Ну, наші: як власники крамниці гуманної амуніції для тварин Darvin працювали попри обстріли та блекаути
Харківський магазин Darvin шиє професійну амуніцію для собак і котів: шлейки, повідці, паски безпеки, а також додаткові аксесуари.
На прохання «Люк» Карина Литвиненко поговорила із засновницею родинної справи Марією Кабановою про історію бізнесу, як родина евакуювала власних тварин після початку повномасштабного вторгнення та якими воєнними історіями ділилися клієнти магазину.
Це четвертий текст нової серії «Ну, наші». У ній «Люк» розповідає про харківські бренди, малий та середній бізнес, а також про людей, які підтримують економіку країни у складний період війни.
Шість власних тварин
У мене три собаки і три коти. Найперша собака Фоксі — метис, вона з вулиці. Мені зателефонувала знайома, запитала: «Хочеш собаку?», я відповіла: «Хочу», і все.
Друга собака Ада — метис німецької вівчарки, ми взяли її у віці двох-трьох днів. Цуциків хтось залишив під кущами, і притулок шукав, хто може їх вигодовувати. Ми взяли Аду та її брата. Брата назвали Дарвін на честь [автора теорії еволюції, — «Люк»] Чарльза Дарвіна, а Аду — на честь [математикині, першої програмістки в історії] Ади Лавлейс. Дарвін, на жаль, не вижив — у них обох була якась суперстрьомна штука, і після смерті Дарвіна я навіть возила його на розтин, аби встановити точний діагноз і знати, як лікувати Аду. Було сумно, то на честь Дарвіна ми й назвали крамницю.
Третій собака — шелті, або шетландська вівчарка Леві, назвали на честь героя з аніме Леві Аккермана. Це наш єдиний породистий пес. Я обрала його, щоб займатися спортом, бо він спортивного розведення, батько — чемпіон України з фрисбі та аджиліті, але почалася війна і він не встиг розпочати свою спортивну кар’єру. Тепер він просто бігає по полях і живе в селі своє найкраще життя. Ми починали займатися на стадіоні біля юрки [Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого], але там було кілька «прильотів», і тепер газон не дуже підходить [для занять із собакою].
А коти у нас не породисті. Усіх назвали на честь аніме: Мікас, Габі та Фалько. Габі та Фалько взяли вже під час повномасштабної війни.
Початок бізнесу
Шити я почала спершу для своїх тварин, бо Фоксі дуже довга по тулубу, і на неї було важко знайти шлейку. Я подумала, що можна виготовити амуніцію з регулюванням по спинці, подивилася на подругу, яка шиє рюкзаки і сумки під брендом Potrib, і вирішила, що можна робити амуніцію для тварин з тих же матеріалів, тільки з професійною фурнітурою. А потім мені потрібні були гроші, аби купити Леві, і з цього й почався бізнес — треба було просто назбирати $1000 на собаку [сміється].
Думати-планувати я почала у 2020 році. Взимку 2021-го була готова перша шлейка, яку ми урочисто вдягнули на Фоксі. А в квітні вже почалися продажі.
Після відкриття магазину ми з чоловіком в’язалися в купівлю будинку, і я порахувала, що потрібну нам суму можна зробити, якщо «шити це, це, це і це», і тоді ми стали повноцінним бізнесом.
Живемо в Малинівці — це Чугуївський район, 30 кілометрів від Харкова, тут вже тихо. Офіційно це вважається деокупованим селищем, але тут не стояли війська — вони пройшли крізь селище, тому у нас все ціле. Зараз ще купили сусідню ділянку, сміємося: «Це ж треба так вірити в перемогу».
Навчання на помилках
Я не вчилася на швачку. Усьому вчили родичі, бабуся, і зараз єдина швачка, яка у нас працює, — це моя тітка. ДСТУ [Державних стандартів України, які містять необхідні вимоги до товарів] для такого типу виробів не існує, тому потрібно було все [всі правила] вивчати й вигадувати самостійно.
Спершу ми не знали, як прошивати певні шви, і був кейс, коли шлейка на тварині порвалася. Нам пощастило — в ній був дуже вихований пес моєї знайомої, і нічого поганого не сталося. Але це дуже ризиковано — пес може втекти, кинутися під машину. Після цього ми стали прошивати тканину прямо, по периметру, хрестом, подвійно.
Часом я думаю: було б легше виготовляти прикраси для людей чи собачі лежанки, але хтось має робити й амуніцію для тварин.
Найскладніше — вирахувати параметри. Мені пощастило, що маю собак усіх трьох розмірів: S, M та L. «S» підходить для джек-расселів, «L» — для німецьких вівчарок. «M» ми шили спеціально під коргі, і зараз вироби цього розміру роблять нам половину каси — дуже популярні.
Усі шлейки регулюються по спинці, животу і плечах — це принциповий момент, щоб тварині не тиснуло під лапами і не заважало диханню. Амуніцію можна замовити через наш Instagram для індивідуального пошиву або взяти товар з наявності у нас чи партнерів. Ми співпрацюємо з київськими фізичними магазинами Barkery та Nos Barboss і онлайн-магазином Tail Space. Дуже багато відправляємо в Польщу. І маємо постійну партнерку, спеціалістку з поведінки собак в Іспанії, яка замовляє оптом для своїх клієнтів.
Для котів ми також шиємо амуніцію, але це лише 6% наших продажів. Я не можу знайти стропу і фурнітуру однакової ширини. Тож, якщо комусь потрібна бізнес-ідея, знайдіть стропу, яку не знайшла я, і робіть шлейки для котів — це буде дуже масова тема. Багато людей мають собаку і кота, і хочуть гуляти з обома.
Евакуація з Малинівки та Харкова
На початок повномасштабного вторгнення я була в Харкові, а чоловік з тваринами — в Малинівці. У нас ще не було машини, тому зранку мій тато поїхав з Харкова у Малинівку, завантажив трьох собак, кішку, мого чоловіка, собачий корм, різні собачі штуки. Частина речей вже не влізала, тож одяг вони залишили вдома.
Спочатку ми жили в Харкові. Виїжджати стали у квітні, коли вже зносили «Горизонт», а на районі почалися стрілецькі бої. На нашій «Індустріальній» було гаряче, двох росіян поховали прямо на зупинці електрички. Ми поїхали в Хмельницьку область до моєї клієнтки. До речі, всі, у кого жили, — це були люди, з якими я познайомилася через Darvin.
Поїхали, на жаль, не повним складом. Фоксі дуже боїться вибухів, погано переносить дорогу і в принципі ляклива собака, тому вирішили відвезти її у Красноград до мами чоловіка. Це Харківська область, але у ста кілометрах від Харкова: за весь час там збили лише пару ракет, і в цілому там дуже спокійно. Кішку Мікасу лишили з Фоксі, бо вони подружки, і так ми майже рік прожили окремо.
Я ридала без Фоксі, але, мабуть, тут така сама логіка, як у людей, які вивозять за кордон дітей, а самі повертаються в Україну. Не хочеться, аби найбільш вразливі до війни від неї страждали.
Підвал батька як прихисток
Мої батьки тримають у Рогані автосервіс. Це двоповерхове приміщення, і перший поверх там — підвал. Батьки живуть у Харкові, тому вони лишили ключі голові сільради чи комусь з тероборони, і коли почалися скандали, що в сховища не пускають людей з тваринами, мені це дуже заболіло.
Ми написали допис у соціальних мережах, що якщо ви поруч і не маєте куди піти — можете йти в наш підвал. В результаті там жило близько 70 людей. Коли ми повернулися, тато навіть просльозився. Люди позносили в підвал буржуйки, ліжка. В одній кімнаті навіть стояли гроби, бо було небезпечно виходити на поминки.
Далеко не всі люди знали, кому належить приміщення, і тата на вході зустрічали жіночки, які щось варили в казанку. Питали: «Вас пригостити?». Пригощали, годували, розповідали, як жили, питали: «Може, вам постелити?». Уже потім тато зізнався, що це його приміщення, — ми дуже сміялися.
Тато нам також допомагає з амуніцією. Коли мене питають, скільки нас працює, я кажу: «Працюють нас двоє — я і тітка швачка, а всі інші — вільнонаймані за любов до мене». Чоловік нічого не отримує, але тягає на пошту посилки. Тато також нічого не має, але забирає з пошти рулони тканини.
До речі, наших двох котів — Габі та Фалько — ми взяли якраз на його автосервісі минулого літа.
Допомога тваринам у війні
Ми носимо з собою бинти для тампонади, просочені рідиною, яка зупиняє кров. Єдине, чим ми можемо допомогти тварині, — це саме зробити тампонаду і тиснучу пов’язку. Гарні бинти — які клеяться самі до себе. Колись Леві зрізав собі пучку, і було дуже зручно: не треба в’язати вузли, і собаці такий бинт важче зняти. І ще корисні присипки, які зупиняють кров.
Мати з собою знеболення — що для тварин, що для людей — не має сенсу, бо ти не розрахуєш дозу і не знатимеш про алергічну реакцію.
Про турнікети для тварин я не чула. Тут ще проблема, що зброя розрахована на дорослих людей, а тварини менші, тому вищий ризик, як і з дітьми, що поранення буде смертельним.
Історії клієнтів
Була історія, коли клієнтський собака під час евакуації з Київської області загинув від серцевого нападу, від страху.
Інша історія — коли провалилося бетонне перекриття і собака повис на повідку. На щастя, його підняли.
Влітку, коли були сильні обстріли, люди писали, дякували за нашу амуніцію. Був випадок, коли в лютому жінка прямо перед вторгненням замовила амуніцію в Херсон, а після його звільнення через чотири дні скинула фотку з собакою з головної площі і написала: «Все гуд, пережила окупацію». А там ще була жовто-синя шлейка на собаці.
Я проти використання мілітарних принтів на амуніції, — сорі, твій собака не служить прикордонником, — але жовто-синю і червоно-чорну амуніцію ми шиємо. Жовто-сині в мене замовляють постійно. Після звільнення Херсона декілька таких замовлень відразу поїхало туди — відправили того ж дня, коли запрацювала «Нова пошта».
Гуманітарна робота
Ми проводимо постійну акцію: якщо у вас є вже непотрібна амуніція будь-якого бренду, ви можете відправити нам, і ми її за потреби полагодимо, почистимо і відправимо в притулки. Зазвичай відправляємо в «Хвостаті».
Коли звільняли Харківщину, Запорізьку область, Херсонщину, ми в першу чергу відправляли амуніцію на деокуповані землі, щоб волонтери евакуювали тварин. У Херсон, наприклад, відправили десь 60 комплектів. Люди тоді добре долучилися, бо історія стала медійною. Окремо шили амуніцію для UAnimals, вийшов великий пакунок на 14-15 тисяч гривень.
Робота під час блекаутів
Я сильно хвилювалася в листопаді-грудні через відключення світла, і зрештою всі наші три швейні машинки тепер стоять у різних місцях: у Малинівці, в Харкові у батьків, і також у Харкові, але в районі, який живиться від іншої електромережі.
Під час блекаутів люди поблажливо ставилися до затримок, але я все одно казала: «Так, пошиємо в термін. Терміново? Так, пошиємо в термін». Це певною мірою зробило нам рекламу. Людей дуже розчулювало, що ми робили попри все. Новини ж про Харків показували дуже драматично, навіть моїм друзям зі Львова здавалося, що ми живемо в апокаліпсисі.
Розвиток і плани
Зараз у нас у середньому 70 замовлень на тиждень. Ми шукаємо третю швачку, аби зростати й при цьому не збільшувати термін виробництва. Також шукаємо меблевий цех, у якого можна купувати залишки тканин для повторного використання. Наші шлейки ідеально шити з обрізків, і ми таке практикували, але попередній запас тканини вже використали, а той цех переїхав.
Я також хотіла пошити лежанки для собак з перероблених пляшок, і це виглядало геніальною ідеєю, але собаки «сказали», що ідея кончена: тканина жорстка, шелестить, і на такій лежанці ніхто не спить. Тепер у мене стоїть два мішки холлофайберу. І також думаю пошити мішечки для собачих смаколиків, але, все ж таки, треба спочатку знайти третю швачку.
Карина Литвиненко, фотографії — Юлія Батаєва, Darvin, обкладинка — Катерина Дрозд
Читайте також: