Головна - Місто - У Фостера нарешті відповіли. На що робитимуть акценти при відбудові Харкова?
…

У Фостера нарешті відповіли. На що робитимуть акценти при відбудові Харкова?

Час прочитання: 4 хв

Навесні стало відомо, що концепцією майбутньої відбудови Харкова займатиметься відомий британський архітектор Норман Фостер та фонд, названий його ім’ям.

З початку травня ми неодноразово зверталися в фонд Нормана Фостера з проханням прокоментувати етапи та особливості відновлення міста, але щоразу отримували відповідь звернутися пізніше.

14 грудня представники робочої групи харківських архітекторів, які співпрацюють із фондом Фостера, дали першу пресконференцію. З одним із них, Максимом Розенфельдом, ми напередодні подискутували про відбудову Харкова.

15 грудня стало відомо, що Норман Фостер вперше приїхав до України та зустрівся з харківським міським головою Ігорем Тереховим (де саме була зустріч — невідомо). А сьогодні ми нарешті отримали інформацію від фонду Нормана Фостера з деталями щодо розробки генплану Харкова.

«Люк» публікує переклад пресрелізу.

Команди фонду Нормана Фостера в Мадриді та в Берліні з квітня 2022 року працюють над генеральним планом Харкова [детально про те, хто такий Норман Фостер, можна прочитати в нашому матеріалі]. 

Робота почалася після звернення харківського міського голови [Ігоря Терехова] до лорда Нормана Фостера під час засідання Європейської економічної комісії ООН, де той брав участь у форумі мерів [учасник робочої групи харківських архітекторів Максим Розенфельд розповідав нам, що «Фостер сам зголосився допомагати Харкову»].

Як саме велася робота?

Увесь цей час робота над розробкою генплану велася на безоплатній основі та була побудована на підході «знизу вгору». Вона складалася з:

  • понад 100 зустрічей та робочих сесій між місцевими та міжнародними стейкхолдерами;
  • публічного опитування харків’ян, у якому взяло участь понад 16 тисяч людей;
  • щотижневих сесій з робочою групою харківських архітекторів, до складу якої входять понад 10 архітекторів, містобудівників та істориків з Харкова;
  • чотирьох «живих» зустрічей між міжнародною та харківською командами;
  • трьох презентацій апдейтів проєкту перед спеціалізованими установами ООН, Міністерством розвитку громад та територій України та іншими НГО в межах [ініціативи з відбудови Харкова] UN4Kharkiv;
  • чотирьох воркшопів нарощування потенціалу в межах UN4Kharkiv — з доступного житла, електротранспорту, циркулярності та бомбосховищ;
  • публічних презентацій роботи над генпланом у Сан-Маріно на конференції Європейської економічної комісії ООН та на конференції Массачусетського технологічного інституту MIT City Science Summit в Бостоні;
  • пресконференції в Україні.

Що визначили за цей час?

Генеральний план вирішили розробляти на основі п’яти пілотних проєктів: спадщина, ріки, промисловість, житло та науковий квартал. 

«Ці проєкти були відібрані в координації з місцевими мешканцями та будуть розроблені згідно з 14 ключовими принципами, які обговорювалися з харківською групою архітекторів. Харківська група архітекторів і фонд Нормана Фостера готують вичерпний підсумковий документ цієї роботи, який буде надано широкому загалу найближчими тижнями», — йдеться у пресрелізі. 

У фонді Фостера стверджують, що підхід пілотних проєктів допоможе сформувати майбутні міські правила та підготувати місцевих спеціалістів і промисловість до відбудови міста. Кожен із них пілотів розроблятимуть міжнародні та місцеві стейкхолдери у співпраці, і кожен відповідатиме ключовій меті для майбутнього Харкова.

  • Проєкт спадщини створить нову архітектурну пам’ятку в центрі міста та сприятиме шанобливому підходу до відновлення історичних будівель і гуманізації навколишніх громадських просторів. 
  • Проєкт річок перетворить шостикілометрову смугу між річками Харків і Немишля на екологічний, пішохідний та велосипедний сполучник, який перетвориться на загальноміську мережу мобільності. 
  • Проєкт промисловості перепрофілює забруднювальну вугільну електростанцію на центр чистої енергії та харчової промисловості, що стане початком модернізації промисловості в Харкові. 
  • Проєкт житлового будівництва передбачає модернізацію існуючих панельних житлових кварталів для створення безпечного, сучасного та енергоефективного житла по всьому місту.
  • Проєкт наукового кварталу привнесе високотехнологічну промисловість, центри дослідження та стартапи для відновлення індустріальної бази міста. 

У фонді Фостера зазначають, що останній проєкт стане основою пілотного дослідження — містобудівного плану бульварів, вулиць, площ, парків та озеленення з орієнтирами щодо висоти та відступу будівель із чітким зонуванням. 

«Він стане місцевим і міжнародним магнітом для талантів, що позиціонуватиме Харків на передовій інновацій, технологій та урбанізму, — йдеться у пресрелізі. — Цей містобудівний проєкт буде розроблено на замовлення міста Харкова та виконуватиметься командою фонду Нормана Фостера у співпраці з місцевими архітекторами та харківською владою. 

План мікрорайонів створить розподіл ділянок для архітекторів, майбутніх інвесторів, установ і забудовників. У квітні 2022 року мер [Ігор Терехов] звернувся до лорда Фостера з проханням очолити проєктування знакової будівлі для нових наукових галузей. Згодом, у межах наступної першої фази розробки, лорд Фостер очолить професійну команду дизайнерів цього проєкту у співпраці з місцевими архітекторами та інженерами.

Величезне завдання з реконструкції Харкова створило чудову можливість для майбутнього міста та України, і потрібна буде допомога всіх, місцевих жителів та іноземних громадян, щоб перетворити цю можливість у реальність на благо Харкова та його мешканців».

Що про відновлення Харкова говорить Терехов?

У пресрелізі також наведений текст харківського міського голови Ігоря Терехова, який був опублікований в його телеграм-каналі після зустрічі з Норманом Фостером: 

«Який він — Харків майбутнього

Місто унікальної комбінації промисловості, науки та культури, а також розвитку найновітніших технологій.

Магніт для підприємців, туристів та представників різноманітних індустрій.

Місто інновацій, де традиції стають фундаментом для сучасних рішень.

Сьогодні обговорювали це з лордом Норманом Фостером, який спеціально приїхав до України задля обговорення післявоєнної відбудови Харкова. Це наша перша зустріч наживо, але вона є результатом багатомісячної співпраці Харківської міської ради, харківських архітекторів та провідних світових експертів.

Разом обговорили генеральний план міста та відбудову житлових районів, а також створення не просто наукового парку, а цілої наукової спільноти, справжнього наукового району. У ньому буде все — майданчик для розвитку стартапів, університети, житло, зелена зона, ринок — вся необхідна для комфортного життя та розвитку економіки інфраструктура.

Особиста подяка лорду Фостеру за цей надзвичайно важливий візит до України, оскільки це є не тільки справжнім імпульсом у розвитку міста, а й впевненістю у майбутньому нашого прекрасного Харкова».

Напередодні зустрічі з Фостером Терехов не підтримав мерів міст, які виступили проти законопроєкту №5655 про зміну системи містобудування, що обмежує права громад і наділяє владою забудовників. Звернення, яке було опубліковано на сайті Асоціації міст України, підписали голови 40 населених пунктів — зокрема, мер Києва Віталій Кличко, мер Дніпра Борис Філатов та мер Львова Андрій Садовий. Проте підпису Терехова під ним немає. Верховна Рада врешті ухвалила законопроєкт.

Дмитро Кузубов


«Люк» — це незалежне медіа про Харків і культуру. Ви можете робити свій щомісячний внесок у створення нашого медіа або підтримати нас будь-якою зручною для вас сумою.

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк