Головна - Місто - Повертаючи своє: Харківщина позбувається останніх пам’ятників більшовикам
…

Повертаючи своє: Харківщина позбувається останніх пам’ятників більшовикам

Час прочитання: 3 хв

Харків та область потроху очищуються від російських та радянських маркерів на своїх вулицях. Процес рухається повільно, але його має пришвидшити відповідний закон про деколонізацію, що почав діяти 27 липня.

У новому матеріалі з серії «Повертаючи своє» розповідаємо, які зміни відбулися за тиждень.

У Харкові частково демонтували радянські символи

Після того, як автори проєкту «Деколонізація.Україна» опублікували довгий список радянської символіки, яку потрібно прибрати з харківських будівель, у місті почався її точковий демонтаж з фасадів будинків.

Зокрема, з будівлі колишнього кінотеатру «Родіна» на вулиці Молочній прибрали зображення серпа та молота. Про це у Facebook розповів громадський діяч Вадим Поздняков.

З будинку зі шпілем на вул. Тарасенка прибирають радянську символіку
З будинку зі шпілем на вул. Тарасенка прибирають радянську символіку. Фото: «Деколонізація.Україна»

Також він повідомив, що на стіні одного з гаражних кооперативів на проспекті Науки демонтували композицію, присвячену радянському святу 9 травня. Зафарбувати її активісти просили ще пів року тому.

Банер з вітанням до 9 травня зафарбували, радянський орден демонтували
Банер з вітанням до 9 травня зафарбували, радянський орден демонтували. Фото: «Деколонізація.Україна»

Харківська міськрада прибрала «Орлятко» та Артема

26 липня відбулося засідання виконкому Харківської міської ради, на якому постановили демонтувати радянську символіку з парку «Юність» на Холодній горі. 

Наступного дня з розташованого там обеліску «Орлятко» прибрали голову хлопчика у «будьонівці» — форменому головному уборі Червоної армії. Напередодні повномасштабного вторгнення цей пам’ятник відреставрували за гроші з міського бюджету.

Монумент «Орлятко» було споруджено у 1978 році
Монумент «Орлятко» було споруджено у 1978 році. Фото: «Деколонізація.Україна»

На тому ж засіданні виконком вирішив знести пам’ятний знак Артему на околиці Парку Машинобудівників (який теж раніше мав ім’я Артема). Справжнє ім’я цього російського більшовика — Фьодор Сергєєв. На початку ХХ століття він вів боротьбу проти УНР та очолював маріонеткову Донецько-криворізьку республіку. Відповідно до закону про декомунізацію, пам’ятник йому мали демонтувати ще у 2015 році.

Пам'ятний знак Артему мали демонтувати ще 8 років тому
Пам’ятний знак Артему мали демонтувати ще 8 років тому. Фото: Ігор Ісаєнко

В Ізюмі знесли пам’ятник депутатам-більшовикам

У Ізюмі на Харківщині прибрали пам’ятний знак на місці вже давно не існуючого будинку. У ньому у 1918 році збиралася місцева рада робітничих та селянських депутатів, яка підняла повстання проти влади ясновельможного пана гетьмана Павла Скоропадського.

Знак також містив напис, що у липні-жовтні 1941 року на цьому місці, начебто, працював штаб ізюмського винищувального батальйону по боротьбі з німецькими диверсантами. Але вірогідних даних про це не збереглося.

Ветерани АТО пропонують назвати вулицю на честь захисника Харкова

Харківська громадська організація «Спілка ветеранів АТО» звернулася до міської ради та топонімічної комісії з проханням перейменувати вулицю Краснодарську у Немишлянському районі на честь Сергія Янголенка.

Сергій Янголенко разом з братом Андрієм став на захист Харківщини ще у 2014 році
Сергій Янголенко разом з братом Андрієм став на захист Харківщини ще у 2014 році. Фото: «Деколонізація.Україна»

У 2014 році Янголенко став співзасновником добровольчих батальйонів «Харків-1» та «Слобожанщина», що згодом брали участь у боях на Сході України. У березні 2022 року він загинув під час боїв за звільнення Малої Рогані та Вільхівки разом з Георгієм Тарасенком.

Підтримати петицію про перейменування можна на сайті Харківської міськради.

Антон Алохінссон, обкладинка — Катерина Дрозд


Читайте також:

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа, яке знайомить харківців із культурою нового часу, висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку на Buy me a coffee або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк