В Києві дозволили ТРЦ Ocean Mall «реконструювати» приміщення за «Літаючою тарілкою»
В Києві дали дозвіл власникам ТРЦ Ocean Mall Вагіфа Алієва почати «ремонт та реконструкцію» частини приміщень за «Літаючою тарілкою». В уряді пообіцяли, що київська пам’ятка архітектури «збереже свою автентичність і функцію».
«Люк» розповідає детальніше.
Що сталося?
Державна інспекція архітектури та містобудування України видала дозвіл на реконструкцію нежитлових будівель в ТРЦ Ocean Mall.
Об’єкт проєктування розташований у безпосередній близькості до пам’ятки архітектури та монументального мистецтва місцевого значення «Будинок Українського інституту науково-технічної експертизи та інформації», відома як споруда «Літаюча тарілка», побудована у стилі радянського архітектурного модернізму. У 2020 році будівля була внесена до переліку об’єктів культурної спадщини Києва.
Відповідно до проєкту декілька будівель за пам’яткою (які історично приєднані до неї, примикають та розташовані поруч і не є об’єктами культурної спадщини) об’єднуються в одну будівлю, що створюють внутрішній ансамбль через забудову внутрішнього простору.
Що буде з «тарілкою»?
В Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури України заявили, що будівля «тарілки», на якій зараз, згідно з проєктом реставрації та виданого раніше дозволу, проводяться ремонтно-реставраційні роботи, буде повністю збережена без зміни головного фасаду, композиційної об’ємності трьох різно-великих форм, лінзоподібного об’єму з планувальною схемою та функціональним призначення кінолекційної зали, що є основним предметом охорони.
Читайте також:
- «Літаюча тарілка» в Києві знову в небезпеці. Активісти закликають захистити пам’ятку
- «Зелений будинок» на Полтавському шляху почнуть рятувати. Став відомий підрядник та вартість ремонтних робіт
Що за історія з «тарілкою»?
«Літаюча тарілка» — будівля, зведена 1971 року за проєктом архітекторів Флоріана Юр’єва і Льва Новикова. Вони розробили проєкт у 1960-х роках. Юр’єв планував створити там світломузичний театр, проте керівництво вирішило розмістити там Інститут науково-технічної інформації, заснований 1958 року, а також архів КДБ та Комуністичної партії України.
Конференц-зал, який знаходиться в тарілці, має унікальну акустику, дозволяє почути весь діапазон частот людського голосу й музичних інструментів. За задумом автора, в залі мали відбуватися концерти. Натомість там облаштували кінолекційну залу бібліотеки.
За словами Юр’єва, опори конструкції спеціально були сховані, щоб всім здавалося, наче «тарілка» висить у повітрі.
За проєкт «тарілки» Юр’єва нагородили премією Держбуду СРСР «За новаторство в архітектурі» — 16 тисяч рублів.
У 1990-ті роки будівля почала занепадати, а грошей на ремонт не було. У 2012 році керівництво інституту вирішило передати будівлю Фонду державного майна.
В 2015 році київська влада передала в оренду на 20 років половину будівлі компанії, яка планувала збудувати поруч торговий центр «Ocean Mall». На планах позначалось, що ТЦ частково поглинає «тарілку».
Культурна спільнота виступила проти таких дій. До боротьби за будівлю долучився і сам Юр’єв, написавши відкритого листа з вимогою прозорого процесу реконструкції. Крім цього, будівля стала головною локацією бієнале «Київський Інтернаціонал», а для її збереження була створена ініціатива #savekyivmodernism.
У липні 2020 року почалось відновлення покриття на даху будівлі. А у жовтні Міністерство культури та інформаційної політики внесло будівлю до реєстру пам’яток архітектури та монументального мистецтва.
Водночас активісти заявляли про те, що новий ТРЦ Вагіфа Алієва будують «стінка в стінку» до будівлі «тарілки».
Текст і обкладинка — Антон Малиновський