Головна » Місто » «Адекватні суспільні простори», «культовий революційний район» та пішохідні вулиці в центрі. В Харкові анонсували внесення змін до генплану
…

«Адекватні суспільні простори», «культовий революційний район» та пішохідні вулиці в центрі. В Харкові анонсували внесення змін до генплану

Час прочитання: 4 хв

У п’ятницю, 3 лютого, в Харкові відбулася пресзустріч щодо внесення змін до генерального плану міста.

У заході взяли участь міський голова Харкова Ігор Терехов, представник харківської робочої групи архітекторів з відбудови міста Максим Розенфельд. Також через Zoom приєдналися британський архітектор Норман Фостер (робоча група архітекторів з фонду Фостера у співпраці з харківськими архітекторами займається концепцією майбутньої відбудови) та директорка відділу Економічної комісії ООН Паола Деда.

Це була перша зустріч Терехова та Фостера, на яку запросили журналістів. Напередодні в мережі також оприлюднили документ з новою стратегією розвитку Харкова, проте, як повідомляє наше джерело в робочій групі архітекторів, це не фінальна редакція.

Під час заходу міський голова Ігор Терехов анонсував перший етап внесення змін до генплану Харкова. «Люк» наводить ключові тези Терехова щодо цих змін, а також майбутньої відбудови міста.

На якому етапі зараз робота?

«На сьогоднішній день міжнародними експертами вже проведено повний аналіз існуючого генерального плану. Ми приступаємо, згідно з вимогами законодавства України, до першого етапу внесення змін до генерального плану міста Харкова. 

А саме: проведення містобудівного моніторингу, який містить всі пропозиції щодо внесення змін до генерального плану. Ця робота буде проведена протягом першої половини 2022 року [Терехов обмовився, мається на увазі 2023 рік — «Люк»].

Першочерговим документом для внесення змін є підготовка концепції генерального плана міста, над якою на сьогодні працюємо разом із міжнародними експертами — насамперед, вона відобразить пілотні проєкти від команди Нормана Фостера [про які саме проєкти йдеться, можна дізнатися з нашого матеріалу — «Люк»] та стратегії для подальшого розвитку міста». 

Максим Розенфельд (другий зліва) та Ігор Терехов під час пресзустрічі. Фото: Дмитро Кузубов

Над чим саме працюють?

Терехов запевнив, що сьогодні йде робота над наступними напрямками: 

  1. Оцінка руйнувань житлового фонду, соціальної критичної та транспортної інфраструктури. 

«Наприклад, проводиться активна робота з Європейським інвестиційним банком щодо оцінки руйнувань транспортної сфери — насамперед, електричного транспорту, щоб в майбутньому ми змогли відновити та створити нові маршрути електричного транспорту, закупити новий рухомий склад. І тим самим впровадити вектор розвитку зеленого міста.

Фахівці у сфері транспорту спільно з міжнародною інжиніринговою компанією АРУП, залученою Норманом Фостером, на сьогодні працюють над розробкою основи для довгострокової перспективи, яка передбачатиме створення пішохідних вулиць у центральній історичній частині міста, розробку веломаршрутів, впровадження підземних паркінгів та багаторівневих перехоплюючих паркінгів.

Також на сьогодні вже ведеться робота щодо розробки трас проходження внутрішнього кільця міста Харкова для забезпечення відведення транзитних потоків від центральної частини міста та її розвантаження. Будуть надані пропозиції по визначенню міст розташування першочергових багаторівневих розв’язок у місті»

  1. Відновлення та будівництво житлового фонду. 

«Маємо на меті модернізувати постраждалі забудови за принципом “не забуваючи про минуле і все, що зможемо, збережемо”. З урахуванням останніх тенденцій щодо енергозбереження, комфорту проживання та благоустрою навколишнього середовища створити автономні та динамічні райони з новими житловими комплексами середньої поверховості з наявністю розвинутої інфраструктури для працевлаштування, максимально інженерної, автономної та безпечної»

  1. Інженерна мережа та критична інфраструктура. 

«В рамках впровадження роботи по містобудівному моніторингу будемо залучати всі міські служби, які забезпечують життєдіяльність міста, до нового планування інженерної мережі та критичної інфраструктури, водо- та теплопостачання, для створення нової концепції з урахуванням нових об’єктів автономної роботи, а також пілотних проєктів, які будуть представлені командою Нормана Фостера».

Нормас Фостер приєднався до пресзустрічі через Zoom. Фото: Дмитро Кузубов

Про які пілотні проєкти йдеться?

У грудні фонд Нормана Фостера оприлюднив п’ять пілотів, на основі яких мають розробляти оновлений генплан Харкова: спадщини, річок, промисловості, житлового будівництва та наукового кварталу. 

У своїй промові Терехов продублював їх, навівши деякі деталі. У межах цих проєктів, зокрема, планується:

  • створення знакової архітектурної пам’ятки в існуючій будівлі («символічний громадський твір мистецтва») [йдеться про будівлю ОДА, яку міський голова в майбутньому бачить чимось на кшталт Рейхстагу «Люк»];
  • модернізація радянських багатоповерхівок («за рахунок покращення ізоляції для підвищення енергоефективності»), реконструкція житла замкнутим циклом;
  • перепрофилювання двох заводів («вони можуть бути перетворені на культурні центри, парки, екологічно чисті підприємства або підприємства змішаного використання»); 
  • редизайн трьох обраних річкових ділянок у місті («стратегія перетворення своїх річок на високоякісні громадські простори, які служитимуть екологічними коридорами та просуватимуть стратегію пішохідного та велосипедного руху в місті»);
  • створення наукового кварталу в районі ринку Барабашова («частина ринку буде перетворена на новий культовий революційний район змішаного використання»). 

«Ці п’ять пілотних проєктів стосуватимуться ширших міських проблем — сталого транспорту, міської циклічності, економічного розвитку, соціального благополуччя, безпеки та енергетичної стійкості, — зазначив Терехов.  

Для міста Харкова будуть розроблені п’ять всеосяжних міських стратегій — транспортна, енергетична, водна, природне середовище та переоснащення застарілих адміністративних районів міста, що буде основою нового підходу до генерального плану міста»

Міський голова також анонсував появу «незабаром» вебсайту для інформування громадян щодо концепції оновлення генплану.

Скетчі з нової стратегії розвитку Харкова, яку «злили» в мережу

На скільки людей буде розрахований оновлений генплан?

«Ми розраховуємо на 2-2,5 млн мешканців Харкова, які будуть вчитися в наших вузах і технікумах. Може, з часом буде більше».

Хто фінансує внесення змін до генплану?

«Увесь цей концепт було розроблено за кошти сім’ї Лорда Фостера, зараз ми залучаємо наших міжнародних партнерів, донорів до цієї співпраці. Коли будемо затверджувати генеральний план, це незначні кошти, але згідно з чинним законодавством, ми повинні будемо виділити з бюджету міста Харкова незначні кошти, щоб це було у рамках діючого законодавства»

Чи буде Харків відбудовувати хтось окрім «Житлобуду-1»?

Терехов запевнив, що так.

«Я часто чую, що от “Жилстрой-1“— це єдина компанія, яка буде відбудовувати [Харків]. “Жилстрой-1” — це будівельна компанія, яка існує в Харкові, але не є монополістом на цьому ринку, — зазначив міський голова. 

Зараз, коли ми відбудовуємо місто — а ви бачили, що ми відбудували зараз 135 багатоповерхівок, 66 з котрих були вщент розрушені — будівельна компанія “Жилстрой-1” була генеральним підрядником. Але в рамках цієї відбудови були ще “Жилстрой-2” та інші будівельні компанії. 

Тому, що стосуються майбутньої відбудови, є зацікавленість у різноманітних будівельних компаніях, у тому числі у міжнародних компаніях, які хочуть прийти до Харкова разом зі своїми інвестиціями та відбудовувати місто Харків.

Тому відбудова Харкова буде робитися багатьма будівельними компаніями, у томи числі і міжнародними — але з підземними паркінгами, з виконанням усіх новостворених стандартів».   

Більше про очікування від майбутньої відбудови Харкова читайте в матеріалах нашого проєкту «Яким має бути Харків після перемоги».

Дмитро Кузубов, обкладинка — Катерина Дрозд


«Люк» — це незалежне медіа про Харків і культуру. Ви можете робити свій щомісячний внесок у створення нашого медіа або підтримати нас будь-якою зручною для вас сумою.

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк