Головна » Місто » Прокуратура подала до суду на ХНЕУ через історичну будівлю на Полтавському шляху (оновлено)
…

Прокуратура подала до суду на ХНЕУ через історичну будівлю на Полтавському шляху (оновлено)

Час прочитання: 3 хв

Харківська обласна прокуратура зобов’язує адміністрацію Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця (ХНЕУ) «привести у належний стан об’єкт культурної спадщини», який знаходиться на балансі вишу з 2006 року. Мова про історичну будівлю на вулиці Полтавський шлях, 1 — будинок Карла Буркевича.

У листопаді 2022 року у будівлі обвалились перекриття, що свідчило про аварійний стан. Руйнування будинку схвилювало активістів проєкту «Залопань», які писали запит до харківського міського голови Ігоря Терехова та вимагали від ХНЕУ «провести невідкладні протиаварійні роботи».

«Люк» продовжує стежити за ситуацією навколо архітектурної пам’ятки та повідомляє нові деталі.

Хто і чому подав до суду на ХНЕУ?

Керівник Новобаварської окружної прокуратури Харкова подав до суду позовну заяву в інтересах держави, аби зберегти історичну будівлю на вулиці Полтавський шлях, 1.

Позивач вимагає від балансоутримувача будівлі — адміністрації ХНЕУ — «привести пам‘ятку культурної спадщини у належний стан шляхом проведення консерваційних, реставраційних та протиаварійних робіт».

Вартість історичної будівлі оцінили у майже 155 мільйонів гривень. 

«Бездіяльність щодо цієї пам’ятки з кожним роком погіршує її стан через дію природних чинників, призводить до збільшення як кількості та обсягу робіт, так і їх загальної вартості, а також може спричинити повне руйнування та неможливість відновлення пам’ятки», — зазначають у прокуратурі. 

По цій справі вже відкрили провадження.

Чи проводив ХНЕУ ремонтні роботи в історичній будівлі?

ХНЕУ взяв на баланс будинок Карла Буркевича у 2006 році. Термін охоронного договору закінчився ще у 2011-му, але балансоутримувач не подавав звернень щодо його подовження.

«З вказаного часу будівля, пам’ятка архітектури жодного дня не використовувалася в освітніх цілях, оскільки перебуває у занедбаному стані та потребує проведення ремонтних робіт, — йдеться у повідомленні прокуратури.

З 1957 року капітальний ремонт пам’ятки не проводився: у конструкціях будівлі виникли тріщини, є дефекти в покрівлі і перекриттях». 

Це суперечить свідченням харківської міської ради. Наприкінці січня 2023 року редакція «Люк» подала запит до міського голови Ігоря Терехова, аби зрозуміти майбутні плани міськради щодо будівлі. Подібний запит надіслали активісти проєкту «Залопань», які першими звернули увагу на майже зруйнований будинок Буркевича.

«Університет постійно проводить ремонтні роботи з підтримки будівлі в задовільному стані. Поточний ремонт будинку виконувався у 2012 році», — йдеться у листі від міськради. 

Будівля
Скрін відповіді харківської міськради на запит «Люка». Підложка — ілюстрація проєкту «Залопань»

Міськрада також зазначила, що будівля могла частково зруйнуватись через російську агресію. Засновниця проєкту «Залопань», архітекторка Сандра Струмскас розцінила цю відповідь як відписку.

«Міська рада пише, що в 2012 році проводилися [ремонтні] роботи, щоб будівля була в задовільному стані. Будівля була в аварійному стані останні роки, це було видно неозброєним оком на фасаді паралельному річці, бо він посунувся, та й всередині слідів ремонту не видно. Про це нам також говорили й охоронці будівлі, — розповіла вона «Люку».

Також вони [представники міськради] стверджують, що будівля була пошкоджена в результаті російської агресії. Але, якщо б будівля до цього була в нормі, а не в аварійному стані, думаю, від вибухової хвилі перекриття б не впали. Легко всі руйнування скинути на війну».

Чому ця будівля важлива?

Будинок по вулиці Полтавський Шлях, 1 був збудований у 1888 році за проектом Олександра Шиле. Його перший власник, колезький радник Карл Буркевич не зміг закінчити внутрішнє оздоблення і змушений був продати його за 200 тися рублів з аукціону Петру Іванову. На першому поверсі будинку знаходилися магазини, в тому числі найбільша у місті книгарня Олексія Суворіна «Новий час». Другий поверх займали квартири, кімнати третього здавалися в оренду. 

Наступним і останнім власником будівлі  став шведський консул Адольф Мюнх. Він прибудував крило з боку Лопанського мосту та відкрив у ньому один з перших харківських кінотеатрів «Міньйон». Пізніше, за радянської влади тут працуював кінотеатр ім. Карла Маркса. У будинку також знаходився заочний машинобудівний технікум.

Будівля

Будинок Буркевича входить до переліку пам’яток архітектури і містобудування з 1980 року. Але, на думку Сандри Струмскас, через критичний стан будівлі її можуть звідти виключити. За її словами, єдине, що можна зробити із будинком — зберегти фасад та провести повну реконструкцію з використанням сучасних матеріалів.


UPD 31/10: У жовтні стан будинку Буркевича погіршився: через зруйнований дах та перекриття опади потрапляють під фундаменти будівлі, розмиваючи їх та утворюючи порожнини під тротуаром та проїжджою частиною. На це звернув увагу архітектор Віктор Дворніков, співзасновник урбан-соціального проєкту Kharkiv Loadstone:

«Прошу звернути увагу на погіршення ситуації навколо пошкодженої пам’ятки архітектури та знакової будівлі Харкова, — пише він у Facebook. — Після обвалу частини конструкцій будівлі, яке відбулося майже рік тому, не було вжито протиаварійних заходів. Це дуже небезпечно для перехожих та проїжджих, адже не встановлено огородження і попередження, рух відкритий».

Як тимчасовий захід архітектор пропонує облаштувати асфальтове покриття з нахилом у бік проїжджої частини та укріпити зовнішні стіни будівлі. За його словами, наступну зиму східна частина пам’ятки може не витримати.

Пан Дворніков закликає керівництво міста втрутитися у ситуацію та вжити оперативних заходів, аби зберегти один із візуальних символів Харкова, який формує панораму і є виразним доказом успішного і заможного минулого міста.

Олександра Пономаренко, фотографії — Сандра Струмскас, Віктор Дворніков, обкладинка — Катерина Дрозд


Читайте також:

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа про Харків, яке висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою.

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк