Головна - Новини - Суд повернув у власність Харкова землю на 60 мільйонів гривень

Суд повернув у власність Харкова землю на 60 мільйонів гривень

Час прочитання: 2 хв

Суд повернув у власність громади 66 земельних ділянок площею 11 гектарів по Харківському шосе (неподалік табору «Лісова казка»).

Загальна вартість ділянок складає 60 мільйонів гривень, їх передали у приватну власність ще у 2010 році за «кооперативною схемою».

«Люк» з посиланням на «Харківський антикорупційний центр» розповідає детальніше.

Що сталося?

Нещодавно Харківський апеляційний суд повернув у власність Харківської громади вищевказані земельні ділянки. Наразі вони не забудовані та нікому не відчужені.

Харківська міська рада передала безкоштовно у власність обслуговуючому кооперативу «Житлово-будівельний кооператив “Зелений квартал”» чотири земельних ділянки загальною площею 32,3 га для будівництва та подальшої експлуатації житлової забудови колишньому Бєлгородському шосе (біля табору «Лісова казка»). 

«У лютому 2013 року ці ділянки були відчужені на підставі договору купівлі-продажу на користь фізичної особи, яка в свою чергу передала їх в іпотеку особі на ім’я В’ячеслав Григоренко. До цієї особи зараз прокуратура і подала позов до суду», — зазначили у ХАЦ.

«Зелений квартал» засновано у 2010 році Лілією Адам, Вадимом Фартушним та Олексієм Коваленком, потім його переписали на Тетяну Науменко, Катерину Колесникову та Олександра Журова. Кооператив ліквідували у 2013 році, одразу після продажу землі.

При цьому зазначений ЖБК був обслуговуючим кооперативом, його фактична мета та порядок створення, організація та діяльність не відповідали вимогам законодавства до житлово-будівельного кооперативу. 

«Крім того, ЖБК нічого не збудував на ділянках, натомість відчужив їх харківʼянину, який у подальшому їх “нарізав”», — підкреслили антикорупційники.

Варто зазначити, що спочатку Дзержинський районний суд Харкова відмовив прокуратурі у задоволенні позову.


Читайте також:


Як працювала «кооперативна схема»?

Схема почала своє існування ще за часів, коли міським головою Харкова був Михайло Добкін, продовжилась вона і за головування у місті Геннадія Кернеса.

У ХАЦ пояснили, що основою схеми було створення обслуговуючого кооперативу, у назві якого є словосполучення житлово-будівельний. Йому безкоштовно видавали ділянку землі під будівництво як житлово-будівельному кооперативу, хоча він таким не є.

Житловий кодекс УРСР, який до цього часу діє в Україні, дозволяє житлово-будівельним кооперативам отримувати безкоштовно землю для побудови багатоквартирного житла. 

Але Кодекс висуває декілька вимог до учасників ЖБК: його члени повинні постійно проживати у місті, де буде будуватися житло, потребувати поліпшення житлових умов і стояти у квартирній черзі. А ще стояти на обліку бажаючих вступити до кооперативу при підприємстві, установі, організації або виконкомі ради. Членів кооперативу має бути щонайменше п’ятеро, але загалом стільки ж, скільки і квартир у запланованому будинку. Вік членів кооперативу — до 30 років.

«У Харкові ж засвоїли лише одне з цього закону — землю можна роздати безкоштовно і  масово почали це впроваджувати у 2008 році, коли мером міста був Михайло Добкін, а секретарем міськради Геннадій Кернес. Таким чином незаконно роздали мінімум 650 гектарів міської землі на загальну суму в 4-6 млрд грн», — розповіли у ХАЦ.

Текст і обкладинка — Антон Малиновський

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа, яке знайомить харківців із культурою нового часу, висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку на Buy me a coffee або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою.

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк