Ми вперше святкуємо День Української державності 15 липня. Що це за свято?
Сьогодні українці відзначають День Української Державності. Президент Володимир Зеленський запровадив це свято ще у 2021 році, проте цього року воно вперше святкується саме 15 липня.
«Люк» пояснює, що ми святкуємо і чому саме у цей день.
Що таке День Української Державності?
24 серпня 2021 року, президент Володимир Зеленський своїм указом започаткував нове державне свято — День Української Державності:
«Ми починаємо відзначати День Української Державності. Її точкою відліку ми вважаємо рік заснування Києва, столиці Київської Русі-України, яке недаремно називають містом, де все починається», — заявив президент під час урочистостей, присвячених 30-річчю незалежності країни.
З ініціативою започаткувати День Української Державності як окрему пам’ятну дату ще у 2018 році виступили попередні Президенти України Леонід Кравчук, Леонід Кучма та Віктор Ющенко. Їх звернення до нації та парламенту підтримали й інші громадські та державні діячі, вчені та працівники медіа.
Читайте також:
- Чи заборонив Зеленський День Перемоги? Пояснюємо, що Україна святкує 9 травня
- Патріоти літер — як шрифти відображають історію. «Харків, де твоє обличчя?»
Чому це свято відзначається 15 липня?
Нове свято стало логічним продовженням політики президента Віктора Ющенка, який 2008 року запровадив святкування День хрещення Київської Русі-України. Своєю чергою, це свято було прив’язаним до церковного дня пам’яті рівноапостольного князя Володимира, який хрестив Русь у 988 році. За старим календарем воно відзначалося 28 липня.
Минулого року Православна церква України (ПЦУ) попросила державу перенести дати деяких державних свят, прив’язаних до церковного календаря. Про це розповів митрополит Переяславський і Вишневський Олександр Драбинко.
«Моя ініціатива була звернутися про врегулювання цього питання, згідно з церковним календарем за новим стилем, як ми його називаємо, відповідно тих свят, які до нього прив’язані. А це Покрова і День Державності. Фактично це тільки два свята, які ми відзначаємо спільно з державою, які збігаються з церковними святами», — пояснив священнослужитель.
Чи є це свято вихідним?
Одразу після запровадження нового свята Зеленський запропонував парламенту зробити цей день вихідним, проте Верховна Рада прийняла відповідне рішення лише у травні 2022 року, вже під час повномасштабного вторгнення.
Однак за кілька місяців до того парламент окремим законом призупинив дію статей 71 та 73 Кодексу законів про працю, що встановлюють офіційні святкові та вихідні дні. Фактично це означає, що офіційних святкових та неробочих днів в Україні зараз немає. При цьому графік роботи та час відпочинку встановлює роботодавець, чи робити День Української Державності вихідним — залишається на його розсуд.
Текст та обкладинка — Антон Алохінссон