«Ґвара Медіа» увійшла до міжнародної мережі фактчекерів
Харківське медіа «Ґвара» приєдналося до IFCN — об’єднання незалежних фактчекерів з усього світу. Серед інших українських медіапроєктів до нього також входять VoxCheck і StopFake.
«Люк» розповідає детальніше.
Чому це важливо?
28 лютого 2022 року, на самому початку повномасштабного вторгнення, харківське видання «Ґвара Медіа» запустило фактчек-бот Perevirka, щоб мобілізувати суспільство у боротьбі проти фейкових новин і допомогти українцям відфільтровувати хибну інформацію.
На річницю запуску бота «Ґвара» подала заявку на членство у фактчекерському обєднанні IFCN, і вже наприкінці травня отримала підтвердження. Так харківське медіа стало третім проєктом, яке приєдналося до міжнародної мережі фактчекерів (після VoxCheck та StopFake).
IFCN (International Fact-Checking Network) — міжнародний проєкт із фактчекінгу, заснований у 2015 році Інститутом вивчення медіа Пойнтера (Poynter Institute). Мета цієї організації — сформувати спільноту надійних фактчекерів з усього світу. Її учасники розробили власний кодекс етики та процедуру перевірки інформації.
«Робота фактчек-відділу і постійне вдосконалення інструментів взаємодії з аудиторією та обробки інформації — пріоритетні задачі для нашої команди, — пояснює редакція видання у пресрелізі. — Таким чином, аналітична діяльність фактчек-відділу “Ґвари” проходить офіційну європейську супервізію та працює за стандартами міжнародної мережі фактчекінгу IFCN».
Як працює фактчекінг-бот?
Очима користувача це виглядає просто як спілкування з ботом Perevirka: він передає інформацію у чат-бот, який повідомляє, що прийняв її, а потім надсилає статус запиту, а також розширений коментар фактчекера.
Зсередини ж процес має дещо складніший вигляд:
- Чат-бот приймає запити від користувачів, які далі потрапляють до бази даних і «приймальні» — Telegram-чату, доступного лише команді фактчекерів.
- У чаті запити мають готовий інтерфейс для роботи з ними: кнопки результату обробки запиту («правда», «фейк», «маніпуляція»), можливість залишити коментар автору запиту чи зв’язатися з ним для уточнення деталей.
- Волонтери-фактчекери перевіряють та обробляють запити, а бот взаємодіє із користувачем: відправляє повідомлення, оновлює результати в базі тощо.
За рік роботи бота ним скористалося понад 50 тисяч користувачів, а фактчекери обробили майже 82 тисячі запитів, 12 тисяч з яких стосувалися фейків.
Антон Алохінссон, обкладинка — Катерина Дрозд
Читайте також: