Головна - Місто - В університеті Каразіна призначили власного уповноваженого з питань державної мови
…

В університеті Каразіна призначили власного уповноваженого з питань державної мови

Час прочитання: 2 хв

Після низки мовних скандалів вчена рада Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна запровадила посаду радника ректора з питань державної мови

Новим омбудсменом стане завідувач катедри української мови та кандидат філологічних наук Микола Філон. Нововведення ініціювала ректорка вишу Тетяна Кагановська.

«Люк» розповідає, що підштовхнуло вчену раду вишу до такого рішення.

Що сталося в Каразінському університеті?

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремень стверджує, що навіть після початку повномасштабної війни деякі викладачі продовжували викладати російською мовою, порушуючи закон «Про забезпечення функціонування мови як державної».

«Протягом 2022 року на адресу Секретаріату Уповноваженого із захисту державної мови надійшло сім звернень щодо застосування недержавної мови окремими викладачами ХНУ імені В. Каразіна», — пише він на своїй офіційній сторінці у Facebook. 

Найгучніший скандал стався на медичному факультеті на початку травня 2022-го. П’ятикурсниця Маргарита Федоренко поскаржилася мовному омбудсмену на те, що викладач фтизіатрії Петро Потейко відмовився читати лекцію українською. Після широкого розголосу викладача звільнили. 

Громадський діяч Андрій Смолій зазначив, що це звільнення не змінило загальну ситуацію. 

«Студенти продовжують потерпати від порушень законів та відвертого булінгу (тиску) з боку як студентської ради, так і своїх однокурсників. Ситуація ж загалом по університету, за даними студентів, так і не змінилась. На тому ж медичному факультеті далі все [викладають] мовою окупанта, за винятком того курсу, де виник скандал. У той же час інші курси продовжують навчатись московською з порушенням закону», — каже він.

Як допоможе новий омбудсмен у виші?

За Законом України, мовою освітнього процесу є державна (українська). Всі керівники закладів освіти та науково-педагогічні працівники зобов’язані викладати українською. Власний омбудсмен у Каразінському університеті контролюватиме, аби всі викладачі дотримувались цього.

«Запровадження посади університетського мовного омбудсмена, ініційований ректором Тетяною Кагановською, — перший в Україні приклад реального захисту прав студентів на здобуття освіти українською. Така ініціатива важлива як для Харкова, так і для всіх міст України»,  — зазначає Тарас Кремінь.

Нову посаду обійматиме Микола Філон — кандидат філологічних наук, завідувач кафедри української мови, заступник декана філологічного факультету з наукової роботи. Обов’язки виконуватиме на громадських засадах.

Раніше керівництво Каразінського університету також звертало увагу на мовне питання: влітку на базі кафедри російської мови та історії російської літератури створили кафедру слов’янської філології.

Олександра Пономаренко, обкладинка — Катерина Дрозд


«Люк» — це незалежне медіа про Харків і культуру. Ви можете робити свій щомісячний внесок у створення нашого медіа або підтримати нас будь-якою зручною для вас сумою.

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк