаються фонд Нормана Фостера та міжнародні експерти на безоплатній основі в співпраці з харківськими архітекторами.

Керівник місцевої групи архітекторів Дмитро Фоменко зазначив, що команда створила низку основоположних тез та принципів, які важливо врахувати при розробці концепції генплану. Проте не конкретизував їх.

«Цей документ є основою подальших обговорень бачення розвитку міста, — запевнив Фоменко. — Він насичений схемами, що пояснюють кожну тезу ілюстраціями. Ми також впевнені, що цей документ допоможе не впустити важливі для харків’ян питання, при визначенні розвитку нашого міста». 

У фонді Нормана Фостера зазначили, що в документі «буде зібрано всі ідеї, наше бачення, те, що обговорювали за останні тижні, місяці». 

Фахівець Відділу архітектури, дизайну та технологій фонду Нормана Фостера Альберто Чендойя розповів, що у розробці проєкту наукового кварталу Харкова беруть участь представники Оксфорда і Гарварда. 

«Так звані наукові квартали — це коли житло, робота та відпочинок утворюють єдине ціле. Це пілотний проєкт у межах великої розробки екосистеми міста», — Альберто Чендойя. 

Архітектор також зазначив, що в розробці концепції генплану враховують реконструкцію історичної спадщини, будівництво соціального житла, питання безпеки та енергозбереження.

«Ми скоро будемо співпрацювати з Фінляндією з питань підземних шелтерів, бо місто має бути безпечним, — розповів він. Представники транспортної сфери допомагають у розробці саме цього аспекта для Харкова. 

Буде створено схему з будівництва нового житла та роботи з вже існуючим житловим фондом. Ми виявили, що десь третина мешканців Харкова проживає в панельних будинках. Їх треба адаптувати до концепції енергозбереження та зробити більш безпечними. Також буде створено схему будівництва соціального житла». 

Етапи розробки та проєктування стратегій розвитку та відбудови Харкова представлять на зустрічі архітекторів в Сан-Марино, яка відбудеться в межах розробки генплану, повідомив фахівець відділу архітектури, дизайну та технологій фонду Нормана Фостера Дієго Лопес Урручі. 

«Ми розкажемо саме про наш проєкт, підхід знизу вгору, залучення партнерів, реакції від місцевих представників та умови для того, щоб місто могло брати участь у розробці такого генплану, — зазначив він. 

Різні теми, які до цього ми вже озвучили: питання енергії, транспорту, енергоефективності. Це добре ілюструє те, що відбувається в межах наших пілотних проєктів. Це буде як такий приклад, який потім можуть наслідувати інші міста».

Найближчим часом на нашому сайті вийде інтерв’ю з одним з учасників робочої групи з відбудови Харкова.

Євгенія Зверяк


«Люк» — це незалежне медіа про Харків і культуру. Ви можете робити свій щомісячний внесок у створення нашого медіа або підтримати нас будь-якою зручною для вас сумою.

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк