«Ми надаємо жінкам крила». На Харківщині відкрилися простори підтримки жінок та дівчат
У Харкові та області відкрилося кілька просторів підтримки жінок та дівчат, де вони можуть отримати психологічну та юридичну допомогу, а також долучитися до просвітницьких та творчих активностей.
«Люк» поспілкувався з організаторками та дізнався, що їх мотивує допомагати жінкам.
Що це за місце?
Громадська організація «Грін-ландія» відкрила на Харківщині кілька просторів для підтримки для жінок і дівчат, що потрапили у кризову ситуацію. Тут вони можуть безплатно отримати психологічну та юридичну підтримку, взяти участь у просвітницьких, спортивних або творчих заходах. Також у просторах можна отримати гігієнічні набори, працює дитяча кімната.
У межах проєкту «Безпечні простори для жінок та дівчат» у Харківській області зʼявились чотири локації:
- У Харкові, на вул. Алчевських, 38;
- У селі Хроли́ Роганської громади, на вул. Зорянській, 15;
- У селищі Старий Мерчик Валківської громади, на вул. Центральній, 5;
- У селищі Кочеток Чугуївського району, на вул. Осінній, 17.
Для кого цей простір?
Простір на Алчевських відкрився ще у травні, але повноцінно почав працювати лише наприкінці червня. Керівниця «Грін-ландії» Валентина Денисенко каже, що організація виникла ще до повномасштабної війни, у 2021 році.
«Спочатку це було самоорганізованою групою, яка вела декілька проєктів. Спільно з [мережею благодійних організацій] Caritas Ukraine ми дуже багато працювали з дітками з синдромом Дауна, допомагали їм соціалізуватися, вирощувати рослини разом. А потім проєкт закінчився, — пояснює вона у коментарі для «Люк».
У нас була мрія: створити центр, куди можна було б приходити, соціалізувати та адаптувати дітей. Ми вибрали своїм напрямком здоровий спосіб життя та підтримку незахищених верств населення, зокрема родин, в яких є дитина з інвалідністю. А потім почалася війна — і ліки, харчування та все інше лягло переважно на жінок. Тому ми перенаправили напрямок роботи на допомогу саме їм».
Наразі у чотирьох відкритих просторах можна отримати не тільки психологічну чи юридичну допомогу. «Грін-ландія» постійно проводить тренінги із професійного зростання та розвитку лідерських якостей, інформує жінок щодо протидії гендерно обумовленому та сімейному насиллю. Втім, простір відкритий не тільки для жінок:
«Теми наших заходів дуже різні, — розповідає пані Денисенко. — Програма направлена більше на жінок, але і чоловікам це може бути корисним. Інколи вони просто приходять та питають, що тут відбувається. Інколи приводять дружин і залишаються, тому що ми дійсно проводимо цікаві заходи».
З ким співпрацює «Грін-ландія»?
Валентина Денисенко розповідає, що весь цей час співробітники «Грін-ландії» знаходяться у Харкові, надаючи підтримку жінкам та постійно співпрацюючи з благодійними організаціями та фондами: «Мирне небо», «Ротарі клуб NEW LEVEL» тощо.
«Наприклад, зараз “Лікарі без кордонів” шукають місце, щоб проводити заходи психологічної підтримки, і ми домовились, що будемо їм надавати свій простір, — каже вона. — Хаб “79 кут” також наші партнери. Разом ми робили захід, на якому художниця Ірина Водолажченко разом із відвідувачками простору створювала [арт-об’єкт у вигляді] птаха. Ми наче надаємо жінкам символічні крила».
Співзасновниця «Грін-ландії» Інна Авраменко каже, що організаторки постійно контактують з Департаментом молоді та спорту Харківської міської ради. Явної підтримки від влади поки що немає, але є відкритість до співпраці:
«Ми розуміємо, що ми можемо попросити у влади, а влада розуміє, що ми їм можемо дати, — пояснює вона. — Я вважаю, що громадські організації повинні співпрацювати з владою, аби тільки це не переходило межу наших цінностей. Разом ми можемо зробити набагато більше, ніж окремо. Все одно, будь-які донори та міжнародні організації заходять через міську владу. І якщо ми не будемо співпрацювати з ними, якщо не будемо допомагати їм змінювати свій світогляд — то ми нічого і не змінимо».
Вона наводить приклад голови Хролівської громади, яка сама звернулася до «Грін-ландії» у перші місяці повномасштабного вторгнення російських військ:
«Уявіть: там всі сидять по підвалах через обстріли, все погано — а вона зібрала себе в кулак, взяла машину і поїхала до Харкова шукати, де можна знайти їжу для людей», — розповідає Інна Авраменко.
Інна вважає, що відкриття додаткових просторів у окремих громадах Харківщини є особливо актуальним під час війни:
«У місті досить насичене життя навіть зараз. А у селах, не дуже далеких від Харкова, дітям та жінкам особливо немає чим зайнятися, там немає ніяких заходів, немає розвитку у жінок. З чогось треба починати. Якщо у нас все вийде, будемо масштабуватися і в інші громади».
Антон Алохінссон, фото — «Редпост», обкладинка — Макс Бурєнок
Читайте також:
- Куди звернутись постраждалим від сексуального насилля? В Україні розпочали нову інформаційну кампанію
- Як війна спричинила навантаження на гуманітарну інфраструктуру країни і до чого тут жінки? Дослідження
- «Все більше жінок беруть зброю в руки». Інтерв’ю з бойовою медикинею Світланою Фурсовою про жінок в силових підрозділах