From Russia With Hate. Як виглядає Палац праці після ракетного удару росіян
У рубриці From Russia With Hate «Люк» демонструє, як виглядають знакові будівлі Харкова після ударів окупантів
Сьогодні показуємо понівечений Палац праці.
Будівлю Палацу праці побудовали в 1914-1916 роках. Спочатку тут розташовувався прибутковий будинок страхового товариства «Росія».
«Шести- й восьмикімнатні квартири в цьому будинку здавалися за шалені для європейського ринку нерухомості гроші, — йдеться в описі будівлі на сайті Українського інституту.
Архітектором будівлі став Іполіт Претро, який спеціалізувався на архітектурі модерну. У проєкті прибуткового будинку він поєднав модерн зі стилем неокласицизму, а також вирішив прикрасити центральний фасад шістьма високими поодинокими скульптурами, а зверху — скульптурною групою».
Будівля є пам’яткою містобудування та архітектури місцевого значення.
В часи, коли Харків був столицей радянської України, тут розташовувався Наркомат праці та Всеукраїнська Рада профспілок.
«Після захоплення влади в Україні більшовики оголосили цей будинок державною власністю. Відтоді тут була Всеукраїнська Рада профспілок, а також Народний комісаріат праці, після чого виникла сучасна назва цього місця — Палац праці.
Згодом у 1930-х роках настали часи кривавого сталінського терору, коли радянська влада планомірно винищувала інтелігенцію України й Радянського Союзу загалом, тому що вбачала в кожній свідомій людині загрозу для тоталітарної машини.
Сталінські репресії не оминули й архітектора Претро — доля митця склалася трагічно: 1937 року його розстріляла радянська влада».
Після розпаду СРСР функціональне призначення будівлі майже змінилося. До початку повномасштабного вторгнення Росії на нижніх поверхах тут розташовувалися магазини і кафе (зокрема, кав’ярня/хімчистка взуття Sneaker Mate), а також перша в Україні спеціалізована аптека «Лікувальні рослини». На верхніх — обласні ради профспілок, офіси тощо.
2 березня, наступного дня після ракетного удару армії РФ по Будинку рад, російська армія поцілила по площі Конституції крилатими ракетами.
Внаслідок атаки пошкодження отримали будівля Харківської міськради, Палац праці, житлові багатоповерхівки. За даними заступника голови Харківської обласної адміністрації Роман Семенухи, будівля Палацу праці стала епіцентром влучення ракети, саме вона зазнала найбільших руйнувань.
У середині квітня на подвір’ї понівеченого Палацу праці виступив Святослав Вакарчук разом із харківськими музикантами.
Фотографії — Катерина Переверзева
«Люк» — це крафтове медіа про Харків і культуру. Щоб створювати новий контент і залишатися незалежними, нам доводиться докладати багато зусиль і часу. Ви можете робити свій щомісячний внесок у створення нашого медіа або підтримати нас будь-якою зручною для вас сумою.