Головна » В ЮНЕСКО відповіли на лист культурних діячів про зупинку деколонізації в Одесі

В ЮНЕСКО відповіли на лист культурних діячів про зупинку деколонізації в Одесі

Час прочитання: 2 хв

В ЮНЕСКО відповіли на лист культурних діячів про нібито необхідність захистити пам’ятники Одеси, які підлягають демонтажу в межах процесів декомунізації та деколонізації.

«Люк» з посиланням на LB розповідає детальніше.

Що кажуть в ЮНЕСКО?

В ЮНЕСКО зазначили, що «багата мультикультурна історія Одеси та її особливий тип міського планування з неоднорідними архітектурними стилями» є тими елементами, які сприяли включенню історичного центру міста до Списку всесвітньої спадщини.

«Статус Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО передбачає відповідальність держави-учасниці за забезпечення ефективного й сталого управління й охорони об’єкта та запобігання будь-яким змінам, які могли б вплинути на засновки, відповідно до яких міжнародне співтовариство взагалі вирішило надати йому цей статус», — йдеться в листі.

Як правило, ЮНЕСКО виступає за участь усіх громад і зацікавлених сторін, яких стосується об’єкт Всесвітньої спадщини, в обговореннях і процесі прийняття рішень.

«Після запитів третіх сторін щодо модифікації або переміщення культурних об’єктів у місті Одеса, де розташовано об’єкт Всесвітньої спадщини, ЮНЕСКО співпрацює з компетентними національними органами для отримання детальної інформації та коментарів», — додали в організації.

Після аналізу експертами ця інформація може бути доведена до відома Комітету всесвітньої спадщини (керівного органу Конвенції ЮНЕСКО, що складається з 21 обраної держави-члена) в рамках наступної перевірки стану збереження пам’ятки. Ця перевірка запланована на липень 2025 року в рамках 47-ї сесії Комітету всесвітньої спадщини.

ЮНЕСКО

Читайте також:


Що цьому передувало?

21 жовтня культурні діячі з різних міст України підписали звернення до генеральної директорки ЮНЕСКО Одрі Азулай. У листі вони просять вплинути на президента Володимира Зеленського та скасувати деколонізацію топонімів і демонтаж імперських пам’яток в Одесі.

Ініціативу підтримали 126 діячів культури, стверджуючи, що культурне середовище Одеси формувалося у багатонаціональному контексті, і варто відтермінувати деколонізаційні заходи до закінчення війни.

«Можна багато говорити про деколонізацію України, але щодо Одеси, більша частина історичного центру якої була побудована під російською імперською адміністрацією, ця програма стирання є небезпечно слизькою дорогою. 

Поспішне застосування нового законодавства, яке залишає широкий простір для неоднозначного тлумачення, ставить під загрозу значні частини всесвітньої спадщини Одеси та її поліфонічного космополітичного духу», — йдеться в листі.

Текст звернення також опублікувало італійське видання Il Foglio. Позицію українських митців також висвітлило німецьке медіа Frankfurter Allgemeine, назвавши матеріал «Так Україна шкодить собі» (“So schadet sich die Ukraine selbst”).

Серед підписантів листа є кандидат архітектури, автор лекційних курсів, краєзнавець, екскурсовод Максим Розенфельд. Ми зв’язались з ним, щоб дізнатись його позицію.

Текст і обкладинка — Антон Малиновський

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк