Як виглядає Пушкінська після третьої поспіль ракетної атаки на Харків. From Russia With Hate
23 січня росіяни тричі обстріляли Харків ракетами. Вечірня атака прийшлась на центр міста. Від неї постраждало близько десятка людей, а також частково зруйновані кілька архітектурних пам’яток, важливих для історії міста.
«Люк» ділиться подробицями.
Як сильно постраждали будинки на вулиці Пушкінська?
Ввечері 23 січня 2024 року росіяни втретє за добу обстріляли Харків. Цього разу ракетна атака прийшлася на середмістя. За словами голови Харківської ОВА Олега Синєгубова, від обстрілів постраждали дев’ятеро людей, а також автівки, житлові будинки та цивільна інфраструктура. Деякі з потерпілих були шпиталізовані, їхнім станом опікуються лікарі.
Під удар потрапила, зокрема, й вулиця Пушкінська — на ній було пошкоджено понад 30 об’єктів культурної спадщини. Вибухи з коренем вирвали дерева, вибили вікна у навколишніх будинках, частково знищили їхній декор.
В епіцентрі удару опинилася будівля Національної академії правових наук України. У неї майже повністю зруйновано дах та третій поверх, частково втрачено унікальні інтер’єри, паркет та ліпнину.
Читайте також:
- Росіяни обстріляли Північну Салтівку: відомо про десятки поранених
- From Russia With Hate. Як виглядають будівлі в центрі Харкова після російського обстрілу
Чому ця будівля така важлива?
Постраждалий будинок на розі вулиць Пушкінська та Максиміліанівська спроєктував у 1895 році архітектор Сергій Загоскін для купця Генріха Гельфериха. Будинок звели вже наступного року, і спочатку він був двоповерховим. За радянських часів він втратив свій первісний вигляд — у 1948 році надбудували третій поверх. Остаточна реконструкція відбулася на початку 2000-х, коли поруч звели додаткове крило.
Генріх Гельферіх належав до родини харківських промисловців німецького походження, які створили одне з найбільших підприємств міста — завод «Гельферих-Саде», згодом націоналізований більшовиками та перейменований на «Серп і молот». Його засновник Максиміліан Гельферих був також відомий як один з найактивніших та щедрих меценатів міста, як розповідає краєзнавець Антон Бондарев.
Проте вулиця Максиміліанівська, що починається зруйнованим росіянами будинком, названа не на честь цього видатного підприємця. Попри плутанину, насправді вона отримала назву на честь надвірного радника Максиміліана Раупаха, свояком братів Гельферихів, який придбав на вулиці Пушкінська (тоді ще Німецька) дві великі порожні ділянки у 1890 році. На той час у Харкові було звично давати вулицям імена перших поселенців на них. Так отримали свою назву вулиці Чернишевська, Чорноглазівська тощо.
Антон Алохінссон, фото — катерина Переверзева, обкладинка — Катерина Дрозд