Головна - Місто - From Russia With Hate. Як виглядає Палац культури «Залізничник» після другого ракетного удару РФ
…

From Russia With Hate. Як виглядає Палац культури «Залізничник» після другого ракетного удару РФ

Час прочитання: 4 хв

У рубриці From Russia With Hate «Люк» демонструє, як виглядають знакові будівлі Харкова після ударів окупантів.

Сьогодні показуємо понівечений Палац культури «Залізничник» на вулиці Великій Панасівській — пам’ятку архітектури в стилі конструктивізм, в який росіяни вдарили вже вдруге.

Палац культури «Залізничник» був збудований за проєктом архітектора Олександра Дмитрієва у 1928-1932 рр. у стилі конструктивізм та є однієї з визначних робіт цього напрямку в Харкові. Будівля є пам’яткою містобудування та архітектури.

«Улюбленим елементом в роботах Дмитрієва, виконаних в руслі авангардної архітектури, є використання дугоподібних елементів в плані, — йдеться на сайті «Конструктивізм Харків».  

Навіть якщо таке рішення не продиктоване конфігурацією ділянки, як у випадку Будинку Кооперації [ще одна будівля в Харкові за проєктом Дмитрієва, де зараз знаходиться північний корпус ХНУ імені В.Н. Каразіна], архітектор створює таку ситуацію штучно, — проєкт Палацу культури Металургів імені Леніна в Донецьку (1929). Та ж тема використовується в будівлі ПК “Залізничників” в Харкові. 

Будівля розташована на перехресті, добре проглядається при під’їзді та підходах з трьох вулиць. Тому подібна композиція була абсолютно виправдана. Симетричний в проєкті фасад в натурі весь час сприймається в певному складному ракурсі, дозволяючи оцінити гру світла й тіні на фасадах та динаміку форм, що “напливають” одна на одну».

Фото: Конструктивізм Харків
Фото: Конструктивізм Харків
Фото: Конструктивізм Харків

Також вражали інтер’єри будівлі, в яких було використано мармур, лабрадорит, граніт, багато латунної фурнітури.

«Родзинка ДК — розписи Євгена Євгеновича Лансере, сина скульптора Євгена Олександровича Лансере та брата Зінаїди Серебрякової. Під час [Другої світової] війни розписи постраждали і в 1950-х були закриті ширмами із зображенням Хрущова та Леніна. У 1970-х провели реставрацію розписів, але вона була виконана непрофесійно, в результаті їх знову закрили. Лише до 2011 р. було проведено повторну, якіснішу реставрацію», — зазначається на сайті «Харків, що манить».

Фото: Іван Пономаренко / «Харків, що манить»
Фото: Іван Пономаренко / «Харків, що манить»
Фото: Іван Пономаренко / «Харків, що манить»

У наші дні в ПК «Залізничник» проводили численні дитячі гуртки для дітей. Щодня діти займалися тут творчістю, танцями, музикою та співами. Також у будівлі знаходився музей залізниці та концертна зала. 

Під ранок 18 серпня армія РФ завдала по Палацу культури ракетного удара. Це вже другий удар по будівлі — вперше росіяни поцілили в неї в березні.

«Близько 4:30 ранку ворог здійснив пуски ще восьми ракет з міста Бєлгород в напрямку Харківщини. Зафіксовані влучання ракет в Холодногірському та Салтівському районах Харкова. Пошкоджені будівлі, об’єкти інфраструктури, зайнялися пожежі»,зазначив голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

Всі фото — Дмитро Кузубов

Внаслідок ракетного удара в палаці культури розпочалася пожежа. Станом на 12:00 18 серпня співробітники ДСНС продовжували її ліквідацію, поблизу будівлі знаходилися близько десятка пожежних машин.

«У Холодногірському районі була дуже велика пожежа в адміністративній будівлі. Її площа — понад 4,5 тисячі квадратних метрів», підкреслив міський голова Ігор Терехов.

Попри те, що внаслідок удару ПК «Залізничник» зазнав значних ушкоджень, фасад вистояв. Жертв та постраждалих немає. 

«Щодня російські війська б’ють по кількох залізничних об’єктах — станціях, коліях, мостах, і тд.,зазначив голова правління «Укрзалізниці» Олександр Камишін.

Я вже звик до ударів по залізниці. Так починається мій ранок — з моніторингу обстріляних залізничних об’єктів. Та бити по Палацу культури — це особливий цинізм.

Слава богу, серед залізничників постраждалих сьогодні немає. Значить будемо жити! А інфраструктуру відбудуємо».

Дмитро Кузубов


Інші матеріали з рубрики From Russia With Hate: 


«Люк» — це крафтове медіа про Харків і культуру. Щоб створювати новий контент і залишатися незалежними, нам доводиться докладати багато зусиль і часу. Ви можете робити свій щомісячний внесок у створення нашого медіа або підтримати нас будь-якою зручною для вас сумою.

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу ptrn-1024x235.png
Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу image.png
Поділитись в соц мережах
Підтримати люк