From Russia With Hate. Третина завданих Росією збитків українській культурі — на Харківщині
Загальна сума збитків, завданих російським вторгненням культурній спадщині України, оцінюється у $2,6 мільярдів. Третина з них приходиться на Харківську область. Про це йдеться у новому звіті Світового банку.
«Люк» розповідає деталі.
Загальна шкода від вторгнення — $135 млрд
Новий звіт Світового банку оцінює шкоду, завдану Україні повномасштабним російським вторгненням, у загальну суму близько 135 мільярдів доларів США.
Світовий банк підготував документ у співпраці з українським урядом, Європейською комісією та структурами ООН.
Звіт охоплює період з лютого 2022 року до лютого 2023 року. На обкладинці розміщено будинок культури міста Дергачі Харківської області.
Фізична шкода культурній спадщині України — $2,6 млрд
Комісія ЮНЕСКО відповідала за частину звіту, присвячену культурі та туризму. За підсумками своєї роботи вона оцінила пошкодження культурної та історичної спадщини України у $2,6 мільярда, з яких:
- близько 1,7 мільярда припадають на історичні місця, будівлі та об’єкти, що несуть культурну та соціальну цінність;
- 143 мільйони — на рухомі культурні цінності та колекції, носії культури;
- 150 мільйонів — на будівлі, майстерні та салони з культурної та креативної індустрії.
- 650 мільйонів доларів — на туристичні об’єкти.
Очікувано, найбільше постраждав Схід України, особливо Харківщина, на яку припадає 30% від загальної суми збитків, завданих культурним цінностям. За нею йдуть Донецька (16%) та Луганська (9%) області.
Фінансові збитки української культури — $15,2 млрд
На додаток до фізичної шкоди, звіт Світового банку окремо зупиняється і на суто фінансових збитках, які понесли українські митці та культурні інституції:
«Війна суттєво вплинула на різноманітність і багатство культури в Україні, завдавши шкоди відповідній інфраструктурі, зменшуючи засоби до існування для творців та обмежуючи доступ до культури, — йдеться у документі.
Внутрішнє переміщення та відтік митців суттєво скоротили різноманітність культурних заходів, особливо у східних областях <…> На ранньому етапі війни відбулося серйозне зниження культурної діяльності та туризму. Це призвело до значних втрат прибутку».
Фінансові збитки України у сфері культури оцінюються Світовим банком у $15,2 мільярдів. Найбільш критичні припадають на культурну та креативну індустрію ($10,8 млрд) і туризм ($3,2 млрд).
Десятирічний план відновлення
Внаслідок широкомасштабної російської агресії у Харкові та області було зруйновано десятки архітектурних пам’яток, музеїв, бібліотек та будинків культури. Так, в ніч на 7 травня 2022 року росіяни завдали ракетного удару по меморіальному музею Григорія Сковороди під Харковом.
Попри те, що приміщення музею було майже повністю зруйноване, його наукова робота не зупинилася. Окремі експонати взяли участь в урочистостях на честь 300-річчя з дня народження філософа. Також у Харкові продовжують поступово поновлювати свою роботу театри та виставки.
Представлений у звіті Світового банку план оцінює загальні потреби для відновлення та реконструкції культурної сфери України протягом наступних 10 років у $6,9 мільярда. Він включає підтримку культурної та креативної діяльності, охорону нематеріальної культурної спадщини, реставрацію та реконструкцію близько 30% активів.
Автори звіту також рекомендують посилити охорону культурної спадщини та провести превентивну консервацію пошкоджених об’єктів культури протягом 2023 року. Вони наполягають на комплексному плані відновлення, який включав би захист та збереження цінних активів, терміновий ремонт та запобігання знесенню об’єктів і будівель культурної та історичної спадщини.
Антон Алохінссон, обкладинка — Катерина Дрозд
Читайте також: