Головна - За містом - Олег Синєгубов відповів на питання про недобудовані укріплення на Харківщині
…

Олег Синєгубов відповів на питання про недобудовані укріплення на Харківщині

Час прочитання: 3 хв

Харківська обласна військова адміністрація (ХОВА) провела низку брифінгів у зв’язку з публікаціями українських ЗМІ про неготовність укріплень на кордоні Харківщини з Росією та можливу корупцію під час укладання договорів на їх зведення.

«Люк» ділиться подробицями.

Про які укріплення йде мова?

17 травня представники обласної адміністрації провели кілька додаткових брифінгів, присвячених проблемам будівництва фортифікацій на кордоні з Росією. Зокрема на засіданні обласної робочої групи «Прозорість та підзвітність» були присутні голова ХОВА Олег Синєгубов, його заступник Михайло Харнам та представники компаній-підрядників, які виконують будівельні роботи.

Синєгубов повторно прокоментував нещодавню публікацію DeepStateMap з кадрами невикористаних бетонних тетраедрів («зубів дракона») на околиці села Липці. За його словами, саме ці укріплення з оприлюднених фото наразі неможливо встановити на лінії оборони або хоча б вивезти через постійні російські обстріли, які тривають ще з 2023 року.


Читайте також:


Після звинувачень з боку Синєгубова у «роботі на ворожі ІПСО», DeepStateMap оприлюднив нові фото неякісно підготовлених позицій біля Липців, за 10 кілометрів від державного кордону України. У публікації наполягають, що активізація російських обстрілів почалася ближче до початку наступальних дій.

Коли журналіст «Суспільного» Дмитро Гребінник попросив керівника ХОВА прокоментувати ці нові фото, той відповів, що йдеться про ту ж саму ділянку, що й раніше. Він знову наголосив, що там зараз неможливо облаштувати належні укріплення, про що, начебто, свідчать воронки від свіжих обстрілів російською армією.

фортифікації
Неготові оборонні рубежі біля Липців за 10 км від державного кордону України. Фото: DeepStateMap

На питання журналіста «Люка» щодо наявності бетонних тетраедрів на деяких будмайданчиках Харкова, Синєгубов відповів побіжно, попросивши не оприлюднювати та не розповсюджувати цю інформацію. За його словами Міністерство оборони України (Міноборони) ще не закінчило зведення оборонних споруд у Харківській області, а продовжує цим займатися просто зараз.

Як ХОВА прокоментувала порушення у поставках деревини?

Також чиновники ХОВА прокоментували кілька журналістських розслідувань, які виявили порушення  у договорах на поставки деревини для будівництва фортифікацій. Нагадаємо, тоді розслідувачі виявили, що департаменти ХОВА укладали прямі договори з фірмами, які мають ознаки фіктивності.

Олег Синєгубов підтвердив, що це були прямі контракти замість оголошення тендерів, оскільки йшлося про великі обсяги деревини (близько 50 тисяч кубометрів). ХОВА розіслала запити до лісгоспів і з’ясувала, що ліс вони можуть постачати лише маленькими партіями — 20-140 кубометрів. Після цього за кожною поставкою потрібно було б укласти ще декілька договорів із послуг вантаження, логістики та доставки на лінію зіткнення.

Проте керівник ХОВА окремо зазначив, що усі укладені контракти є безавансовими: послуги підрядника оплачуються лише після того, як він їх надасть у повному обсязі та у визначений термін. За словами Синєгубова, ймовірний конфлікт інтересів, який виникає щодо деяких власників компаній, не має значення:

«Мені все одно, хто там засновник, скільки їх. Ми звертаємо увагу лише на наявність чи відсутність зв’язку з країною-агресором», — підсумував він.

Також чиновник прокоментував статтю Мартини Богуславець в «Українській правді», яка підіймає питання великої кількості фірм-«одноденок», що отримали від ХОВА контракти на постачання деревини на 270 мільйонів гривень:

«Мої особисті суб’єктивні висновки: це або елементарна непрофесійність журналіста, або політична вмотивованість з метою дискредитації державної влади, або пряма робота на окупанта», — заявив він.

Олег Синєгубов та його заступник Михайло Харнам (ліворуч)
Олег Синєгубов та його заступник Михайло Харнам (ліворуч)

Чому не були готові укріплення на першій лінії оборони?

Під час брифінгу очільник ХОВА неодноразово наголосив, що обласна адміністрація відповідає лише за побудову третьої лінії укріплень, яка знаходиться значно ближче до тилу. За його словами, облаштуванням перших двох ліній займається Міноборони, тому ХОВА готове відповідати за них лише у межах своєї компетенції, визначеної законодавством.

Через це ХОВА не змогла укласти договори на поставку деревини з державним підприємством «Ліси України» — чиновникам не підійшли невеликі обсяги доступної продукції та відсутність супутніх послуг з логістики. Натомість керівник цього підприємства Юрій Болоховець підписав кілька контрактів на поставку лісу безпосередньо з військовим керівництвом, саме на облаштування першої та другої ліній оборони вздовж державного кордону.

Те саме стосується й побудови та ремонту доріг на Харківщині. За словами Синєгубова, з 24 лютого 2022 року усі роботи здійснюються виключно за заявками військових, з узгодженням із керівництвом оперативного та стратегічного командування військ. Усі ці заявки окремо розглядаються на засіданнях Ради оборони Харківської області.

Чиновник додав, що на 40 об’єктах оборонних споруд, збудованих ХОВА, вже знаходяться військовослужбовці та дають відгуки про їхню якість та відповідність запитам. Синєгубов розповів про кілька випадків перенесення споруд на інше місце. Далі буде вирішуватися, чи варто їх пересувати вглиб території, чи повертатися до недобудованих позицій та закінчувати будівельні роботи там. Якщо Міноборони вирішить, що цих фортифікацій недостатньо, то ХОВА виконуватиме відповідний запит.

Текст, фото та обкладинка — Антон Алохінссон, редактура — Олександра Пономаренко

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа, яке знайомить харківців із культурою нового часу, висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку на Buy me a coffee або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою.

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк