В Україні трансформують п’ять радянських шкіл, одна з них — на Харківщині
Урбан-бюро Big City Lab спільно з Міністерством освіти України, Мінцифри та ГО «Маріуполь Reborn» запустили проєкт трансформації радянських шкіл. В межах його пілотного запуску планують реконструювати п’ять навчальних закладів, зокрема, і в Харківській області.
«Люк» розповідає про проєкт та його принципи детальніше.
Що це за проєкт з трансформації шкіл?
Ідея проєкту тансформації шкіл з’явилась восени 2022 року, а після приходу на посаду міністра освіти Оксена Лісового ініціатива зрушила з місця. Команда урбан-бюро Big City Lab розробила ідеї щодо трансформації типових радянських шкіл, наразі планується збудувати п’ять пілотних проєктів — в Київській, Харківській областях, Запоріжжі та Кривому Розі. Там реконструюють школи, що постраждали від російських обстрілів.
За архітектурні моменти відповідатиме європейська ініціатива Rebuild the Wonderful. Закінчити ж роботи на перших п’яти об’єктах планують до вересня 2024 року.
Для розуміння необхідних змін автори проєкту розмовляли з вчителями та учнями, дізнаючись, чого їм не вистачає у шкільному просторі. Так, вчителі неодноразово казали про бажання мати зону відпочинку, вільну від дітей. Самі ж учні просили урізноманітнити простір на дворі школи, створити місця для інтровертів та навіть screaming room — звукоізольований простір, де можна «прокричатись» і вивільнити емоції.
Читайте також:
- Як мобільна школа «Громадянської просвіти» руйнує соціальну ізоляцію дітей з сіл Харківщини
- З’явився проєкт відбудови зруйнованої росіянами харківської школи
- ХОВА будує під Харковом підземну школу-укриття
Які принципи відбудови?
У Big City Lab визначили 12 основних принципів, яких вони планують дотримуватись під час відбудови:
- Безпека. Укриття розглядатимуть не лише як сховища, а й як об’єкти загальної архітектури школи.
- Школа — це частина спільноти. Школи будуть не тільки місцем для навчання, але і локацією для культурних заходів від громади.
- Безбар’єрність. Цей принцип є обов’язковим для будування будь-яких об’єктів.
- Різноманітна шкільна територія. Крім ігрових і спортивних майданчиків, пропонують облаштувати тераси, дворики, зовнішні павільйони.
- Багатофункціональність у всьому. Наприклад, архітектурні елементи — підвіконня чи сходи-амфітеатри, можна буде використовувати для сидіння.
- Хол як «серце» шкільної спільноти. Хол повинен мати фізичний і візуальний зв’язок із громадським майданчиком і внутрішнім двором.
- Матеріали, що дарують відчуття дому. Проєктувати навіть тактильний досвід — звуки, запахи й дотик. Для цього пропонують використовувати природні матеріали, як-от дерев’яну підлогу чи великі вікна, крізь які заходитиме природне світло.
- Відображення місцевої ідентичності. Місцеву ідентичність можна визначати розташуванням школи, кліматом, історичним контекстом, особливостями шкільної спільноти та місцевих мешканців.
- Коридори — це більше, ніж транзит. Їх можна використовувати, наприклад, для відпочинку та зустрічей.
- Класи кидають виклик ієрархічності. Виклик ієрархічності — це про те, що учні не мають сидіти за партами й дивитися на вчителя, а можуть робити клас мобільним і підлаштовувати під свої завдання.
- Формування стосунків через візуальний контакт. Між класами й коридорами пропонують зробити скляні двері, а також скляні двері до «таємничих» внутрішніх просторів, як-от кабінет директора. Це має сприяти толерантності та формуванню довіри між учасниками навчального процесу.
- Багатошаровий простір, який можна випробовувати на міцність дитячою допитливістю і який допомагає дитині розкрити свій потенціал. Такий простір потрібен для того, щоб виховати не нормативного радянського громадянина, а вільного й самостійного, який зацікавлений у своїй освіті та має свободу ухвалювати рішення.
Текст і обкладинка — Антон Малиновський