Головна - Місто - Повертаючи своє: де знаходиться Руський Орчик?
…

Повертаючи своє: де знаходиться Руський Орчик?

Час прочитання: 3 хв

У серії «Повертаючи своє» ми розповідаємо про те, як з публічного простору Харкова та області поступово зникають залишки радянських та російських маркерів: пам’ятники, меморіали, назви вулиць та навіть заповідників.

«Люк» ділиться новинами деколонізації за останні десять днів.

У Харкові перейменували 26 вулиць та вокзал

За підсумками нещодавнього онлайн-опитування, Харківська міська рада на своїй позачерговій сесії 22 листопада змінила назви 26 вулиць та однієї залізничної станції. Про це повідомляється на офіційному Telegram-каналі міськради.

Вочевидь, йдеться про 25 нових назв, частково запропонованих раніше Харківською топонімічною групою, а також про вокзал «Харків-Балашовський», який тепер називатиметься «Харків-Слобідський». На додачу до перелічених 25 топонімів міськрада також перейменувала вулицю Чкалова на честь капітана Національної гвардії України Вадима Манька.

«Замість “сталінського сокола” — Герой України, — написав на своїй Facebook-сторінці депутат міськради Сергій Жуков.

Вадим (псевдо “Омут”) брав участь у боях за Харків з 24 лютого 2022 року. У першому ж бою він виніс із поля боя пораненого побратима, знищив дві одиниці ворожої бронетехніки та взяв у полон російського офіцера зі вологодського спецпідрозділу “Вимпєл” Росгвардії. У червні Омут разом із побратимами знищили опорний пункт росіян поблизу Дементіївки».

Вадим Манько загинув 13 серпня 2022 року поблизу села Соснівки на Богодухівщині. Він отримав звання Героя України посмертно. 

Капітан Національної гвардії, Герой України Вадим Манько
Капітан Національної гвардії, Герой України Вадим Манько

Під Красноградом можуть дерусифікувати заповідник

Депутати Харківської обласної ради, ймовірно, голосуватимуть за перейменування заказника «Російський Орчик». Проєкт відповідного рішення знаходиться у Базі даних нормативних документів облради.

«Російський Орчик» є загальнозоологічним заказником місцевого значення і знаходиться на території Зачепилівської громади, на стику кордонів Харківської, Полтавської та Дніпропетровської областей. Він має площу близько 1006 гектар та є домівкою для понад 30 видів червонокнижних тварин. 


Читайте також:


Відповідно до пояснювальної записки проєкту, перейменувати заповідник на «Орлицький» запропонувала Зачепилівська селищна рада, керуючись нормами так званого закону про декомунізацію. Вочевидь, нова назва має прив’язати його до річки Оріль, уздовж якої він розташований, та позбутися негативних асоціацій зі словами «російський орк».

Зазначимо, що, попри плутанину на мапах Google, зараз заказник називається «Російський», а не «Руський» Орчик. Саме така назва міститься у Державному кадастрі територій та об’єктів природно-заповідного фонду. У тому ж кадастрі значиться і Руський Орчик, але знаходиться він вже у Полтавській області та межує з Російським Орчиком, утворюючи, по суті один великий заказник, розділений між двома лісництвами відповідних областей.

Попри плутанину на Google Mаps, заказник називається Російський Орчик
Попри плутанину на Google Mаps, заказник називається Російський Орчик

Міськрада Дергачів демонтує кілька радянських пам’ятників

Дергачівська міська рада надіслала відповідь співзасновнику ініціативи «Деколонізація.Україна» Вадиму Позднякову щодо демонтажу радянських пам’ятників у громаді. Про це «Люку» повідомив речник міськради Олександр Кулік.

У надісланих ним сканкопіях документів зазначено, що міська влада збирається протягом 2024 року демонтувати два макети радянських орденів, розміщених на меморіалі у центрі міста.

Стела з радянською символікою на меморіалі у Дергачах. Джерело: «Деколонізація.Україна»
Стела з радянською символікою на меморіалі у Дергачах. Джерело: «Деколонізація.Україна»

Заступниця міського голови Інга Токаренко у відповіді також подякувала пану Позднякову за ініціативність та небайдужість до питань деколонізації Дергачів. Вона також запропонувала йому залучити зовнішніх спонсорів до демонтажу пам’ятників, аби заощадити кошти місцевого бюджету для підтримки Збройних Сил України та постраждалих від війни мешканців громади.

Відповідь Дергачівської міськради Вадиму Позднякову. Сканкопія Олександра Куліка

Відповідь Дергачівської міської ради Вадиму Позднякову. Сканкопія Олександра Куліка

Антон Алохінссон, усі фото взято з відкритих джерел, обкладинка — Катерина Дрозд

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа, яке знайомить харківців із культурою нового часу, висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку на Buy me a coffee або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою.

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк