Україна піднялась у рейтингу свободи преси
Україна піднялась на 18 сходинок у цьогорічному Індексі свободи преси від організації «Репортери без кордонів» (RSF). Тепер вона посідає 61 місце.
«Люк» розповідає детальніше.
Яка ситуація з пресою в Україні?
За інформацією RSF, в Україні зменшилась кількість загиблих журналістів та покращився політичний показник. Також вони відзначили, що хоч олігархи і досі володіють більшістю національних телеканалів, держава стала «центральним медіаактором».
«Держава також стала центральним медіаактором після російського вторгнення в лютому 2022 року. Медіасектор несе на собі основний тягар впливу російського вторгнення, що порушує роботу редакцій і навіть ставить під загрозу їхнє економічне виживання», — йдеться у звіті.
Також у RSF зазначили, що через російське вторгнення практично всі журналісти стали військовими репортерами. Однак, «українські ЗМІ продовжують висвітлювати соціальні теми та відігравати важливу роль у викритті корупції в еліті країни, попри тиск».
Проблемою залишається гендерна нерівність у ЗМІ, особливо коли мова йде про запрошених експертів.
Читайте також:
- Харківська міська рада планує витратити 12 мільйонів гривень на піар у ЗМІ
- «Регіональні медіа — це лакмусова бумажка того, куди спільнота рухатиметься наступні 5-10 років». Інтерв’ю з Кирилом Соляром про роль медіа та дизайну
Яка ситуація загалом?
Лідерами у цьогорічному індексі стали Норвегія, Данія, Швеція, Нідерланди, Фінляндія, Естонія, Португалія та Ірландія.
«Задовільно» ситуацію оцінили в 33 країнах — в основному, у країнах Західної та Центральної Європи.
«Проблематичною» RSF оцінила ситуацію у 50 країнах, зокрема в Італії та Польщі (46 та 47 позиція), США (55 місце), Румунії та Угорщині (49 та 67 місце). Сюди ж на 61-й позиції потрапила Україна.
У 49 країнах ситуацію відзначили як «складну». Серед цих країн є Сербія, Албанія та Грузія (98, 99 та 103 місце відповідно).
Текст і обкладинка — Антон Малиновський