Головна » Місто для дітей. Освіта в Україні — Івано-Франківськ та харківська метрошкола
…

Місто для дітей. Освіта в Україні — Івано-Франківськ та харківська метрошкола

Час прочитання: 8 хв

Це текст із серії матеріалів «Місто для дітей», присвячених Харкову майбутнього та питанням інклюзивності. Розмірковуємо про те, як зробити міське середовище комфортним для батьків із дітьми різного віку, від немовлят до підлітків.

На прохання «Люка» Дар’я Спасова поспілкувалась із Кариною Букрєєвою, мамою десятирічної Аліси, яка перейшла з харківської школи до івано-франківської, а також з Аллою Фещенко, опікункою семирічної Тетяни, яка навчається в метрошколі у Харкові.

Карина Букрєєва, менеджерка креативної аґенції, мама Аліси (10 років)

Мене звати Карина Букрєєва, я з Харкова, працюю менеджеркою в креативній агенції.

Моїй доньці Алісі 10 років, до початку масштабного вторгнення вона навчалась у третьому класі приватної харківської школи. До кінця того року вона навчалася онлайн, і ось вже майже півтора роки вона ходить у державну школу в Івано-Франківську.

Школа
Карина Букрєєва з донькою Алісою

— Чому в Івано-Франківську ви пішли в державну школу, а не в приватну?

У Франківську не так багато приватних шкіл, і в ті, які підходили по бюджету, вже не було місць.

І ще тому, що я не знала, скільки ми там провчимося і скільки будемо знаходитися у Франківську взагалі. Мені здавалось, що нема сенсу шукати якусь особливу школу.

— За якими принципами ти обирала школу?

Це був стресовий момент, бо тоді ми тільки переїхали, і школа — це важливе рішення в житті дитини. Ми живемо в центрі, поряд з нами було п’ять шкіл. Я в ці школи ходила, спілкувалася з директорами.

Під час війни зʼявилися такі критерії, як бомбосховище та розмір школи. У Франківську в багатьох школах діти вчаться два тижні в школі та два тижні вдома, це залежить від розміру бомбосховища. Якщо не всі діти вміщуються туди, то тоді чергуються. У нашій школі ми вчимося весь час офлайн, оскільки бомбосховище вміщує всіх дітей.

Я хвилювалася з приводу української мови. Дитина в мене була російськомовна, я хвилювалася, як це приймуть інші діти.

На заході України багато релігійності. У школах Івано-Франківська, Львова і Тернополя серед предметів є християнська етика. Це ніби факультатив, але він обов’язковий для всіх. І це не релігієзнавство, не якась дисципліна з різних релігій. Це саме християнська етика, яку викладає вчитель або навіть святий отець. На другий рік навчання в мене вийшло відмовитися від цього предмету.

— А як донька ставилася до цього предмету? 

З такими культурними особливостями ми зіштовхнулись одразу 1 вересня. Аліса подзвонила мені після першого уроку і сказала: «Мама, здається, тут прийнято молитися перед початком уроків».

Для мене це було незрозуміло, я почала перепитувати в батьківському чаті, і мені відповіли, що, так, це Галичина, там всі родини релігійні. Кожного ранку в них був «Отче наш», і інколи ще в обід, коли закінчувалися уроки.

Я поговорила з вчителькою, і, врешті-решт, Аліса просто з дітьми стояла під час молитви, всі це нормально сприйняли.

— А з мовним питанням як вийшло?

Діти теж дуже добре прийняли Алісу. Коли вона тільки прийшла, то розмовляла сумішшю російської та української, але проблем в нас жодного разу не було ні з боку вчителів, ні з боку однокласників. Вже за якийсь час вона почала вільно говорити українською, і це питання взагалі відпало.

— Є ще діти-переселенці в класі чи в школі?

Ні, в нас в класі не було, всі інші діти були місцеві. В школі, напевно, є. 

Знаєш, я багато думала про релігійність. Врешті, прийшла думка, що лагідне ставлення дітей до Аліси, так чи інакше, з цією релігійністю повʼязане. Бо і діти, і вчителька підтримували її весь час. 

— Скажи, будь ласка, чи відрізняється процесс навчання від того, який був у Харкові?

Не відрізняється, ми займаємося і далі по програмі НУШ («Нової української школи», реформи від Міносвіти). 

Мені здається, на початку Алісі було трошки важче з українською,  але ось на другий рік я бачу, що вона підтяглася і добре навіть твори вже пише.

— А оці всі ритуали і свята, це відрізняється чи ні? І чи впливає християнська релігійна особливість регіону на шкільне життя?

Впливає. 

Різдво ми, щоправда, ніяк не відчули, бо того року були дуже довгі канікули, аж два місяці. Але того ж року діти всім класом готувалися до Першого причастя. На уроки християнської етики до них приходив святий отець, це ініціювала школа.

— Аліса ж це пропустила, так?

Так, звісно. Коли вже до них почав святий отець ходити, їй діватися було нікуди, вона просто читала на задній парті книжки з бібліотеки.

В якийсь момент мій супротив почав змінюватися прийняттям. Я ж побороти це не можу. Я можу це прийняти і в цьому жити.

А, взагалі, зараз під час війни проводяться якісь свята?

Була в нас лінійка на 1 вересня, звісно. Вона сильно відрізнялась від звичайної, бо в школі є діти, чиї батьки загинули на фронті, ми їх згадували хвилиною мовчання. Багато хто плакав під час виконання славня. Але це вже особливості часу, а не регіону.

Ще тут прийнято робити шкільні ярмарки та збирати гроші на благодійність. Батьки готують випічку, діти виставляють якісь поробки. Минулого року — це було навесні — столи ставили біля школи. Тобто, ярмарок був не тільки для учнів школи і вчителів, а для всіх, хто проходив повз. На останньому заході тільки наш клас зібрав 12 тисяч гривень, а участь брала вся школа!

Для дітей це активність на багатьох рівнях, вони залучені і розуміють, що це збирають гроші для ЗСУ, це цікаво і важливо.

Школа
Аліса

— Як влаштована позашкільна комунікація? Чи є якісь чати або програма, де ти бачиш всі оцінки, домашні завдання? 

Такий самий чат у «Вайбері», як був у Харкові. Для батьків є окремий чат із вчителем, є без вчителя. 

Ще з цього року в нас ввели онлайн-щоденники. Може, це по всій Україні, але я не впевнена.

— Чи є додаткове навантаження на батьків?

Є декілька батьків, які займаються організаційними питаннями. Вони завжди є, в будь-якій школі і класі.

Фінансово я відчула, що тут набагато скромніше з оцими зборами в фонд класу чи на подарунки. Наприкінці минулого року ми здали десь 100-150 гривень на якусь фарбу, бо діти переходили в старшу школу, і після нашого класу робили косметичний ремонт для наступних учнів.

Вчителька взагалі не хотіла приймати подарунки. Тому в фінансовому плані тут дуже просто.

— А в Харкові які суми були?

В Харкові зборів на фарбу не було, бо це була приватна школа. А от на подарунки там, звісно, більші суми.

— Порівнюючи ваше шкільне життя в Харкові і Івано-Франківську, щоб би ти хотіла привезти з собою додому? Що було б класно змінити в харківських школах?

Мені важко оцінити, чи це залежить від школи, чи нам так пощастило з класом, але діти багато читають, ходять в шкільну бібліотеку. 

Мене дуже турбувало, що діти в телефонах весь час сиділи на перервах в Харкові. А тут Аліса бере книжки до школи і читає. Це популярна тема для розмов з однолітками: хто що нового читав.


Читайте також:


Алла Фещенко, голова правління благодійного фонду «Станція Харків», опікунка Тані (7 років)

Розкажіть, будь ласка, про Таню. Скільки її років, в якій школі вона навчається?

Тані сім років. Влітку цього року ми повернулися до Харкова. До цього перший клас вона ходила в селі Підлісся, це Івано-Франківська область. Там працювала школа, і Таня навчалась офлайн.

Вона дуже комунікабельна дитина, їй потрібно дитяче оточення, спілкування, обмін емоціями. Коли ми повертались до Харкова, до того вже обрали школу — виявилось, що діти там навчаються онлайн. Ну, логічно, бо це Харків.

Школа
Алла Фещенко і Таня

Таня до цього жила в Одесі, і треба розуміти, що в неї тут ані друзів, ані знайомих. І в якийсь момент нам пише вчителька: «Якщо хочете, є можливість навчатись у метро».

У мене було таке, знаєте, упереджене ставлення. Я маю трьох дорослих доньок, і на четвертій дитині я стала «я-же-матірʼю». Але подумала, що нічого страшного, якщо це буде три години тричі на тиждень. Тож, з 3 вересня ми пішли в метро-школу.

— Я правильно розумію, що три години тричі на тиждень — це не все навчання? Тобто є ще додаткові уроки онлайн?

У понеділок, середу і п’ятницю діти займаються офлайн в метрошколі, а у вівторок і четверг — онлайн. Розклад уроків влаштований таким чином, що більш важливі (математика, українська мова, читання, англійська) проходять в метро. А такі предмети, як «Я досліджую світ», «Мистецтво», «Музика», «Інформатика» перевели онлайн.

Загалом, як влаштована метрошкола? Я так розумію, що діти займаються по змінах, ви ходите на першу чи на другу?

На другу. Ми навчаємось на станції «Університет».

Навчаються перші і другі класи тричі на тиждень, треті — двічі на тиждень, щоб відбувалася комунікація, аби вчитель бачив дітей і розумів, як вони реагують на матеріал.

В нашому кабінеті на першій зміні займаються, здається, «першачки». За кожним ліцеєм, школою чи гімназією закріплений кабінет, або два. І там дітки навчаються по черзі.

— Звісно, складно порівнювати, оскільки зараз йде війна і все-все геть інше. Але, у порівнянні з тим, як навчались ваші старші доньки, чи ви відчуваєте якісь недоліки такої освіти?

Ну, по-перше, наймолодшим моїм дітям 18 років, в них не було НУШ. Це вже величезна різниця, бо, наприклад, зараз у молодших класах немає оцінок. Це не залежить від метро, це, в цілому, інша всеукраїнська програма.

Враховуючи ситуацію, для мене було дуже важливо повернутися в Харків. Тому я не бачу недоліків, якщо чесно. 

Бо які можуть бути недоліки, якщо більшість дітей моїх знайомих взагалі не бачать однолітків? Діти, з якими можна дружити в реальному житті — це для Тані було найголовніше. Коли вона дізналася, що в неї буде доступ до дітей, вона була така щаслива. 

Зараз у нас дівчинка з класу травмувалась і тепер вчиться з дому. Тож діти зробили їй великий плакат, наліпили долоньки і сердечки, написали приємні побажання. Це такі речі, які вчать бути командою, це соціалізація. Можна пояснити дитині математику, а соціалізації неможливо навчити онлайн.

Я — волонтер з 2014 року, громадська діячка. Я — та сама «Баба-Яга», яка завжди проти міської влади стосовно певних рішень, свят, прикрашання міста. Я кажу про час до повномасштабного вторгнення, бо зараз там все трішечки інакше.

Тому я задоволена. Звісно, я шукала недоліки — ну, так, тісненький кабінет, але він є. Там не дуже зручно, але діти можуть спілкуватися, і це прекрасно. 

Школа
Клас у метрошколі на станціі «Університет»

Також я задоволена, бо маю три години на себе. Складно, коли дитина залежить від тебе «24/7», а я ще й працюю.

Скажіть, будь ласка, як взагалі Тані було в Підліссі і як вона сприйняла новину про повернення в Харків? І яка була її реакція про те, що змінюється школа?

Не можу сказати, що Таня не прижилася в Підліській школі. У неї якось не складалося з друзями, бо вона приїхала в Підлісся з Одеси, і взагалі не розмовляла українською.

Коли вона приїхала в нашу родину в липні 2022 року, то потрапила в україномовне середовище. Але вона знала українською два слова — ґудзик і метелик, — не розуміючи при цьому їхні значення. Казала, що це прикольні слова. 

Вже у вересні вона трішечки розмовляла українською, але дуже слабенько. Через це, я думаю, діти сприймали Таню з опаскою, дивувалися, що вона так дивно говорить. Бо Підлісся — це село, там російської мови діти майже не чули.

Тому Таня не сумувала за ними, скажімо так. Новині про переїзд вона зраділа, перед поверненням ми їздили разом у Харків, їй тут сподобалося.

До кінця навчального року в Підліссі вона стала повністю україномовною, і переймалася, що в Харкові багато ще розмовляють російською, чи будуть її розуміти?

Зараз вона в захваті. В неї купа друзів, ми за останній тиждень відвідали три дні народження, для мене це показник інтеграції і вдалої комунікації.

Школа
Таня

Чи присутнє зараз позашкільне життя — свята, концерти?

Так, в нас буде новорічна вистава прямо там, у метро! Звичайно, без батьків, суто для дітей, можливо, для іншого класу. 

Є свята, є дні народження. Не те, що вони дуже святкують, але тим не менш, приділяють цьому увагу.

Я вважаю, що метрошкола — це дуже цікавий і унікальний досвід. Принаймні, Таня вже точно буде цікавою співрозмовницею, маючи такі спогади. В метрошколі немає пришкільних гуртків, але мені здається, хто хоче, той може знайти.

Ми знаходимо можливість і два гуртки відвідувати, і в різних акціях взяти участь, і ще й волонтерити. Ще Таня — «пластунка» [Пласт, Національна Скаутська Організація України, — «Люк»]. Я вважаю, що треба взяти все, що можна від життя, і все спробувати.

Таня в захваті від того, що їм дають смачні бургери і сік щодня, ще й безкоштовно. В перший день занять дітей зустрічали ростові ляльки, всіх проводили до кабінетів. Таня ходила після цього давати інтерв’ю до Філіпа Диканя в подкаст «Накипіло», і в захваті розповідала, як цікаво все влаштовано.

Дар’я Спасова, фотографії — особистий архів Карини Букрєєвої, Алли Фещенко, обкладинка — Макс Бурєнок

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа про Харків, яке висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою.

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк