Головна » «Принижуєте театри жалюгідними убогими зарплатами». Синегубова та Харківську облраду закликали звернути увагу на стан театрів у місті

«Принижуєте театри жалюгідними убогими зарплатами». Синегубова та Харківську облраду закликали звернути увагу на стан театрів у місті

Час прочитання: 3 хв

Заслужений артист України Олег Стефан записав відеозвернення до голови ХОВА Олега Синєгубова і Харківської обласної ради. Актор просить надати харківським театрам статус критичної інфраструктури та підняти зарплатню робітникам.

«Люк» нагадує, що передувало цій історії та як відреагували на звернення у ХОВА.

Про що йдеться у зверненні?

27 квітня заслужений артист України та лауреат Шевченківської премії, актор Олег Стефан звернувся до голови Харківської обласної військової адміністрації Олега Синєгубова:

«Тривалий час з болем і тривогою спостерігаю за неприпустимим ставленням влади до театрів Харкова. Мої колеги перебувають в умовах реального виживання. 

Пане Олеже, театри Харкова ще в січні цього року подали документи на отримання статусу критичної інфраструктури. Будь ласка, дайте відповідь, дайте статус і збережіть бодай те мале, що від них залишилося», — йдеться у зверненні. 

Також Олег Стефан згадав і Харківську обласну раду:

«Ви єдина рада в Україні, що принижує моїх колег жалюгідними убогими зарплатами. Виявіть повагу тим, хто в умовах війни примножує честь і славу вашого міста, нашого міста. Зараз, як ніколи, важлива ваша підтримка і сприяння українській культурі та мистецтву», — зазначив Стефан.

Як відреагувала ХОВА?

Вчора, 29 квітня, ХОВА відреагувала на звернення заслуженого артиста України офіційним повідомленням. У ньому йдеться, що адміністрація не має виплачувати зарплатню працівникам театрів.

«У поточному році з обласного бюджету було виділено 55,8 мільйона гривень на підтримку театральних установ області. Разом з тим, театрально-видовищними закладами області отримано власних доходів від господарської діяльності у сумі 5,7 мільйона гривень»,йдеться у повідомленні.

Ці гроші, як зазначає ХОВА, є цільовою фінансовою підтримкою, і їх самостійно розподіляють керівники театрів (директори). Вони самі вирішують, спрямувати гроші на виплату зарплатні, погашення заборгованості, оплату комунальних послуг чи інші фінансові питання. Саме директори несуть за це персональну відповідальність.

театри харків
Харківський державний академічний театр ляльок імені В.А. Афанасьєва. Фото: Олександр Осіпов

Питання надати театрам статусу критичної інфраструктури ХОВА передає відповідній «Робочій групі, затвердженої розпорядженням начальника обласної військової адміністрації 24 лютого 2023 року № 63 В». ХОВА також посилається на Закон України «Про критичну інфраструктуру», зазначаючи, що до критичної інфраструктури відносяться об’єкти, важливі для економіки, національної безпеки та оборони.

«Наразі на розгляді є відповідні звернення від театральних установ області. Лише один із театрів обґрунтував доцільність бронювання військовозобов’язаних працівників, надаючи власну Стратегію розвитку театральної установи, затверджені графіки репетицій, гастролей театру та інші необхідні документи», — повідомляє ХОВА. Про який театр йдеться — невідомо.


Читайте також:


Що передувало?

Непроста ситуація з театрами у Харкові триває з 2023 року. Нагадаємо, що два роки тому ХОВА заборонила проводити будь-які масові заходи. Це ускладнило діяльність виставкових та концертних майданчиків, які щойно почали відновлювати свою роботу; під обмеження потрапили і театри.

Кілька місяців театри призупиняли роботу та проводили вистави в альтернативних місцях, що вміщали менше людей. Подолавши мораторій від ХОВА, харківські театри зіштовхнулися з новою забороною, тепер вже від ДСНС — їм відмовились погоджувати графіки майбутніх виступів. Аргументацією рятувальників було те, що в будівлях театрів не було повноцінних укриттів, і це протирічило міркуванням безпеки.

Скорочення виступів вплинуло на продаж квитків та заробітки театрів. За словами Олени Шаповал з пресслужби ХОВА, обладміністрація не фінансує театри, а надає підтримку. «Чому їм [театрам] має хтось давати кошти? Вони не державні установи, а комунальні підприємства, які мають працювати над прибутком», — сказала Шаповал у коментарі для «Люк».

театри харків
Харківський державний академічний театр ляльок імені В.А. Афанасьєва. Фото: Олександр Осіпов

З листопада 2023-го театрам запропонували працювати онлайн, однак культурну спільноту обурило таке рішення. Наприкінці року Синєгубов під час пресконференції заявив про скорочення бюджету на фінансування театрів вдвічі — зі 100 мільйонів гривень до 50-ти. 

Представники театральної спільноти скаржились на низьку зарплатню (2500 гривень на місяць), неможливість працювати, відсутність комунікації з владою та повернення «радянщини», коли культурі не приділялося достатньо уваги — її замістила пропаганда.

Харківські театри фінансово та інформаційно підтримав Український осередок Міжнародної асоціації діячів театру ляльок (UNIMA) та численні театри з усієї країни. 

театри харків
Харківський державний академічний театр ляльок імені В.А. Афанасьєва. Фото: Олександр Осіпов

Текст — Олександра Пономаренко, фотографії — Олександр Осіпов, обкладинка — Макс Бурєнок

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк