Головна - Місто - Стало відомо, від чого загинув сосновий ліс на Журавлівці
…

Стало відомо, від чого загинув сосновий ліс на Журавлівці

Час прочитання: 2 хв

Влітку харківські екоактивісти почали бити на сполох через загибель дерев у сосновому борі біля ТРЦ «Караван». Представники КП «Харківзеленбуд» та екоінспектори вважають, що дерева були уражені короїдом та кореневою губкою. Минулого тижня цю думку підтвердив і біолог одного з харківських університетів.

«Люк» взяв коментар у фахівця, аби розібратися що сталось.

Про який ліс йде мова?

Наприкінці минулого року комунальники вирубили близько 240 сосен у гаю на Журавлівці біля ТРЦ «Караван». Тоді Харківська міська рада пояснила це «санітарною вирубкою» та пообіцяла навесні висадити нові рослини. Втім, це не допомогло врятувати інші дерева у сосновому борі — цього літа вони стали гинути ще сильніше.

9 серпня екоактивістка Ірина Кравченко разом з іншими небайдужими харків’янами та представниками Державної екологічної інспекції у Харківській області обстежили ділянку із засохлими деревами. За словами пані Кравченко, одна з інспекторок розповіла про попереднє дослідження, де головною причиною загибелі лісу назвали кореневу губку — паразитичний гриб, який руйнує коріння ще живих дерев.

Також присутній на зустрічі заступник директора КП «Харківзеленбуд» заявив, що дерева на площі у 14,5 гектарів потрібно знести майже повністю, після чого комунальники планують насаджувати молоді сосни. Проте фахівці-біологи критикують таке рішення.

Засохлі сосни на Журавлівці. фото Галини Турчиної
Засохлі сосни на Журавлівці. Фото Галини Турчиної

Чому не можна висаджувати нові сосни?

Юрій Бенгус, викладач кафедри ботаніки ХНПУ імені Г.С.Сковороди, вважає помилкою висадку нових сосен на місці, де дерева сохнуть від характерної саме для сосни хвороби.

«Саджати сосну там, де від кореневої губки гинуть сосни, — не варто, — каже він у коментарі «Люк». — Але так вже працює система. Мабуть, в документах записано, що це культури сосни, а значить треба їх відновлювати. А насправді треба саджати листяні породи». 

Коренева губка не їсть коріння листяних дерев, тому замість сосен біолог радить саджати на цій ділянці березу, вербу-краснотал та шовковицю, які теж ростуть на пісках. Також там можна висадити так званий суборевий дуб — так називають дерева, що виросли на бідних ґрунтах. За словами пана Бенгуса, головною проблемою буде лише відсутність досвіду та достатньої кількості саджанців у лісівників — це малоприбуткові породи, якими вони рідко займаються.

«Дуб для наших місць — найкраща порода з точки зору екології, — каже він. — Але на пісках він росте поганенько. Для кубометрів деревини він тут не вигідний. Але все ж варто його саджати, навіть якщо він ростиме повільно. Бо субореві насадження з участю дуба, черемхи звичайної, крушини, клена польового, берези — ростуть в заплавах Дінця на таких самих пісках. Ростуть не швидко, але надійно».

Викладач-біолог Юрій Бенгус. Фото «Суспільне»
Викладач-біолог Юрій Бенгус. Фото: «Суспільне»

Парадоксально, але піски у цьому місці стали більш родючими саме завдяки кореневій губці, а отже — тепер на них виживуть не тільки береза, верба і шовковиця, а й дуби та інші листяні породи. Якщо частка сосни буде невеликою, то кореневій губці не буде де розгулятися.

Антон Алохінссон, обкладинка — Катерина Дрозд


Читайте також:

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа, яке знайомить харківців із культурою нового часу, висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку на Buy me a coffee або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою.

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк