Головна - За містом - «301 Справжній друг Сковороди». Зруйнований росіянами музей на Харківщині відкриває збір грошей на збереження будівлі
…

«301 Справжній друг Сковороди». Зруйнований росіянами музей на Харківщині відкриває збір грошей на збереження будівлі

Час прочитання: 3 хв

Команда літературно-меморіального музею Григорія Сковороди запускає культурну ініціативу «301 Справжній друг Сковороди». На меті — зібрати три мільйони гривень та залучити увагу українців, аби зберегти меморіальний комплекс після влучання російської ракети.

«Люк» розповідає, як планують підтримати музей Сковороди і як долучитись до ініціативи.

Яку ініціативу запустила команда музею?

Меморіальний комплекс філософа та поета Г.С. Сковороди в селі Сковородинівка Харківської області потребує протиаварійних та консерваційних робіт після влучання російської ракети в ніч з 6 на 7 травня 2022 року.

Піклуючись про стан будівлі, команда музею вирішила запустити культурну ініціативу «301 Справжній друг Сковороди». Вона приурочена до дня народження поета.

«3 грудня відбудеться 301 рік з дня народження видатного українця, який вчив нас бути собою, жити “по натурі” — тобто за покликанням, робити те, до чого були народжені, та бути друзями один одному. Час і нам показати силу справжньої дружби Григорію Савичу та подарувати йому можливість знов відчути себе вдома», — зазначає кураторка проєкту Анастасія Іщенко.

До ініціативи можуть долучитися представники бізнесу, медіа, діячі культури та небайдужі українці, відкривши власний збір від п’яти тисяч гривень, аби зібрати частину коштів від основної мети — трьох мільйонів гривень. Ці кошти спрямують на збереження будівлі меморіального комплексу до моменту його повної реставрації.


Читайте також:


Що сталось із музеєм і в якому він стані зараз?

У ніч на 7 травня 2022 року у музей Сковороди влучила російська ракета. Вогонь знищив 280 квадратних метрів, уціліли лише опорні стіни будівлі та скульптура, статуя філософа, роботи Ігоря Ястребова. Найцінніші експонати завчасно перевезли з музею у безпечне місце.

Сковорода
Статуя Григорія Сковороди у музеї-меморіалі на Харківщині після влучання у будівлю російського снаряду. Фото: Сергій Козлов (травень 2022 року)

«Наближається ще одна зима, а музей все ще не був законсервований. Чим довше ми чекаємо, тим більше він руйнується, — пояснює команда музею.

Ми закликаємо підтримувати армію, бо вона зберігає життя тут і зараз. Донати на потреби ЗСУ першочергові. Та за можливості просимо долучитись до підтримки музею — культурної спадщини України, яка формує національну свідомість та зберігає памʼять для майбутніх поколінь».

На території музею знаходиться могила та улюблені місця Григорія Сковороди: криниця та дуб, під яким любив працювати поет. У зруйнованому росіянами будинку філософ жив та творив, в ньому ж і помер 9 листопада 1794 року. 

Сковорода
Музей Сковороди на Харківщині після ракетного удару. Фото: Олександра Новосел

Чи виділяли вже гроші на відновлення музею?

Восени минулого року Міністерство культури та інформаційної політики оголосило збір коштів для відбудови музею. Його тодішній очільник Олександр Ткаченко розповідав, що на це знадобиться близько 112 мільйонів гривень. Тоді ж українські діячі (серед яких музикант Святослав Вакарчук, гурт Kalush Orchestra, блогер-мільйонник кіт Степан та інші) передали на відновлення музею Сковороди 350 тисяч гривень. До відновлення музею долучилась і Укрпошта, яка спрямувала 7,5 мільйонів гривень від продажів блоку марок, присвячених 300-річчю з дня народження поета.

Наприкінці липня 2023-го очільник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов розповів на брифінгу, що наразі обласна влада шукає спонсорів для відновлення музею Сковороди. Він пообіцяв законсервувати його до зими.

Сковорода
Музей Сковороди на Харківщині після ракетного удару. Фото: Олександра Новосел

Кураторка ініціативи «301 Справжній друг Сковороди» Анастасія Іщенко у коментарі для «Люк» каже, що гроші від митців та Укрпошти не поступали на рахунок музею, тому команда і вирішила розпочати новий збір:

«На рахунок музею ці кошти не заходили. Ми ініціювали цей збір, аби почати хоча б мінімальний процес у наступному році з проведення робіт. Кошти, які ми зберемо, стануть частиною співфінансування проєкту, про них ми обовʼязково відзвітуємося. А також [ініціювали збір] для того, щоб нас побачили та почули, звернули увагу, і ми змогли налаштувати спільний діалог між державою, бізнесом та громадськістю — тими, хто хоче нам допомогти та стати справжніми друзями музею».

Наприкінці липня 2023-го очільник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов розповів на брифінгу, що наразі обласна влада шукає спонсорів для відновлення музею Сковороди.

Як долучитись до ініціативи?

Щоб взяти участь в ініціативі для збереження музею Сковороди, потрібно заповнити Google-форму. Серед доступних опцій допомоги — організувати міні-збір, зібрати експонати для музею чи подарувати свої артефакти (статуетку, книгу, картину тощо). Також можна задонатити будь-яку суму на першу «банку» музею

Кожен учасник власного збору в межах великої ініціативи отримає:

  • Свій номер друга Сковороди;
  • Дизайн-віжуал зі своїм фото та номером для соцмереж;
  • Карабін зі своїм номером, як згадку про спільнотворення та акт Дружби.

Олександра Пономаренко, фотографії — Сергій Козлов, Олександра Новосел, обкладинка — Катерина Переверзева

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа, яке знайомить харківців із культурою нового часу, висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку на Buy me a coffee або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк