Міськрада віддала під забудову депутату від ОПЗЖ берег річки Харків на Салтівці, — ХАЦ
Харківська міська рада вже вдруге передала ділянку на салтівському березі річки Харків в оренду під житлову забудову. При цьому компанія-забудовник належить депутату від «ОПЗЖ», що мав російський бізнес.
«Люк» розповідає детальніше.
Що саме зробила міськрада?
У середу, 22 листопада, на черговій сесії Харківської міськради депутати розглянули з-поміж інших питань рішення про надання в оренду земельної ділянки площею 2,7 гектара по провулку Шевченківському, 50, в районі Журавлівського гідропарку. Поіменне голосування можна знайти за посиланням під пунктом «Питання №37: Про передачу у власність громадянам земельних ділянок».
Орендарем виявилося ТОВ «Європартнер компані», яке отримало ділянку для будівництва житлового комплексу до 1 грудня 2026 року. Про це повідомляє Харківський антикорупційний центр (ХАЦ).
Ця ділянка знаходиться уздовж лівого берега річки Харків. На думку ХАЦ, забудова цієї зони може зашкодити проєкту «Зелений каркас», який міська влада обіцяла створити ще до повномасштабного російського вторгнення. Ідею створення транспортних «зелених коридорів» у той час розробляли та просували харківські архітектори та урбаністи.
Читайте також:
- Проєкт Харківської міськради з розширення Олексіївки виявився плагіатом
- Яким має бути Харків після перемоги? І що для відбудови міста може зробити Норман Фостер?
Що це за «зелені коридори»?
У своїй передвиборчій кампанії 2021 року тоді ще секретар міськради Ігор Терехов активно використовував ідею побудови уздовж харківських річок паркових та велопішохідних зон, які поєднували б спальні райони із центром міста та створювали простір для відпочинку харків’ян. Нині ж ця ідея опинилася під загрозою через потенційну забудову зони біля гідропарку.
Про перетворення харківських річок на повноцінні громадські простори, які слугуватимуть «зеленими коридорами», також неодноразово заявляв архітектор Норман Фостер. Згідно з розробленою ним та харківськими урбаністами стратегії розвитку міста, створення таких зон стимулюватиме розвиток пішохідного та велосипедного руху у Харкові.
Що не так з цією ділянкою?
Дана ділянка не вперше опиняється під увагою антикорупціонерів. 5 липня 2021 року Господарський суд Харківської області задовольнив позов прокуратури щодо розірвання відповідного договору оренди між «Європартнер компані» та міськрадою. Причиною стало те, що передача земельної ділянки в оренду відбувалась із порушенням, без проведення земельних торгів, яких вимагає Земельний кодекс та Закон України «Про оренду землі».
Також прокуратура просила взагалі заборонити «Європартнер компані» будь-які роботи на цій ділянці до вирішення справи в апеляційній інстанції та набрання судовим рішенням законної сили.
Згідно з даними прокуратури, мешканці розташованого неподалік ЖК «Пташка» повідомляли, що будівництво на ділянці вже розпочали. При цьому забудовник не мав жодних відповідних документів та дозволів на початок робіт, які обмежуватимуть вільний доступ містян до зони відпочинку у гідропарку.
Проте Східний апеляційний господарський суд тоді відмовив у задоволенні заяви прокурора. Аналогічне рішення прийняв і Касаційний господарський суд. Той же апеляційний суд також зупинив провадження у справі до закінчення перегляду іншої справи Верховним Судом у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності.
Кому належить компанія-забудовник?
Згідно з даними системи OpenDataBot, на момент судового процесу власником та директором «Європартнер компані» був депутат Едуард Тичков з партії «ОПЗЖ», що входить до депутатської групи «Відновлення України» Харківської міськради. Пізніше керівництво компанією перебрали на себе її співвласники Кирило та Олександр Басяєви.
За даними ХАЦ, Тичков у 2019 році був співвласником російської ТОВ «Торговый дом РосИзоПром», яка виробляє ізоляційні матеріали. Зараз власниками компанії є лише брати Басяєви.
Текст — Антон Алохінссон, ілюстративні матеріали взято з відкритих джерел, обкладинка — Катерина Дрозд