Головна - Місто - «Відстояли Харків — відстоїмо і будинки». Як мешканці пошкоджених будинків в центрі міста захищають своє житло
…

«Відстояли Харків — відстоїмо і будинки». Як мешканці пошкоджених будинків в центрі міста захищають своє житло

Час прочитання: 5 хв

Харківська влада збирається знести будинки по вулиці Мироносицькій і Свободи, які були частково зруйновані російськими обстрілами у березні 2022 року. Мешканці протестують проти такого рішення і наполягають, що житло цілком можна відновити.

Власники квартир вважають, що обстеження руйнувань та подальшу експертизу провели з порушеннями. Вони готові звертатися до прокуратури, якщо влада й надалі їх ігноруватиме.

«Люк» поспілкувався з мешканцями пошкоджених будинків і розібрався в деталях історії.

В якому стані пошкоджені будинки у центрі міста?

Житлові будинки під номером 32 та 34 по вулиці Мироносицькій розташовані в центрі міста, поруч з будівлею Харківської обласної адміністрації. Впродовж 1 і 2 березня 2022 року вони сильно страждали від російських обстрілів: у деяких квартирах вибило шибки, були частково зруйновані дах та перекриття. У цьому ж кварталі знаходиться і будинок 11/13 по вулиці Свободи, в який 6 вересня 2022-го поцілила російська ракета С-300. 

Тепер усі три будинки харківська влада збирається знести як непридатні для життя. Відповідне рішення міститься у протоколі регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 28 березня. Документ підписав голова Харківської обласної військової адміністрації (ХОВА) Олег Синєгубов


Читайте також:


Проте самі мешканці про рішення демонтувати їх будинки дізналися випадково. Тетяна Романова, власниця квартири у будинку номер 34, вимушено евакуювалася до Німеччини. В груді вона знайшла в застосунку «Дія» інформацію про те, що в серпні її будинок начебто обстежувала комісія від міської ради, яка склала акт про ступінь пошкоджень.

«Скажемо чесно, насправді не було жодної комісії, — каже «Люку» Тетяна. — У тому акті, який вони склали, будинки 32 та 34 об’єднані разом — хоча це два абсолютно різні будинки, різного року побудови та з різним типом перекриттів. Вони всі дані з 32 будинку перенесли на 34-й. Це свідчить про те, що жодної комісії фактично не було».

Як власники намагаються відстояти свої будинки?

Мешканці будинку склали та надіслали до Харківської міської ради колективну скаргу, в якій намагалися опротестувати висновки комісії. Згодом вони отримали відповідь від першого заступника директора Департаменту житлово-комунального господарства Олексія Богача.

«Будинок по вул. Мироносицькій, 34 у м. Харкові має значні руйнування, є загроза обвалення окремих ділянок будівлі, звіт виконувався за результатами візуального обстеження. Тому рекомендовано проведення додаткового технічного (інструментального) обстеження та спеціальних експертиз», — йдеться в документі.

«Нам сказали, що повинна бути ще одна експертиза, ще нічого не відомо, воно все буде вирішуватись колись, — розповідає Тетяна Романова.

Мешканці 32-го будинку теж зібралися та направили окреме звернення. Харківське керівництво їм доповіло, що 32-й будинок буде демонтований (хоча його теж можна було б відновити). На цьому місці побудують новий житловий будинок, і всі мешканці 32-го дому отримають нові квартири. Ми жили з очікуванням, що буде друга експертиза і по нашому будинку. І раптом — сьогодні прокидаємося з ранку і дізнаємось з телеграм-чату, що Синєгубов все підписав і ці три будинки будуть знесені».

Будинок номер 34 по вулиці Мироносицькій постраждав значно менше за сусідні. На відміну від 32-го будинку, в нього зруйновано лише частину покрівлі та верхні поверхи в одному з під’їздів. Мешканці 34-го будинку почали надсилати запити до міської влади ще у квітні 2022 року, розповідає власниця квартири у першому під’їзді Оксана Тришевська:

«Ми зверталися до КП “Жилкомсервіс”, в електронному вигляді — до міської влади, — каже вона. — Прохали якщо не реконструювати, то хоча б тимчасово відновити дах, аби законсервувати будинок. Квартири в ньому здебільшого вціліли, другий корпус [будинку номер 34, — «Люк»] взагалі цілий. За минулий рік його залило опадами, пішла пліснява».

«Спочатку ми робили заявки в диспетчерську службу “1562” щомісяця — реакції нуль, — розповідає мешканка 34-го будинку Яна Якименко. — Потім ми намагалися додзвонитися, потрапити на прийом до заступника [харківського міського голови Ігоря Терехова] Юрія Мірошника. Нам сказали, що він не приймає, приймальних днів взагалі немає, треба залишити заявку».

Намагання власників квартир домогтися відновлення даху привели до повного ігнорування з боку Зураба Гогінашвілі, начальника служби обслуговування житлового фонду і території Київського району КП «Жилкомсервіс».

«Нам сказали, що нас внесли до списку і до кінця жовтня буде ремонт, — продовжує Яна Якименко. — А потім це все заглохло, на наші дзвінки просто перестали відповідати».

Кількамісячне ігнорування запитів на відновлення даху змусило мешканців будинку звернутися до центральної української влади. 

«Після цього ми почали писати до Міністерства інфраструктури, яке на той момент очолював харків’янин Олексій Чернишов. Лише тоді ми отримали першу відповідь, що наше прохання передано до харківської влади. Писали навіть в НАБУ [Національне антикорупційне бюро України], — каже Якименко. — А потім з’ясовується така картина, що будинок взагалі будуть зносити. Нам ніхто нічого не писав і не казав, лише обіцянки та відписки, що грошей немає».

Як відреагувала міська рада?

Сьогодні, 14 квітня, міський голова Ігор Терехов прокоментував ситуацію з демонтажем трьох будинків. Відео опублікували у Telegram-каналі Харківської міської диспетчерської служби «1562». 

Міський голова зазначив, що потрібно провести додаткову експертизу, яка покаже стан будинку. Результати експертизи оприлюднять, і після цього прийматимуть рішення. 

«Є сертифіковані експерти, які дають те чи інше заключення — можливо чи неможливо відновити будинок у тому стані, яким він є зараз, — каже Терехов.

Якщо можливо буде не зносити той чи інший будинок, він не буде підлягати знесенню. Якщо таке неможливо, він буде знесений. Але хочу одразу сказати, що люди, які там проживають, у тому ж районі і будуть проживати [усім мешканцям нададуть житло у цьому ж районі, — «Люк»]».

Яка саме компанія займатиметься експертизою пошкоджених будинків на вулиці Мироносицькій та Свободи — міський голова не сказав.

Як люди продовжують жити у зруйнованих будинках?

У другому під’їзді 34-го будинку по вулиці Мироносицькій облаштовано бомбосховище. Після початку обстрілів воно стало єдиним житлом для родини Миколи, Людмили та Тетяни Грішиних — їхня квартира на верхньому поверсі сильно постраждала від обстрілів, тож тепер вся сім’я вже понад рік має жити у підвалі свого будинку. В разі обіцяного харківською владою демонтажу вони втратять навіть це імпровізоване житло.

Наразі жителі всіх трьох призначених до знесення будинків написали спільне звернення до Олега Синєгубова та Ігора Терехова з проханням скасувати рішення про демонтаж будинків, а також надіслали відповідні скарги до НАБУ. 

Власники квартир у будинку номер 34 замовили незалежну будівельну експертизу, щоб за її результатами звернутися до прокуратури, якщо представники міської та обласної влади так і не дослухаються до їх вимог почати реконструкцію.

Антон Алохінссон, фото — Катерина Переверзева, Антон Алохінссон, обкладинка — Катерина Дрозд

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа, яке знайомить харківців із культурою нового часу, висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку на Buy me a coffee або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк