Головна » В Україні започаткували премію імені Вікторії Амеліної. Як на неї податись?

В Україні започаткували премію імені Вікторії Амеліної. Як на неї податись?

Час прочитання: 2 хв

INDEX у партнерстві з Українським ПЕН започаткували Стипендійну програму імені Вікторії Амеліної для письменниць і письменників з України та з-за кордону.

«Люк» розповідає детальніше.

Що відомо про програму?

У 2025 році INDEX запросить до Львова двох письменників, які працюють в напрямку креативного письма, на тримісячний термін.

У квітні-червні INDEX прийматиме українських письменницю чи письменника. У липні-вересні програма залучить письменницю чи письменника з-за кордону. 

«Відображаючи важливість міжнародної взаємодії для Вікторії Амеліної, INDEX проведе спільний захід для стипендіатів з України та з-за кордону у Львові наприкінці вересня 2025 року», — йдеться на сайті програми.


Читайте також:


Що пропонують учасникам?

Резиденти отримають:

  • Проживання у квартирі в центрі Львова (організовано у партнерстві з родиною Вікторії Амеліної)
  • Офісний простір (кімната стипендіатів в INDEX)
  • Стипендія 1200 доларів США на місяць впродовж трьох місяців
  • Покриття витрат на подорожі Україною для культурної діяльності та навчальних поїздок у рамках Стипендійної програми
  • Організацію щонайменше двох публічних заходів (читання, дискусії, виступи, організовані INDEX у партнерстві з Українським ПЕН та іншими інституціями)
  • Медійну підтримку (інтерв’ю, подкасти з медіапартнерами INDEX і Українського ПЕН)
  • Участь у насиченій програмі культурних та академічних подій у Львові та інших містах України
  • Навчальні поїздки до місцевих культурних інституцій та зустрічі з провідними дієвцями культури
  • Волонтерську поїздку на деокуповані або близькі до фронту території у партнерстві з Українським ПЕН (за згодою стипендіатів)
  • Спільний захід у Львові наприкінці вересня 2025 року за участі двох стипендіатів
Амеліна

Як подати заявку?

Подати заявку можуть письменниці та письменники, які зацікавлені у темі прав людини та прагнуть досліджувати причини й наслідки війни Росії проти України. Письменники повинні мати хоча б одну опубліковану книгу на момент подання заявки.

Аби подати заявку, кандидат(к)ам необхідно надати коротке резюме; одну сторінку з описом проєкту, над яким вони працюватимуть під час стипендії; один опублікований текст (розділ книги, есе, добірку поезій). Рішення журі ґрунтуватиметься на основі літературної цінності та міжкультурної чутливості роботи кандидатів.

Форма заявки для українських письменників доступна за цим посиланням, для закордонних — за цим.

Кінцевий термін подачі заявок: 1 січня 2025 року о 18:00 за київським часом. Переможців оголосять 11-13 лютого наступного року.

Хто така Вікторія Амеліна?

Вікторія Амеліна — українська письменниця, поетка та публіцистка. Дебютувавши у 2014 році своїм романом «Синдром листопаду, або Homo Compatiens», вона призупинила кар’єру в IT-сфері заради письменництва. За життя вона видала чотири романи, а також кілька збірок та антологій. 

Співпрацювала з PEN International — міжнародним правозахисним рухом руху журналістів, письменників, науковців, видавців та перекладачів. Вікторія закликала партнерів до надання зброї Україні та створення спецтрибуналу для РФ.

Паралельно із письменством Вікторія працювала як документаторка воєнних злочинів на звільнених від російської окупації територіях, зокрема у селі Капитолівка на Ізюмщині, де віднайшла щоденник убитого росіянами письменника Володимира Вакуленка та почала працювати над його виданням. Вона також стала першою резиденткою будинку «Слово» після початку повномасштабного вторгнення.

До Дня соборності України у 2023 році президент Володимир Зеленський посмертно нагородив Вікторію Амеліну орденом «За заслуги» ІІІ ступеню.

Текст і обкладинка — Антон Малиновський

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк