На газонах (не) сидіти. Як працює парк Горького у Харкові
3 травня харківські телеграм-канали опублікували фото таблички з Харківського парку культури та відпочинку імені Горького. Вона запрошує відвідувачів на газон, що йде врозріз з усталеною міською політикою щодо відпочинку у зелених зонах.
«Люк» взяв коментарі у представників парку та розібрався, що по газонах і атракціонах (чи планують їх відкривати для відвідувачів).
Чи можна сидіти на газонах?
Вчора, 3 травня, редакція «Люка» всупереч журналістським стандартам опублікувала непідтверджену інформацію щодо можливості сидіння на газонах у парку імені Горького. Ми приносимо вибачення своїм читачам і намагаємося розібратися у цьому питанні разом із представником пресслужби парку Андрієм Кравченко.
«Мені дуже сумно, що власники пабліків так безвідповідально ставляться до свого контенту, — каже він у коментарі для «Люк». — Цій табличці більше як два роки. Ще до коронавірусу на цьому газоні проводилися літні кінопокази на траві. І з того моменту саме цей газон ми зробили “контактним”».
За його словами, більшість газонів в парку не призначена для прогулянок або сидіння. Виняток становить лише один, біля входу в парк з вулиці Новгородської.
«Ми дозволяємо сидіти лише на цьому газоні, бо це експеримент — наскільки люди будуть його витоптувати та знищувати своєю діяльністю. Я особисто не бачив жодної людини, яка б по газонах ходила, — пояснює представник парку.
Ця проблема [заборона ходити чи сидіти на газонах, — «Люк»] дещо притягнута за вуха. Є розуміння парку для відпочинку як зеленого — де ти лежиш на травичці, є розважального — з атракціонами, і є ландшафтного — де ти теж не ходиш по газонах. Люди, які відстоюють право ходити по газонах, зазвичай, про це забувають. Навіть в Європі це не зовсім всюди дозволено».
Що буде, якщо сидіти на газоні?
Сьогодні вдень, 4 травня, редакція «Люк» провела експеримент і кілька хвилин просиділа на сумнозвісному газоні з боку вулиці Новгородської, працюючи над цим матеріалом. За нашими спостереженнями, відвідувачі парку, коли бачили когось, хто сидів на траві, зупинялись, розмірковуючи, і теж сідали на газон.
Українське законодавство не містить заборони ходити, стояти чи сидіти на газонах — ані журналістам, ані звичайним громадянам. Єдине, на що можуть посилатися працівники парку — це ст. 153 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка передбачає штраф за знищення або пошкодження зелених насаджень. Але затримати та скласти протокол можуть лише правоохоронні органи.
Імовірно, у випадку із забороною сидіти на газонах має місце так звана «завчена безпорадність» — коли людина не робить спроб розв’язати проблему, хоча й має таку можливість. Зазвичай трапляється після декількох невдалих спроб та призводить до зневіри у власних силах щось змінити, пригніченості та апатії. Відповідний феномен експериментально відкритий американським психологом Мартіном Селігманом у 1967 році.
Як працює парк зараз?
Центральний парк культури та відпочинку, що досі носить ім’я російського письменника Максима Горького, поступово повертається до звичного режиму: відтепер час роботи — з 8:00 до 21:00.
У своєму Telegram-каналі парк опублікував відео з оглядом та випробуванням роботи окремих атракціонів: «Сальто», «Вежі падіння» та «Американських гірок». Проте Андрій Кравченко каже, що зарано говорити про їх повернення до роботи:
«Це лише технічна процедура, що проводиться регулярно. Ми не працюємо як культурний та розважальний заклад, — повідомив він. — Ми маємо утримувати устаткування в належному стані. Деякі атракціони постраждали від рашистських обстрілів, нам потрібно перевірити, чи можливо їх полагодити зараз, чи чекати на перемогу».
Антон Алохінссон, фото — Катерина Переверзева, обкладинка — Катерина Дрозд
Читайте також: