У Франкфурті оголосили короткий список Премії Читомо (оновлено)
18 жовтня на Франкфуртському книжковому ярмарку оголосили шортлист номінантів на премію від українського видання «Читомо». Цього року нагорода вручається у трьох номінаціях.
«Люк» розповідає детальніше.
Що відбувається?
Цього року Україна бере участь у Франкфуртському книжковому ярмарку зі слоганом Fragility of Existence — «Крихкість існування». Одна з ключових тем — екологія та війна. Український стенд представляють понад 500 книг від 43 видавництв. Вчора, 18 жовтня, на ньому оголосили короткий список номінантів на премію від «Читомо» — професійного медіа про книжки та книговидання.
Список номінантів представило журі Премії Читомо, яке складається з експертів у галузі книговидання та літератури. Серед них — представники як українських, так і міжнародних інституцій. Очолює журі співзасновниця «Читомо» Оксана Хмельовська.
Читайте також:
- У Києві запускають програму підтримки культурних діячів та діячок
- Три харківських театри потрапили у шортлист фестивалю-премії «ГРА»
Хто може отримати нагороду цього року?
Короткий список Премії Читомо оголосили у трьох номінаціях:
«Трендсетер видавничого ринку»:
- Антон Мартинов;
- Книгарня «Книжковий Лев»;
- Видавництво Ist publishing;
- Видавництво Старого Лева;
- Видавець Олександр Савчук.
«За книжкову ініціативу, що сприяє промоції читання»:
- Barabooka;
- Онлайн-бібліотека книг шрифтом Брайля міжнародного благодійного фонду «Здоров’я майбутнього»;
- Головна редакція літературних програм та радіотеатру «Радіо Культура»;
- Youtube-канал «Шалені авторки»;
- ГО Translatorium.
«Амбасадор української книги»:
- Творча студія «Аґрафка» (Андрій Лесів та Романа Романишин);
- Emma Shercliff And Founder Of Laxfield Literary Associates;
- Львівський Bookforum / Форум Видавців;
- Український ПЕН;
- Вікторія Амеліна (посмертно).
«Усі номінанти цієї премії — герої. Я не можу стримувати емоції, коли говорю про українських письменників, особливо про загиблих письменників. […] Ми повинні об’єднати наші сили проти несправедливості», — зазначає у пресрелізі «Читомо» Ґванца Джобава, віцепрезидентка Міжнародної асоціації видавців і членкиня журі.
Після оголошення коротких списків переможців оберуть за їхніми досягненнями в окремо взятій номінації, і грошова винагорода складатиме по 4000 євро у кожній із них. Також організатори конкурсу, за підтримки спонсорів премії та з огляду на сильні заявки, прийняло рішення про вручення додаткової спецвідзнаки від журі.
Урочиста церемонія нагородження відбудеться 2 листопада 2023 року у Києві.
UPD 7/11: На нагородженні організатори премії оголосили переможців в усіх трьох номінаціях:
- Трендсетер видавничого ринку — «Видавництво Старого Лева»;
- Книжкова ініціатива, що сприяє промоції читання — ГО Translatorium;
- Амбасадор української книги — Творча студія «Аґрафка».
Видавець Олександр Савчук отримав спеціальну відзнаку Франкфуртського книжкового ярмарку за збереження культурної спадщини через локальну історію і книжкові проєкти та повернення видатних імен, явищ та об’єктів у культурний дискурс України. Ця премія передбачає не лише грошову винагороду, але й стендову участь на ярмарку у Франкфурті у наступному році.
«Сердечно дякую медіа про книжки «Читомо», Ірині Батуревич, Оксані Хмельовській та всій команді, — написав пан Савчук у Facebook. — З трепетом і завмиранням згадую Вікторію Амеліну, яка посмертно отримала спеціальну відзнаку журі».
Згадану видавцем письменницю Вікторію Амеліну, що загинула від російського обстрілу Краматорська, посмертно нагородили «за те, що продовжує поєднувати людей і спільноти невидимими містками, за створені можливості та задані напрямки, якими продовжує рухатися українська культурна спільнота».
Текст — Антон Алохінссон, обкладинка — Макс Бурєнок