Головна - Місто - Павло Храмов: про підземне містечко у Харкові та нульову комунікацію з містянами
…

Павло Храмов: про підземне містечко у Харкові та нульову комунікацію з містянами

Час прочитання: 3 хв

Днями «Харківська інвестиційна агенція» презентувала закордонним донорам проєкт підземного містечка у Харкові.

За словами директорки агенції Тетяни Столяренко, містечко поєднуватиме безпечний громадський простір із закладами освіти та медицини, торговельними площами та житловим фондом.

Павло Храмов, автор Telegram-каналу «Харків для Людей», у своєму блозі розповідає, чому ідея підземного містечка не така райдужна, як її подають, і розмірковує над тим, чому досі в Харкові у прийнятті таких ресурсозатратних рішень не питають думку громади.

«Люк» публікує цей текст практично без змін і з дозволу автора.

Чимало пабліків розповсюджують проєкт підземного міста, який «презентував» [міський голова Харкова, — «Люк»] Ігор Терехов. Я не хотів коментувати, бо думав, що це чергова обкладинка ні про що, але цього разу заявляється, що [британський архітектор Норман] Фостер наче долучився до проєктування.

Терехов сказав наступне:

«Згідно з проєктом, площа містечка становитиме 236 тисяч кв.м. Увійти до нього можна буде зі станції метро, а на поверхні облаштують паркову зону.

Проєкт передбачає будівництво безпечного простору під землею. Там буде і школа, і паркінги, і медустанови, і центри коворкінгу, і торгові майданчики. Це буде збудовано в центральній частині міста. Зараз ми шукаємо інвесторів, бо цей проєкт коштуватиме дуже дорого. Але він необхідний, щоб люди почувалися в безпеці».

Ще ось якась обрізана частина презентації, яку нам продають. Подивимось, що тут можна зрозуміти.

25.05_khramov_pikcha

На горі буде парк 36 тисяч кв.м. Якщо вас лякає ця цифра, то я вам допоможу уявити — це квадрат 190 на 190 метрів, вже не так страшно. Це, власне, площа даху.

Потім говориться про п’ять поверхів на 150 тисяч кв.м. Припустимо, що вони однакові, то кожний по 30 тисяч кв.м (173 на 173 метрів).

Та сюрприз… підземний паркінг на 50 тисяч кв.м. Це приблизно дві тисячі паркомісць. П’ята частина цієї споруди — це паркінг. А якщо не враховувати парк на даху, то четверта.

Для громадських функцій залишається площа приблизно у два рази більша за площу [торгівельного центру] «Нікольського». Тут виникає купа питань.

Навіщо зараз в центрі ще один ТРЦ? Ок, коли йдеться про школи, медичні заклади та інше — це ще якось можна зрозуміти. Але ж ТРЦ…

Не дуже зрозуміло — скільки з цього простору буде реально безпечної площі? Складно повірити, що зараз будуть заривати п’ять поверхів під землю — на це потрібен не один рік будівництва. Ймовірно, йдеться про декілька поверхів над рівнем землі.

Одразу виникає наступне питання — навіщо такий величезний гараж у центрі? Ми щойно добудували паркінг в саду Шевченка, який коштував недешево. Також є паркінг в «Нікольському» на 700 паркомісць. Для чого в центр тягнути ще пару тисяч авто? Для розуміння, на всю вулицю Сковороди влізає близько 400 авто — я колись рахував.

Також це постійне тяжіння до посилення центру міста. Наче ж, на всіх презентаціях обіцяли розвивати субцентри, а тут знов — всіх заганяють в центр. Замість величезного проєкту можна зробити хаби з тими ж функціями на Одеській, Холодній Горі, Індустріальній. Ні, а як же без класики — великих проєктів, які можна показати на виборах…

Щодо ціни — це половина харківського річного бюджету. Я не знаю, де вони збираються шукати таких інвесторів, але, здається, їх буде знайти складно. Інвестувати в місто, де щодня залишаються економічно активні люди та бізнес — така собі ідея. Крім того, лікарні та школи будуються за гроші платників податків.

Понад дев’ять мільярдів гривень! Це на той момент, коли харків’яни переймаються зараз за кожний мільйон, який йде на марнотратство замість допомоги Силам оборони!


Читайте також:


Про локацію… Ні, давайте спочатку про презентацію — ви зрозумієте чому. Знов щось «презентували» на центральному телебаченні чи якомусь форумі, а харків’ян взагалі не спитали. Де власне презентація? Які механізми фінансування? Які гарантії інвесторам? Агов, ми вже дорослі, нам не потрібен вау-проджект, за який ми будемо розплачуватись роками. Мери міняються, а кредити залишаються! Ми це проходили з Центральним парком.

Так ось, тепер про локацію. Невже не зрозуміло, що коли мер каже «в центрі» та «з виходом в метро», то опцій залишається не так багато — лише декілька локацій. Навіщо ці секрети взагалі? Крім того, велике питання — як це будувати під загрозою обстрілів, коли всі будуть знати, що таке будівництво є? Всі ж дізнаються дуже швидко — такий об’єкт не сховати. То навіщо ці секрети?

Вийдіть та розкажіть нормально громаді про ідею. Обговоримо, лиха не трапиться. Може хтось краще придумає, як такі кошти витратити. Чи якщо сам Фостер розробляв, то все — ми маємо реалізувати?

До речі, головні інвестори — це харків’яни. Відкрийте фонд та дозвольте інвестувати в проєкт, якщо він такий гарний та перспективний. Цивілізована практика! Водночас подивимось, наскільки харків’яни вірять в майбутнє міста. Щось схоже зараз роблять з Ocean Plaza в Києві.

Коротше, я дуже критично налаштований до цього проєкту. Ще далеко не всі питання озвучив. Та знов відсутність прозорості, про яку в ефірах так активно розповідає міський голова. Знов все починається неправильно. Хочете предметної критики, то почніть комунікувати нормально. Хочете сховатись від критики, то отримаєте купу хейту, а потім піарники будуть шукати, як виправити ситуацію… Обирайте!

Текст — Павло Храмов, обкладинка — Катя Дрозд

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа, яке знайомить харківців із культурою нового часу, висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку на Buy me a coffee або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою.

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк