Головна - Місто - Збереження історичного будинку на Полтавському шляху, 1: нові подробиці
…

Збереження історичного будинку на Полтавському шляху, 1: нові подробиці

Час прочитання: 2 хв

Проєкт «Залопань» продовжує привертати увагу до ситуації навколо історичної будівлі на вулиці Полтавський шлях, 1 — будинку Карла Буркевича. У листопаді 2022 року там обвалились перекриття, що свідчило про аварійний стан.

Харківська міська рада не ініціювала ремонтні або реставраційні роботи, будівля поступово руйнувалась, і це могло стати приводом виключити будинок з переліку пам’яток архітектури та містобудування. 19 березня проєкт «Залопань» повідомив нові деталі історії.

«Люк» розповідає, що нового дізнались активісти про цю історичну будівлю.

З чого все почалось?

З лютого 2021-го проєкт «Залопань» досліджує історичний район Харкова за річкою Лопань, його архітектурні пам’ятки. 

У січні 2023 року координаторка проєкту Сандра Струмскас звернула увагу на майже зруйнований будинок Карла Буркевича — історичну будівлю на вулиці Полтавський шлях, 1. 

Цій будівлі 135 років, вона входить до переліку пам’яток архітектури і містобудування. З 2006-го знаходиться на балансі Харківського національного економічного університету (далі ХНЕУ), не опалюється та стрімко руйнується. Через обвал перекриттів і критичний стан будівлі активісти побоюються, що її можуть виключити зі списку архітектурних пам’яток та знести.

«Люк» та проєкт «Залопань» надіслали окремі запити до харківського міського голови Ігоря Терехова, аби зрозуміти майбутні плани щодо реставрації будинку. Міськрада зазначила, що «будівля була пошкоджена внаслідок збройної агресії російської федерації проти України», та пообіцяла «укласти угоду зi спеціалізованою фірмою щодо обстеження будівлі і отримати фаховий висновок про стан фасаду». Сандра Струмскас розцінила відповідь міськради як відписку.

Що нового дізнались активісти?

Представники проєкту «Залопань» звернулись до Департаменту архітектури та містобудування, аби отримати охоронний договір з ХНЕУ (балансоутримувачем будинку Карла Буркевича). Це вже третій запит активістів до цієї установи.

«Департамент довго тянув, вимагав зареєструвати листа через непрацюючу канцелярію і… нарешті! пишуть на сторінці проєкту «Залопань».

Ми отримуємо відповідь, в якій вказано, що термін охоронного договору по цій пам’ятці закінчився 03.11.2011 року [майже 12 років ХНЕУ не опікувався історичною будівлею, — «Люк»]. Від ХНЕУ не надходили запити щодо продовження договору. Як університет, який створює образ найпрестижнішого в місті, може так недбало ставитися до будівель в своїй власності?»

Відповідь Департамента архітектури та містобудування на запит проєкту «Залопань». Джерело.

Активісти вимагають від ХНЕУ «провести невідкладні протиаварійні роботи відповідно до постанови Уряду 13-42, ухваленої в листопаді 2022 року». Також через минулі запити Департамент архітектури та містобудування направив до ХНЕУ вимоги щодо укладання нового договору. 

«Далі треба стукатися вже в університет. Друзі, ми просимо від вас розголосу, щоб університет нас почув! Рухаємося далі!»

Олександра Пономаренко, обкладинка — Катерина Дрозд


Читайте також:


«Люк» — це незалежне медіа про Харків і культуру. Ви можете робити свій щомісячний внесок у створення нашого медіа або підтримати нас будь-якою зручною для вас сумою.

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк