Головна - Місто - Повертаючи своє: чи мають «афганці» та «молодогвардійці» залишитися на міських вулицях?
…

Повертаючи своє: чи мають «афганці» та «молодогвардійці» залишитися на міських вулицях?

Час прочитання: 3 хв

Радянський міт про «Велику вітчизняну» виявився достатньо потужним, щоб пережити декомунізацію. Вулиці міст та сіл Харківщини досі переповнені назвами, пам’ятниками та меморіалами, що увічнюють героїчний образ радянського народу, який, мовляв, ледь не голими руками сам на сам здолав німецький нацизм.

У новому матеріалі з серії «Повертаючи своє» розповідаємо, які маркери російського колоніалізму на Харківщині вже прибрали, а які досі чекають на це.

Харків’яни вимагають прибрати бюсти «молодогвардійців»

Учасники спільноти «Деколонізація.Україна» звернулися до Харківської міської ради з вимогою демонтувати бюсти учасників підпільної організації «Молода гвардія», розташовані біля гімназії №116, через дорогу від будинку «Слово»

«У будинку “Слово” жили десятки видатних поетів та письменників, які точно [більше] заслужили погруддя на їх честь, ніж комсомольці, — пояснюють вони у Telegram-каналі. — Зняти таблички з іменами — це не декомунізація. Роботи тут на кілька годин».

«Молода гвардія» була антинацистською організацією, що діяла проти німецької окупації у 1942-43 роках на Луганщині. Її члени здебільшого влаштовували диверсії та розповсюджували листівки. Зрештою, частину з них схопили та стратили німці. 

Після Другої світової війни «Молода гвардія» стала відома завдяки однойменному роману Олександра Фадєєва, написаного на особисте замовлення Сталіна до річниці більшовицького перевороту. Уздовж алеї перед 116-ю гімназією Харкова у 1950-х роках встановили погруддя восьми найбільш відомих підпільників. Із прийняттям закону про деколонізацію з них познімали іменні таблички, але члени спільноти «Деколонізація.Україна» вимагають демонтувати пам’ятники повністю.

Алею з бюстами «молодогвардійців» просять демонтувати вже декілька місяців
Алею з бюстами «молодогвардійців» просять демонтувати вже декілька місяців. Фото: Деколонізація.Україна

Декомунізація пам’ятника «афганцям»

Біля станції метро «Наукова» знаходиться сквер, названий на честь так званих воїнів-інтернаціоналістів. Ними називають військових, спецслужбістів, а також співробітників органів внутрішніх справ, що брали участь у війнах, які СРСР вів на території іноземних держав. Найбільш відомою з них є війна в Афганістані 1979-89 років, на якій Радянський союз втратив щонайменше 15 тисяч вбитих.

Вже з часів незалежності, у 1997 році, у сквері відкрили меморіал, присвячений загиблим харків’янам, що брали участь у цій війні, а також у інших закордонних військових операціях СРСР. Згодом довкола центральної стели встановили таблички з прізвищами, датами та назвами країн. Зокрема одна з них містила імена дванадцятьох радянських військових, що окуповували «Західну Україну» у 1939 році, після підписання пакту Молотова — Ріббентропа.

Учасники «Деколонізація.Україна» давно вимагали зняти цю табличку, і минулого тижня її все ж прибрали:

«Нарешті демонтували дошку “визволителям Західної України”. Так, досі таке тут було,написав у Facebook голова організації Вадим Поздняков. — Ті, хто займалися подавленням повстання в Будапешті та окупацією Фінляндії, не мають права бути вшанованими у Харкові».

Серед «воїнів-інтернаціоналістів» опинилися радянські окупанти західноукраїнських земель
Серед «воїнів-інтернаціоналістів» опинилися радянські окупанти західноукраїнських земель. Фото: Деколонізація.Україна

Біля колишнього російського консульства прибрали мапу РФ

Біля колишнього консульства Росії на вулиці Максиміліанівській довгий час знаходився стенд із мапою та державним гербом РФ. Днями його нарешті демонтували. Про це Вадим Поздняков також повідомив у Facebook.

Проте на стіні консульства досі залишається двоголовий орел, зображений на російському державному гербі. Чому міська влада досі не демонтувала і його теж — невідомо.

Мапа РФ провисіла поруч із російським консульством всі 9 років війни
Мапа РФ провисіла поруч із російським консульством всі 9 років війни. Фото: Деколонізація.Україна

У Боровій позбулися Московської вулиці

У селищі Борова на Ізюмщині вулицю Московську перейменували на Київську. Відповідне розпорядження підписав начальник Борівської селищної військової адміністрації Олександр Тертишний.

Перед цим серед місцевих мешканців провели опитування щодо нової назви. Борівська селищна рада окремо роз’яснила, що після перейменування змінювати назву вулиці в паспорті не потрібно — це не означає зміни самого місця проживання. Зробити це можна пізніше, наприклад, під час обміну паспорта на ID-картку. Те ж стосується й назви вулиці, вказаної у документах на нерухомість.

У Біляївській громаді перейменують село та 18 вулиць

Біляївська сільська рада у Лозівському районі оголосила проведення громадських обговорень щодо перейменування топоніміки у населених пунктах громади. Воно стосується назв 18 вулиць та села Побєда і триватиме до 18 вересня 2023 року. 

На сайті громади запропоновано список із кількома новими варіантами вуличних назв, серед яких переважають умовно нейтральні: Сонячна, Світанкова, Веселкова, Райдужна тощо. Деякі перейменування потрібно зробити, аби привести їх до стандартів української мови.

Втім, сільрада готова приймати й пропозиції мешканців громади:

  • У письмовому вигляді — на адресу сільської ради: вул.Соборна, 1 селище Біляївка, Лозівського району Харківської області; або до відділу з питань загальної та організаційної роботи за адресою: місто Первомайський, вул.Юності, 25;
  • В електронному вигляді — на адресу: biliaivska.hromada@gmail.com; або через кабінет посадової особи на офіційному сайті Біляївської сільради.

Із запитаннями та уточненнями керівництво громади просить звертатись до відповідальної Тетяни Гасанзаде: +380994278994. Анонімні пропозиції розглядатись не будуть.

Антон Алохінссон, обкладинка — Катерина Дрозд


Читайте також:

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа, яке знайомить харківців із культурою нового часу, висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку на Buy me a coffee або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк