From Russia With Hate. Як виглядає Палац культури «Залізничник» після другого ракетного удару РФ
У рубриці From Russia With Hate «Люк» демонструє, як виглядають знакові будівлі Харкова після ударів окупантів.
Сьогодні показуємо понівечений Палац культури «Залізничник» на вулиці Великій Панасівській — пам’ятку архітектури в стилі конструктивізм, в який росіяни вдарили вже вдруге.
Палац культури «Залізничник» був збудований за проєктом архітектора Олександра Дмитрієва у 1928-1932 рр. у стилі конструктивізм та є однієї з визначних робіт цього напрямку в Харкові. Будівля є пам’яткою містобудування та архітектури.
«Улюбленим елементом в роботах Дмитрієва, виконаних в руслі авангардної архітектури, є використання дугоподібних елементів в плані, — йдеться на сайті «Конструктивізм Харків».
Навіть якщо таке рішення не продиктоване конфігурацією ділянки, як у випадку Будинку Кооперації [ще одна будівля в Харкові за проєктом Дмитрієва, де зараз знаходиться північний корпус ХНУ імені В.Н. Каразіна], архітектор створює таку ситуацію штучно, — проєкт Палацу культури Металургів імені Леніна в Донецьку (1929). Та ж тема використовується в будівлі ПК “Залізничників” в Харкові.
Будівля розташована на перехресті, добре проглядається при під’їзді та підходах з трьох вулиць. Тому подібна композиція була абсолютно виправдана. Симетричний в проєкті фасад в натурі весь час сприймається в певному складному ракурсі, дозволяючи оцінити гру світла й тіні на фасадах та динаміку форм, що “напливають” одна на одну».
Також вражали інтер’єри будівлі, в яких було використано мармур, лабрадорит, граніт, багато латунної фурнітури.
«Родзинка ДК — розписи Євгена Євгеновича Лансере, сина скульптора Євгена Олександровича Лансере та брата Зінаїди Серебрякової. Під час [Другої світової] війни розписи постраждали і в 1950-х були закриті ширмами із зображенням Хрущова та Леніна. У 1970-х провели реставрацію розписів, але вона була виконана непрофесійно, в результаті їх знову закрили. Лише до 2011 р. було проведено повторну, якіснішу реставрацію», — зазначається на сайті «Харків, що манить».
У наші дні в ПК «Залізничник» проводили численні дитячі гуртки для дітей. Щодня діти займалися тут творчістю, танцями, музикою та співами. Також у будівлі знаходився музей залізниці та концертна зала.
Під ранок 18 серпня армія РФ завдала по Палацу культури ракетного удара. Це вже другий удар по будівлі — вперше росіяни поцілили в неї в березні.
«Близько 4:30 ранку ворог здійснив пуски ще восьми ракет з міста Бєлгород в напрямку Харківщини. Зафіксовані влучання ракет в Холодногірському та Салтівському районах Харкова. Пошкоджені будівлі, об’єкти інфраструктури, зайнялися пожежі», — зазначив голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
Внаслідок ракетного удара в палаці культури розпочалася пожежа. Станом на 12:00 18 серпня співробітники ДСНС продовжували її ліквідацію, поблизу будівлі знаходилися близько десятка пожежних машин.
«У Холодногірському районі була дуже велика пожежа в адміністративній будівлі. Її площа — понад 4,5 тисячі квадратних метрів», — підкреслив міський голова Ігор Терехов.
Попри те, що внаслідок удару ПК «Залізничник» зазнав значних ушкоджень, фасад вистояв. Жертв та постраждалих немає.
«Щодня російські війська б’ють по кількох залізничних об’єктах — станціях, коліях, мостах, і тд., — зазначив голова правління «Укрзалізниці» Олександр Камишін.
Я вже звик до ударів по залізниці. Так починається мій ранок — з моніторингу обстріляних залізничних об’єктів. Та бити по Палацу культури — це особливий цинізм.
Слава богу, серед залізничників постраждалих сьогодні немає. Значить будемо жити! А інфраструктуру відбудуємо».
Дмитро Кузубов
Інші матеріали з рубрики From Russia With Hate:
- Як виглядає понівечений росіянами спорткомплекс «Політех»
- Як виглядає Палац праці після ракетного удару росіян
- Як виглядає зруйнована росіянами історична будівля на Полтавському Шляху
- Як виглядає знищений росіянами корпус Каразінського університету
«Люк» — це крафтове медіа про Харків і культуру. Щоб створювати новий контент і залишатися незалежними, нам доводиться докладати багато зусиль і часу. Ви можете робити свій щомісячний внесок у створення нашого медіа або підтримати нас будь-якою зручною для вас сумою.