Головна - Місто - «Хочемо й будемо сидіти на газонах». В саду Шевченка відбудеться Газон Фест
…

«Хочемо й будемо сидіти на газонах». В саду Шевченка відбудеться Газон Фест

Час прочитання: 3 хв

У суботу, 2 жовтня, в міжнародний день ненасильства в саду Шевченка в Харкові відбудеться Газон Фест I — акція за вільне використання парків та газонів, а також за розрив договору з охороною парка.

«Люк» розповідає про протистояння охоронців та харків’ян та вимоги організаторів.

Насильство та старі обличчя під новими іменами  

У лютому 2021 року тендер майже на 14 млн грн щодо охорони центральних парків та скверів Харкова (зокрема, саду Шевченка) виграла київська компанія ТОВ «Охоронна фірма Зубр». 

За даними Харківського антикорупційного центру, через власника/керівника — ця структура пов’язана  з ТОВ «Антирейдер ГО “Ветеран”». Відвідувачі саду Шевченка неодноразово звинувачували співробітників охоронної компанії у вчиненні насильства та протиправних діях.

Одна з таких історій трапилася 4 вересня 2020 року. Тоді студент ХПІ Сергій Шигида стверджував, що охоронці побили його з дівчиною Діаною Бріль в громадському туалеті парку. За словами Серія, «дівчину витягли із кабіни, попередньо вдаривши в живіт», після цього його «повалили на підлогу й нанесли кілька ударів у голову та спину».

Співвласник ТОВ «Антирейдер ГО “Ветеран”» Олег Черкашин відхрестився від того, що його підлеглі побили студентів ХПІ та наполягав, що насильство вчинили невідомі. 

Сергій Шигида та Діана Бріль. Фото: Катерина Переверзева

Ще один інцидент стався наприкінці минулого року. Тоді 23-річний громадянин Ізраїлю Борис Фурсов стверджував, що хотів спуститися в фонтан із мавпами, щоб зробити фото. За словами Бориса, охоронці схопили його, силою потягли до приміщення охорони й нанесли тілесні ушкодження. Хлопець зробив судово-медичну експертизу, яка показала, що йому нанесли легкі тілесні ушкодження, які «утворились від травматичної дії тупих предметів». 

У коментарі «Люку» Олег Черкашин зазначив, що «нормальные харьковчане ни в какие истории не попадают», а «долбоебы и дебилы всегда попадают в истории и потом кричат, что они, блядь, где-то пострадали».

  • Слухайте наш трек із відповідями Черкашина:
  • А також трек із реакцією Черкашина на трек: 

У травні 2021 року в саду Шевченка заборонили грати вуличним музикантам. Секретар міської ради Ігор Терехов пояснив заброну вимогами харків’ян, які просили «зробити сад більш тихим місцем».

Після цього трубач Костянтин Олійник стверджував, що охоронці погрожували «зробити [його] інвалідом», якщо він буде грати. А в соцмережах тоді оприлюднили фотографії, де охоронці проводять розмову з кобзарем, який грав у саду Шевченка попри заборону.

Що вимагають цього разу?

Акція за вільне використання парків відбувається в саду Шевченка не вперше. Читайте наш матеріал про один із мітингів, під час якого харківський газон втратив недоторканність.

Мітинг проти насильства в парку Шевченка. Фото: Катерина Переверзева

Цього разу організатори акції мають три вимоги:

  1. Розробити простий і зрозумілий механізм, який би дозволив громадянам повною мірою використовувати міські парки, сквери та інші зони відпочинку. А саме дозволив би громадянам вільно використовувати газони парків для сидіння, лежання та проведення дозвілля. Не чинити перешкод та забезпечити право вуличних музикантів грати живу музику.
  2. Достроково розірвати договір на надання охоронних послуг у парках, скверах тощо з ТОВ «Охоронна компанія «ЗУБР». Через численні випадки насилля зі сторони співробітників цього ТОВ по відношенню до харків’ян, які відвідують наші парки. Наступного підрядника обирати виключно з залученням представників громадянського суспільства.
  3. Презентувати та аргументувати рішення щодо організації громадських просторів громаді міста, ухвалювати ці рішення лише за участі представників громадянського суспільства.

«Ми не забули про безчинства, що відбувались і відбувається з містянами в парках. Ми хочемо й будемо сидіти на газонах, — зазначають організатори.

Ми все ще не розуміємо, чому вуличним музикантам забороняють грати в громадських місцях.

Тому, збираємось у цю суботу, у всесвітній день ненасильства, у саду Шевченка, щоби нагадати про себе і свої права. Беріть із собою килимки, музичні інструменти, чай/каву та добрий настрій». 

Акція не пов’язана з політичними партіями або будь-якими організаціями, будь-яка символіка та прапори заборонені.

Газон Фест I відбудеться у суботу, 2 жовтня, о 14:00 біля пам’ятника Шевченку.

Дмитро Кузубов, обкладинка — Катерина Переверзева


«Люк» — це крафтове медіа про Харків і культуру. Щоб створювати новий контент і залишатися незалежними, нам доводиться докладати багато зусиль і часу. Ви можете робити свій щомісячний внесок у створення нашого медіа або підтримати нас будь-якою зручною для вас сумою.

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу ptrn-1024x235.png
Поділитись в соц мережах
Підтримати люк