Головна - Місто - Вистави онлайн та «е-афіша»: Харківська облрада запроваджує новий формат роботи театрів, і це обурює культурну спільноту 
…

Вистави онлайн та «е-афіша»: Харківська облрада запроваджує новий формат роботи театрів, і це обурює культурну спільноту 

Час прочитання: 3 хв

Харківська обласна рада провела нараду, на якій запропонувала перевести діяльність театрів в онлайн та створити так звану «е-афішу». Вистави будуть доступні за електронними квитками.

Таке рішення викликало занепокоєння у культурній спільноті, оскільки це може «вбити театр як інституцію», а також обурення через порушення законодавства.

«Люк» розповідає детальніше.

Що запропонувала облрада?

Днями Харківська обласна рада провела нараду, аби обговорити питання роботи театрів, які, через заборону ДСНС, не могли ставити вистави у звичному форматі, як це було до повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

На нараді були присутні представники театрів імені Шевченка, ляльок імені Афанасьєва, Харківського академічного драматичного театру, обласної філармонії, музкомедії та низки інших культурних установ.

«Ще на попередній нараді ми порушили питання щодо зміни формату надання культурно-масових послуг населенню закладами культури шляхом створення єдиної “е-афіші” та можливості демонструвати творчий продукт, використовуючи мережу Інтернет, — пояснила заступниця голови Харківської облради Валерія Дзюба

Це дасть змогу зберегти трупи та репертуар театрів, оновити його, отримувати гроші, користуючись “електронною купівлею” квитків на наші онлайн-вистави, дати можливість глядачу у будь-яких куточках світу насолоджуватися майстерністю харківських акторів, доробком харківських культурних діячів, а також, — залишитись вагомою складовою культурного фронту України»

Театр

Театр

Валерія Дзюба та представники харківських театрів. Фото: Харківська обласна рада

Окрім того, за словами Дзюби, планують збільшити кількість вистав та концертів, які показуватимуть українським захисникам.

В облраді зазначили, що вже на першій презентації ідеї з переведення роботи театрів в онлайн формат отримали підтримку керівників культурних установ.


Читайте також:


Як відреагувала культурна спільнота?

Незважаючи на те, що ідею показувати вистави в інтернеті Харківська облрада аргументує необхідністю «врятувати театри, зберегти трупи та репертуар», не всі в культурній спільноті розділяють раціональність цієї пропозиції.

За словами театрознавиці, критикині та кураторки театральних проєктів Ірини Чужинової, «фактично, йдеться про заперечення облрадою автономності, суб’єктності закладів культури. Це пряме порушення Закону України про “Театри і театральну справу”».

За Законом, театри самостійно мають організовувати свою діяльність, і це стосується не тільки вибору мистецьких засобів для розкриття драматургії та створення постановки. Зокрема, театри можуть самостійно планувати репертуар, обирати режим роботи, засоби і місця демонстрації вистав. 

«Харківська обласна рада знає, що рішення про переведення театру в інший режим роботи — це наказ директора закладу, а не наказ органу управління. Відповідно, потрібно домовитися на березі, аби лояльні директори (а інших директорів державних закладів культури не існує в природі, а якщо з’являються, їх намагаються знищити усіма доступними засобами) видали правильні накази та перевели свої театри в режим роботи “онлайн” (щоби це не означало)», — пише в своєму дописі у Facebook Ірина Чужинова.

Пост підтримала актриса і режисерка Харківського театру ляльок Оксана Дмітрієва, яка у коментарях попросила «радитись не тільки з директорами [культурних закладів, — «Люк»], шукати майданчики, а не вигадувати чудернацькі ідеї». 

Декан театрального факультету Харківського національного університету мистецтв імені І. П. Котляревського Яна Партола звертається до облради з питаннями стосовно їх рішення:  

«Якось впевнено і незворотньо рухаємося в остогидлий совок, у квадратно-гніздових методах керівництва та “креативності” рішень щодо культури і театрів у Харкові, пише вона. 

Яким чином спільна е-афіша “змінить формат надання культурно-масових послуг”? Як це “дасть змогу зберегти трупи та репертуар”, коли всі попередні рішення облради вже поставили на тому жирний хрест? А продаж квитків через інтернет вже давно існує!»

В коментарях до допису облради люди виявили занепокоєння, що зміна формату роботи «вб’є театр, як інституцію», оскільки він не може бути «заочним» в принципі. 

«Театр цінний тим, що дійство на сцені відбувається зараз і тепер, а глядачі і актори взаємодіють, відбувається обмін енергіями. Кожна вистава неповторна та різна по напруженню емоцій, реакції дійових осіб на партнерів, реакції глядачів на дійство тощо. Це жива бурхлива дія на сцені і в залі. Актори на сцені потребують присутності глядачів, інакше не відбудеться таїнство дійства — немає стимула», — коментує рішення облради Лариса Варава-Леонідова.

Музичний перформанс «Вертеп» від Харківського театру ляльок. Фото: Олександр Осіпов

Що передувало рішенню перевести театри в онлайн?

Наразі харківські театри не можуть показувати вистави у звичному форматі, оскільки, наприкінці літа 2023-го року, ДСНС Харківщини відмовилося погоджувати їм графіки майбутніх виступів, як того вимагала місцева влада. Аргументацією рятувальників було те, що в будівлях театрів немає повноцінних укриттів, і це протирічить міркуванням безпеки.

Заявки на проведення вистав і концертних програм влітку подавали сім харківських театрів, проте жодна з них не була схвалена в ДСНС.

Олександра Пономаренко, фотографії — Харківська обласна рада, Олександр Осіпов, обкладинка — Катерина Дрозд

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа, яке знайомить харківців із культурою нового часу, висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку на Buy me a coffee або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк