Головна » Місто » У Харкові вшанували досвід жінок під час війни та їхній внесок у перемогу України
…

У Харкові вшанували досвід жінок під час війни та їхній внесок у перемогу України

Час прочитання: 2 хв

8 березня на майдані Свободи навколо Сухого фонтану пройшла акція вшанування досвіду жінок під час війни та їхнього внеску у перемогу України.

«Люк» розповідає деталі події.

В чому ідея акції?

Станом на січень 2023 року, прокуратура України зафіксувала 155 випадків сексуального насильства, які скоїли російські військові над українцями. За даними Української Гельсінської спілки, їх може бути в понад 100 разів більше. Точна цифра не відома через мовчання потерпілих — тема сексуального насилля досі табуйована у суспільстві. 

Злочини сексуального насильства, пов’язаного з війною. Інфографіка від Офісу генерального прокурора

8 березня у Харкові пройшла акція, присвячена загиблим та жінкам, які постраждали від гендерно-зумовленого насильства.

«За неофіційними даними, кожна друга жінка, яка перебувала на окупованих територіях, незалежно від віку, могла стикатися з сексуальним насильством. — пишуть у пострелізі до акції організаторки заходу.

Росія зробила насильство над жінками зброєю у цій війні — тисячі жінок були зґвалтовані на окупованих територіях, пунктах пропуску, фільтраційних таборах».

На акції наголошували про необхідність вшанувати пам’ять загиблих або постраждалих жінок. Для цього запропонували створити пам’ятники, меморіальні дошки або відповідні топоніми. За словами організаторок акції, у Харкові всього 4% зі 182-ох меморіальних дошок присвячені жінкам, і 5% пам’ятників. 

Як пройшла акція?

Активістки влаштували виставку робіт українських мисткинь на тему «Жінки та війна», слухали музику сучасних українських співачок та виголошували промови. 

Усього в акції взяли участь близько 20 людей. Не обійшлось і без поліції.

«Все відбувалося за планом. Ми повісили арт-роботи, після чого окремі представники поліції вимагали зняти роботи. Ми відмовилися це робити, адже вважаємо, що міський простір належить не тільки владі, а і громаді, людям, які в ньому живуть, — розповідає програмна директорка громадської організації «Сфера» та співорганізаторка акції Анна Шаригіна

Спочатку вони [поліцейські, — «Люк»] висловили намір скласти адміністративний протокол за порушення статті 152 Адміністративного кодексу України. За кілька хвилин сказали, що я можу йти, і на честь 8 березня вони не складатимуть протоколу».

Акція пройшла у межах Тижня жіночої солідарності соціально-освітнього проєкту, який вже шість років поспіль проходить у Харкові. Проєкт висвітлює проблему гендерної нерівності в Україні, розвіює стереотипи навколо феміністичного руху та традицій святкування 8 березня, підтримує розвиток руху жінок за свої права й свободи.

Олександра Пономаренко, фотографії — проєкт «Тиждень жіночої солідарності», обкладинка — Катерина Дрозд


Читайте також:


«Люк» — це незалежне медіа про Харків і культуру. Ви можете робити свій щомісячний внесок у створення нашого медіа або підтримати нас будь-якою зручною для вас сумою.

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк