В Інституті нацпамʼяті розповіли, чому не рекомендували знести памʼятник Висоцькому
Український інститут національної памʼяті, посилаючись на закон про деколонізацію, заявив, що не може рекомендувати знести памʼятник російському співаку Володимиру Висоцькому в Харкові. Натомість вони заявили, що міськрада може вирішити це питання сама.
«Люк» розповідає детальніше.
Що сталося?
Нещодавно голова громадської організації «Деколонізація. Україна» Вадим Поздняков заявив, що Інститут нібито змінив свою риторику і почав працювати «не по духу закону, а по букві закону». З цієї причини вони, за його словами, не можуть рекомендувати демонтаж памʼятника, без чого міськрада не може самостійно вирішити питання.
Заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак в коментарі «Люк» заявив, що Інститут не може працювати по «духу» чи «букві» закону окремо, він керується нормами українського законодавства, у тому числі і Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».
«Володимир Висоцький був радянським актором театру та кіно, автором-виконавцем пісень (бардом), прозаїком, сценаристом. І він не обіймав керівних посад в органах влади і управління, політичних організаціях, партіях, збройних формуваннях СРСР чи РСФСР, не брав участі та не сприяв реалізації російської імперської політики або її глорифікації. Відтак об’єкти пов’язані із ним не підпадають під обмеження встановлені законами України», — заявив Тиліщак.
Він додав, що Інститут розуміє проблематику наявності російського діяча культури на вулицях Харкова, однак, вони «зобов’язані дотримуватися правових норм».
«Тож долю конкретного пам’ятника має вирішувати безпосередньо громада Харкова. Саме органи місцевого самоврядування уповноважені приймати рішення щодо встановлення чи демонтажу пам’ятників та інших об’єктів на території громад. Але при цьому важливо дослухатись до думки громади і враховувати суспільні настрої та вимоги громадськості», — сказав Тиліщак.

Фото: «Ґвара Медіа»
Читайте також:
- У Харкові збираються демонтувати пам’ятник Висоцькому
- У Харкові досі не знесли памʼятник Висоцькому. У чому причина?
Що цьому передувало?
Пам’ятник розташовано біля скеледрому і Палацу Спорту. Його відкрили до Дня міста у 2013 році. Висоцький виступав у Палаці спорту у Харкові у травні 1979 року, у 2006 році там поставили пам’ятний знак.
Ще у 2023 році активісти проєкту «Деколонізація. Україна» звернулись на урядову лінію з вимогою прибрати пам’ятник Висоцькому. Пізніше Поздняков з’явився у ранковому ефірі Радіо «Накипіло» де аргументував свою думку:
«Це російський актор, російський співак. Він співав російських пісень, грав у російських фільмах. Він є таким самим представником російської культури, як і умовний Пушкін, і нічого спільного з Харковом не має, — пояснив він. — Це такий самий російський культурний маркер, як і пам’ятник Пушкіну».
В серпні 2024 року стало відомо, що звернулась до балансоутримувачів з проханням демонтувати памʼятник. Однак, цього так і не сталося.
Поздняков розповів, що вони звертались до ХМР з пропозицією щодо демонтажу памʼятника Висоцькому. У відповідь Департамент сім’ї, молоді та спорту Харківської міської ради зазначив, що мерія не ухвалювала рішення щодо цього пам’ятника.
Позняков пояснив, що проблема у тому, що міська рада готова знести памʼятник, однак Український інститут національної памʼяті не надає таких рекомендацій.
«Інститут почав працювати не по духу закону, а по букві закону. Багато пам’ятників, вулиць, які названі іменами росіян — Інститут не дає рекомендації на демонтаж чи перейменування. Тому що вони не підпадають саме під букву закону. А по букві закону вони мають бути прям ярими імперцями або українофобами. Якщо це просто росіяни, які щось сказали, але нічого проти України не робили, то формально, по букві закону, вони не підпадають під демонтаж чи перейменування», — прокоментував Вадим Поздняков.
Текст і обкладинка — Антон Малиновський