«Паркінг завширшки з проспект Науки». Архітекторка Ольга Клейтман про проєкт часткової забудови Саржиного Яру
Минулого тижня до розгляду Харківською міською радою готувався проєкт забудови території Саржиного Яру. Після того, як це отримало суспільний розголос, рішення скасували.
«Люк» звернувся по коментар до харківської архітекторки Ольги Клейтман, яка займалася проєктом реконструкції Саржиного Яру у 2020 році.
Що це за земля?
Саржин Яр — велика природня балка, що відокремлює Павлове Поле від Нагірного району Харкова, джерело мінеральної води та одне з улюблених місць відпочинку харків’ян. Зараз воно перебуває під загрозою через можливе зведення нового офісного центру, під який виділена територія 1,7 гектар.
За словами архітекторки Ольги Клейтман, ділянку вздовж проспекту Науки передали під забудову приватному власнику ще за попередніх очільників Харківської облдержадміністрації. Але оскільки роботи там так і не розпочалися, у 2020 році її повернули назад, у комунальну власність.
14 липня Харківська міська рада на своїй сесії мала розглянути питання про виділення грошей на забудову цієї землі. Але втрутилася громадськість, і питання зняли з порядку денного:
«13 липня, напередодні сесії, в ефірі радіо “Накипіло” ми почали розповідати, що під час війни наша влада витрачає гроші платників податків на офісний центр у Саржиному Ярі, — розповідає Ольга Клейтман у коментарі «Люк». — Тоді це питання зняли з розгляду, але сам проєкт від забудовника досі залишається. Мене навіть набирав директор “Авантажу”, він був дуже незадоволений цим».
Що не так з цим проєктом?
Архітекторка нагадує, що в цьому районі вже є офісна нерухомість, які зараз, під час війни, майже не використовується: бізнес-центри «Капіталіст» та Diamond City, готель «Мир», «Інститут ХарківПроект» тощо.
«Це десята частина цього парку. Який сенс його зараз забудовувати, якщо навколо стоять порожні 90 тисяч квадратних метрів офісних приміщень? — каже вона. — Але всі вони знаходяться у приватній власності, а цей новий офісний центр був би у комунальній».
Проте, головна проблема полягає навіть не у зайвій площі чергового офісу на станції метро «Ботанічній сад». Пані Клейтман пояснює, що нова забудова повністю перекриє вид на парк:
«Якщо ви подивитесь на цей проєкт, то ви побачите, що паркінг там завширшки з проспект Науки, все це тягнеться майже до дамби, — пояснює вона. — Якщо будете їхати або йти по проспекту, ви вже Саржиного Яру не побачите через цю 4-метрову будівлю. Велодоріжка внизу проходитиме просто поруч із головними дверима цього офісу».
Як завадити забудові Саржиного Яру?
Архітекторка закликає до розголосу потенційної забудови парку. За її словами, доки подібні рішення приймаються міським головою одноосібно, такі ситуації виникатимуть знову, бо депутати не завжди до кінця розуміють, за що саме вони голосують на сесії міської ради:
«Депутати, в принципі, нормальні люди — в них є своя робота, вони просто не можуть за день до голосування отримати якусь пропозицію і пропрацювати з-поміж інших 40 питань, навіть якщо в них є там помічники», — каже вона.
Натомість Ольга Клейтман пропонує створити громадський фаховий орган, який розглядатиме подібні питання. Його членами мають стати психологи, економісти, архітектори, урбаністи тощо. Вони оцінюватимуть доречність тих чи інших містобудівних проєктів і надавати рекомендації керівництву Харкова.
«Те, що було неефективним до війни, вже не повинно мати місця, — підсумовує архітекторка. — Якщо якісь структури у нас і до війни недопрацьовували їх треба міняти, як і закони. В нас багато роботи. Не треба чекати, що “от повернуться хлопці з війни і все вирішать” — це треба робити нам».
UPD 28/07: 25 липня Кабінет міністрів України виділив близько 3,5 млрд гривень з фонду ліквідації наслідків війни найбільш постраждалим від неї областям. Зокрема, Харківська має отримати майже 544 мільйони гривень, з них третина піде на будівництво міського багатофункціонального центру по проспекту Науки, в районі станції метро «Ботанічний сад».
Кабмін не уточнює розташування цього об’єкту, але можна припустити, що мова йде саме про скандальну забудову у Саржиному Ярі. Роботи планують виповнити у 2023-2025 роках.
Інші виділені для Харківщини кошти підуть на капітальний ремонт та реконструкцію кількох комунальних закладів, зокрема:
- Дитячого садку № 136 на Північній Салтівці;
- Харківської поліклініка № 10 неподалік від нього;
- Будинку культури міста Дергачі;
- Будівлю Дергачівської міської ради;
- Слатинського ліцею Дергачівської громади.
UPD 02/08: 2 серпня комунальне підприємство «Харківзеленбуд» відкрило на платформі Prozorro тендер з розробки проєктної документації для будівництва офісного центру. Проєктування обійдеться бюджету міста у 7,5 мільйонів гривень.
Тендерна документація дозволяє побачити деякі особливості майбутньої будівлі. Зокрема, вона міститиме:
- Пресцентр;
- Дві конференцзали — на 250 та 500 місць;
- Заклад харчування;
- Коворкінг;
- Технічні приміщення;
- Закритий паркінг на 10-20 місць;
- Перехід до павільйону станції метро «Ботанічний сад»;
- Офісні приміщення різної площі класу «А».
До класу «А» зазвичай відносяться фешенебельні офіси у новозбудованих комплексах та бізнес-центрах. Такі будівлі передбачають оптимальне планування, повну автоматизацію систем життєзабезпечення, високовартісне оздоблення та інженерію.
З тендерних документів також видно, що новозбудований центр має бути оснащений індивідуальною системою опалення та спорудою цивільного захисту для відвідувачів.
Нагадаємо, у результаті проведених у липні перевірок харківський міський голова Ігор Терехов пообіцяв скасувати сумнівні та необов’язкові тендери, а виділені на них кошти спрямувати на відновлення зруйнованого Росією житла та інфраструктури міста.
UPD 04/08: На будівництво багатофункціонального центру у Саржиному Яру не виділятимуть кошти з бюджету Харкова. Про це розповів Олексій Богач, перший заступник директора міського Департаменту житлово-комунального господарства:
«Хотіли б донести, що місто не є замовником. Ми замовимо тільки проєктні роботи, а далі за національний бюджет будуть виконуватися роботи з розбудови цього об’єкту», — сказав він у коментарі муніципальному виданню «Харьковскіє ізвєстія».
За його словами, будівництво майбутнього центру центр спеціально запланували біля метрополітену, який є об’єктом подвійного призначення. У новій будівлі будуть розташовані медичні заклади, пункти незламності та передбачена можливість збирати харківських школярів і студентів.
Антон Алохінссон, обкладинка — Катерина Переверзева
Читайте також: