Харківський виш оголосив тендер на 32 мільйона гривень для консервації пам’ятки архітектури
Один із харківських університетів оголосив тендер на реставрацію своєї будівлі, яку російські війська зруйнували минулого року. Вона є пам’яткою архітектури 150-річної давнини.
«Люк» розповідає, чому важливо відновити цю будівлю і скільки це коштуватиме.
Про який виш ідеться?
Державний біотехнологічний університет оголосив тендер на консерваційні та протиаварійні роботи однієї зі своїх будівель, яка розташована на проспекті Героїв Харкова, 45. Відповідна заявка 10 листопада з’явилася у системі державних закупівель Prozorro.
У травні 2021 року Кабінет Міністрів України створив цей університет, об’єднавши одразу чотири харківських виші:
- Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка;
- Харківський національний аграрний університет імені В. В. Докучаєва;
- Харківську державну зооветеринарну академію;
- Харківський державний університет харчування та торгівлі.
29 липня 2022 року російська армія обстріляла виш, завдавши йому суттєвих руйнувань. Державна екологічна інспекція у Харківській області пізніше повідомила, що загальна шкода довкіллю через атаку на університет перевищила 3,5 мільярда гривень.
Що саме передбачає тендер?
Понад рік будівля університету стояла незаконсервованою, продовжуючи руйнуватися через вітер та опади. Реставраційні та протиаварійні роботи мають розпочатися лише зараз. Їх очікувана вартість складає 31,8 мільйона гривень.
Читайте також:
- From Russia With Hate. Як виглядає знищений росіянами корпус Каразінського університету
- На музей Сковороди чекає консервація — Синєгубов
Зокрема, тендерна документація передбачає:
- Очищення території від будівельного сміття;
- Розбирання цегляної кладки стін;
- Очищення та приведення цегли у придатний для повторного застосування стан;
- Мурування з цегли стін, а також альтанок, портиків, карнизів та інших декоративних елементів;
- Армування кладки стін та інших конструкцій;
- Монтаж посилених балок, ферм, інших конструктивних елементів;
- Встановлення нових металопластикових вікон та зливів до них;
- Монтаж нових металевих дверей та воріт;
- Облаштування покрівлі з листової сталі, включно з гідроізоляцією під нею;
- Оздоблення фасадів будівлі;
- Облаштування нового асфальтового покриття тощо.
За умовами тендеру, усі роботи мають закінчити до 31 грудня наступного року. Кінцевий строк подання тендерних пропозицій — 18 листопада 2023 року, сам аукціон розпочнеться за два дні після того.
Що це за будівля?
Реальне училище на колишній Старомосковській вулиці (нині проспект Героїв Харкова) збудували у 1877 році за проєктом архітектора Кирила Толкунова. Через рік майже ідентичне реальне училище звели й у Воронежі — його також проєктував Толкунов, хоча безпосередньо будівництво супроводжував архітектор Віктор Переверзев.
У Російській імперії реальні училища були частиною системи середньої освіти, але навчали більш прикладним спеціальностям. Про необхідність створення такого навчального закладу у Харкові заговорили напередодні відкриття Харківського технологічного інституту (нині — НТУ «ХПІ»), щоб вибудувати повніший освітній процес для «технарів».
Толкунов у 1870-тих перебував на службі у Харківському навчальному окрузі. Окрім харківського та воронезького, він також побудував реальне училище у Сумах у 1873 році. В усіх трьох спостерігається характерний для архітектора стиль — класицизм із тяжінням до середньовічних романо-готичних форм.
Будівля харківського реального училища є пам’яткою архітектури місцевого значення. За радянських часів її передали сільськогосподарському інституту. Вознесенську церкву позаду нього частково знесли та перебудували у додатковий навчальний корпус. Втім, у ньому й досі можна віднайти абриси колишнього храму — здвоєні напівкруглі колони та бароковий портик фасаду.
Антон Алохінссон, усі фото взято з відкритих джерел, обкладинка — Макс Бурєнок