Київську «Літаючу тарілку» вбудовують в ТРЦ Ocean Mall. Що відбувається?
Київську пам’ятку архітектури «Літаюча тарілка» вбудовують в ТРЦ Ocean Mall, що порушує охоронну зону пам’ятки.
«Люк» розповідає детальніше.
Що сталося?
Вчора, 18 жовтня, пам’яткоохоронець Дмитро Перов повідомив, що забудовники порушили охоронні зони пам’ятки.
«Я б сказав навіть, що “Тарілку” Флоріана Юрʼєва просто вбудовують в ТРЦ Ocean Mall», — написав він.
Зазначимо, що раніше у Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури України обіцяли, що відреставрують «тарілку» так, що вона збереже свою автентичність.
Згідно з їхнім проєктом, декілька будівель за пам’яткою (які історично приєднані до неї, примикають та розташовані поруч і не є об’єктами культурної спадщини) об’єднуються в одну будівлю, що створюють внутрішній ансамбль через забудову внутрішнього простору.
Читайте також:
- «Літаюча тарілка» в Києві знову в небезпеці. Активісти закликають захистити пам’ятку
- «Нескінченність за Флоріаном» вийшов у прокат на Takflix
Що за історія з «тарілкою»?
«Літаюча тарілка» — будівля, зведена 1971 року за проєктом архітекторів Флоріана Юр’єва і Льва Новикова. Вони розробили проєкт у 1960-х роках. Юр’єв планував створити там світломузичний театр, проте керівництво вирішило розмістити там Інститут науково-технічної інформації, заснований 1958 року, а також архів КДБ та Комуністичної партії України.
Конференц-зал, який знаходиться в тарілці, має унікальну акустику, дозволяє почути весь діапазон частот людського голосу й музичних інструментів. За задумом автора, в залі мали відбуватися концерти. Натомість, там облаштували кінолекційну залу бібліотеки.
За словами Юр’єва, опори конструкції спеціально були сховані, щоб всім здавалося, наче «тарілка» висить у повітрі.
За проєкт «тарілки» Юр’єва нагородили премією Держбуду СРСР «За новаторство в архітектурі» — 16 тисяч рублів.
У 1990-ті роки будівля почала занепадати, а грошей на ремонт не було. У 2012 році керівництво інституту вирішило передати будівлю Фонду державного майна.
В 2015 році київська влада передала в оренду на 20 років половину будівлі компанії, яка планувала збудувати поруч торговий центр «Ocean Mall». На планах позначалось, що ТЦ частково поглинає «тарілку».
Культурна спільнота виступила проти таких дій. До боротьби за будівлю долучився і сам Юр’єв, написавши відкритого листа з вимогою прозорого процесу реконструкції. Крім цього, будівля стала головною локацією бієнале «Київський Інтернаціонал», а для її збереження була створена ініціатива #savekyivmodernism.
У липні 2020 року почалось відновлення покриття на даху будівлі. А у жовтні Міністерство культури та інформаційної політики внесло будівлю до реєстру пам’яток архітектури та монументального мистецтва. Про ці події було знято фільм «Нескінченність за Флоріаном».
Текст і обкладинка — Антон Малиновський